LBS: Nepilnības likumos apgrūtina iespēju ierobežot pārkāpumos iesaistītu būvspeciālistu darbību
Nepilnības būvniecības normatīvajos aktos apgrūtina Latvijas Būvinženieru savienībai (LBS) iespēju pat pie rupjiem būvniecības procesa pārkāpumiem un nekvalitatīvas būvniecības noteikt būvprocesa dalībnieku atbildības robežu, kā arī ierobežot vai apturēt to turpmāko darbību, aģentūrai LETA atzina savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume.
"Likumdošanā nav precīzi noteiktas būvniecības dalībnieku - pasūtītāja, attīstītāja, projektētāja, būvprojekta eksperta, būvdarbu vadītāja, būvuzrauga, būvobjekta eksperta un objekta apsaimniekotāja - atbildība. Līdz ar to pat pie rupjiem būvniecības procesa pārkāpumiem un nekvalitatīvas būvniecības ir ļoti grūti noteikt būvprocesa dalībnieku atbildības robežu un vēl grūtāk ierobežot vai apturēt to turpmāko darbību," teica Straume.
Viņš norādīja, ka spilgts piemērs tam ir Zolitūdes traģēdija. Pēc tās LBS Būvniecības speciālistu sertificēšanas institūcija (BSSI) iepazinās ar pieejamajiem materiāliem, ekspertu slēdzieniem, vairākkārt uzklausīja atbildīgo būvspeciālistu paskaidrojumus un diviem no viņiem - būvkonstrukciju būvprojekta vadītājam Ivaram Sergetam un būvprojekta ekspertīzes veicējam Andrim Gulbim - anulēja sertifikātus. Abi būvspeciālisti apstrīdēja pieņemto lēmumu Ekonomikas ministrijā (EM) un, kad EM nepieprasīja atjaunot sertifikātu darbību, iesniedza prasību tiesā. Pirmās instances tiesa atstāja spēkā LBS BSSI lēmumu par sertifikāta anulēšanu Gulbim, bet apgabaltiesa pieņēma lēmumu par sertifikāta darbības atjaunošanu. Līdzīgs tiesas process Sergeta sertifikāta atjaunošanas lietā vēl nav izskatīts.
"LBS BSSI speciālisti, izvērtējot būvspeciālistu kļūdas un atbildību, vadās no būvnormatīviem un izskata lietu pēc būtības, ko bieži vien nav iespējams "piesiet" kādam likuma vai būvnoteikumu punktam, kam savukārt izšķirošu lomu piešķir juristi un tiesneši," skaidroja Straume.
Viņš norādīja, ka līdzīga situācija izveidojusies arī ar bīstamības dēļ slēgto "Prisma" lielveikalu Pļavniekos, Andreja Saharova ielā 30. Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) jau septembrī nosūtījis vēstuli ar lūgumu izvērtēt ēkas būvniecībā iesaistīto speciālistu kompetenci LBS BSSI, kuras pienākums ir piešķirt patstāvīgās būvprakses sertifikātus un par nozīmīgiem pārkāpumiem arī apturēt to darbību.
Straume norādīja, ka BVKB vēstule bija ar vispārīgu informāciju par iespējamajiem dalībniekiem, kas varētu būt atbildīgi par šīs avārijas situācijas radīšanu. Taču, lai izskatītu lietu pēc būtības, LBS BSSI 2016.gada 21.septembrī vēstulē lūdza BVKB atsūtīt savu ekspertu atzinumu, jo tas vēstulei nebija pievienots.
"Šāda atzinuma saņemšana būtu pamats projektā iesaistīto atbildīgo būvspeciālistu atbildības izvērtēšanai un lēmumu pēc būtības pieņemšanai. Līdz pat 28.novembrim BVKB veiktās ekspertīzes materiālus LBS BSSI nav saņēmusi," sacīja Straume.
Tiesa, BVKB vadītājs Pēteris Druķis iepriekš aģentūrai LETA atzina, ka BVKB nav paredzētas ekspertīzes veikšanas funkcijas un BVKB ekspertīzes neveic. Gadījumā, ja LBS šāda ekspertīze ir nepieciešama, tad LBS to pati arī var pasūtīt, sacīja Druķis.
Straume noraidīja LBS BSSI pasivitāti sertifikātu apturēšanā un brīdinājumu par pārkāpumiem izteikšanā un skaidroja, ka līdz šim BVKB ir informējis LBS BSSI par konstatētajiem pārkāpumiem 12 objektos.
"Visos gadījumos LBS BSSI pēc materiālu izpētes pieprasīja skaidrojumus no atbildīgajiem būvspeciālistiem. Divos gadījumos būvspeciālisti bija pieļāvuši būtiskas kļūdas un vienā no tiem - savrupmājā Vecāķu prospektā 32 - būvkonstruktora Jurģa Žubura projekta risinājums neatbilda būves drošuma prasībām. Pēc būvkonstruktora uzklausīšanas LBS BSSI pieņēma lēmumu par viņa sertifikāta darbības apturēšanu. Žuburs iesniedza sūdzību EM, un tās ierēdņi pieprasīja LBS BSSI sertifikāta darbību atjaunot. Otrajā gadījumā atbildīgajiem būvspeciālistiem tika izteikts brīdinājums un veikts attiecīgs ieraksts Būvspeciālistu informatīvajā sistēmā," informēja Straume.
Jau ziņots, ka patlaban vēl turpinās "Prisma" lielveikala Pļavniekos būvniecības procesā pieļauto pārkāpumu izvērtēšana un nepieciešamības gadījumā BVKB pieļauj arī iespēju vērsties tiesībsargājošās iestādēs. "Kamēr vēl nav pabeigta visa izvērtēšana, to nevar pateikt, taču tāda iespēja pastāv. Daudz kas būs atkarīgs arī no tā, kādus lēmumus pieņems būvspeciālistu sertifikācijas organizācijas - LBS un Latvijas Arhitektu savienība," sacīja Druķis.
BVKB vadītājs norādīja, ka birojs jau ir informējis gan LBS, gan Latvijas Arhitektu savienību un lūdzis abas organizācijas izvērtēt projektā iesaistīto būvinženieru un arhitektu pārkāpumus.
LETA
2016.gada 29.novembrī