Lentveida pamati paša rokām
Jebkura māja sākas ar pamatiem, jo tie ir ēkas vissvarīgākā konstrukcija – tieši tāpēc šim būvniecības posmam jāpievērš īpaša vērība. Pareizi izvēlēti un izbūvēti pamati novērsīs būves deformāciju, plaisu rašanos fasādē, kā arī cita veida defektus. Vieni no izplatītākajiem pamatu veidiem privātmāju būvniecībā ir lentveida pamati, kas veidoti kā vienlaidu balsta konstrukcijas, ir vienāda augstuma un biezuma pa visu mājas perimetru.
Kad izvēlēties lentveida pamatus?
Jāņem vērā, ka ēkas pamatu izvēli ietekmē ne tikai grunts sastāvs, bet arī mājas plānojums. Lentveida pamatus neizmanto mitrās vietās ar augstu gruntsūdeņu līmeni; to izbūve ir piemērota vietās ar labu, stabilu grunti. Ja zem mājas paredzēts pagrabs, tad jābūvē lentveida pamati, kas veido noslēgtu konstrukciju zem mājas nesošajām ārsienām un iekšsienām un reizē kalpo arī kā pagraba sienas. Lentveida pamati ieteicami lielām mājām ar dzelzsbetona pārsedzēm un masīvām sienām.
Lentveida pamati tiek izbūvēti zem visām nesošajām sienām, saglabājot vienādu pamata šķērsgriezuma laukumu. Šo pamatu izbūves tehnoloģija ir salīdzinoši vienkārša, tomēr jārēķinās, ka to izbūvei nepieciešams vairāk darba, kā arī materiālu. Lentveida pamatiem ieteicams izmantot hidroizolāciju, turklāt pēc izbūves arī tos nosiltināt.
Ja pamatus izbūvē paša rokām
Der atcerēties – lai arī cik pieredzējuši mēs katrs būtu, būvējot pamatus pašu rokām, šaubu gadījumā ieteicams pieaicināt zinošu speciālistu un konsultēties ar to, pretējā gadījumā var rasties sarežģījumi.
To, kāds ir plānotais ēkas apjoms (vienstāva vai vairākos stāvos, platība), tās arhitektoniskā sarežģītība, svars, kā arī grunts nestspēja un citi faktori noteiks to, kādus pamatus izvēlēties. Tāpēc pirms pamatu izbūves obligāti jāveic grunts ģeoloģiskā izpēte, lai, balstoties uz ģeologu slēdzienu, konstruktors varētu aprēķināt un izstrādāt visveiksmīgāko pamatu risinājumu.
Mājas būvniecība sākas ar būvpamatnes sagatavošanu, nostiprinot dabisko pamatni vai veidojot mākslīgo. Pamatu dziļumu izvēlas atkarībā no konkrētās grunts īpašībām, sasaluma robežas un gruntsūdens līmeņa.
Lentveida pamatu veidošana
Pamatu veidošanu sāk ar tranšejas izrakšanu, ko var veikt gan ar ekskavatoru, gan rakt ar lāpstu. Jāpatur prātā, ka tranšejas pēdējos 15-20 centimetrus jāizrok ar lāpstu, lai neuzirdinātu augsni. Izraktajā tranšejā ieklāj apmēram 15 centimetrus biezu rupjas smilts vai šķembu – drenāžas – slāni, kā arī veic citus ar drenāžu saistītus darbus.
Uzstāda pamatu veidņus, armatūru, ieklāj betonu. Izmantojot transportbetonu, to ieteicams iepildīt veidņos pamazām, atsevišķos piegājienos, lai slodze uz veidņiem veidotos pamazām; betonam dažas dienas jāļauj sacietēt, tad veidņus noņem. Lentveida pamatus var veidot no betona blokiem vai betona lējuma.
Jāņem vērā, ka visu veidu pamatiem ir nepieciešama hidroizolācija, lai grunts mitrums nenokļūtu līdz augšējām ēkas konstrukcijām; tāpat būtu nepieciešams veikt arī siltumizolāciju. Parasti pietiek, ja hidroizolācijas materiālu ievieto starp pamatu augšējo daļu un ēkas ārsienu.