abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25215
Nozares raksti1282
Ekspertu atbildes3041
Līdz 2020.gadam energoefektivitātes pasākumiem ik gadus nepieciešami 13,78 miljoni eiro : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Līdz 2020.gadam energoefektivitātes pasākumiem ik gadus nepieciešami 13,78 miljoni eiro

Līdz 2020.gadam energoefektivitātes pasākumiem ik gadus nepieciešami 13,78 miljoni eiro
Energoefektivitātes pasākumu izmaksas publiskajās ēkās un mājokļos posmā no 2014.gada līdz 2020.gadam veido 96 541 852 eiro jeb 13 787 628 eiro katru gadu, aprēķinājusi Ekonomikas ministrija (EM).

Nākamnedēļ valdības komiteja skatīs EM izstrādāto likumprojektu "Energoefektivitātes likums", kura mērķis ir nodrošināt enerģijas efektivitāti enerģijas ražošanā, sadalē un gala patēriņā, nodrošināt energoauditu pieejamību un regulārus, obligātus energoauditus lielajos uzņēmumos. Tāpat likuma mērķis ir veicināt energoefektivitātes pakalpojumu tirgus attīstību un izveidot valstī energoefektivitātes fondu. Likumprojekts nodrošinās valsts energoefektivitātes rīcības plānu izstrādi un ieviešanu.

Likumprojektā ir paredzēta valsts energoefektivitātes fonda izveide, kura mērķis ir atbalstīt valsts iniciatīvas energoefektivitātes jomā. Patlaban netiek plānots, ka valsts energoefektivitātes fondā varētu veikt iemaksas no pašvaldības vai valsts budžeta līdzekļiem. Energoefektivitātes pienākuma shēmas atbildīgā puse var veikt iemaksas valsts energoefektivitātes fondā atbilstoši tai noteiktajam kumulatīva enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķim. Tiek pieļauts, ka pašvaldība var izveidot savu energoefektivitātes fondu. Papildu energoefektivitātes pasākumi tiks īstenoti, piesaistot finansējumu arī no citiem finanšu avotiem, piemēram, no Investīciju atbalsta pasākuma jeb tā sauktā Junkera investīciju plāna.

Valsts energoefektivitātes fonda mērķis ir atbalstīt valsts energoefektivitātes politikas ieviešanu, tostarp veicināt dažāda veida jaunus politikas pasākumus, kas dotu ieguldījumu valsts obligātā gala enerģijas ietaupījuma mērķa izpildē.

Likumprojektā arī paredzēta iespēja nozaru asociācijām, komersantiem vai pašvaldībām noslēgt vienošanos ar valsti atbildīgās ministrijas personā par energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanu.

Banner 280x280 Banner 280x280

EM norāda, ka likumprojekta ieviešanas rezultātā tiks radīti apstākļi energoefektivitātes paaugstināšanai, kas veicinās primārās enerģijas patēriņa samazināšanos, līdz ar to arī samazināsies valsts atkarība no importējamiem energoresursiem. Pieaugs sabiedriskā sektora loma energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanā, līdz ar to veidosies valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu ekonomija un tiks sekmēta to racionāla izmantošana.

Likumprojektā arī paredzēts obligāts, regulārs energoaudits, kas uzliks papildu pienākumus rūpniecības un citu nozaru lielajiem uzņēmumiem.

Ministrija norāda, ka energoefektivitātes pasākumu izmaksas publiskajās ēkās un mājokļos no 2014.gada līdz 2020.gadam būs vidēji 142,29 eiro par kvadrātmetru, līdz ar to nepieciešamais finansējums ir 96 541 852 eiro jeb 13 787 628 eiro katru gadu. Ņemot vērā to, ka publisko ēku finansēšanai paredzēts piesaistīt Eiropas Savienības (ES) fondus, valsts budžeta kopējais līdzfinansējums nepieciešams 9 348 268 eiro apjomā, un risinājums atstāj papildu ietekmi uz valsts budžetu.

Vienlaikus ietekme var mainīties, ja centrālās valdības ēku renovācijai tiek izvēlēts valsts energoefektivitātes fonds - kas var piešķirt ne tikai grantus, bet arī aizdevumus (vai arī valsts finansē ēku renovāciju no budžeta līdzekļiem), valsts budžetā būs jāparedz pilnas valsts ēku renovācijas izmaksas.

Centrālās valdības ēku renovācijas rezultātā samazināsies maksājumi par siltumenerģiju, savukārt valsts ēku enerģijas patēriņš samazināsies kopumā par 50 885 megavatstundām (MWh), līdz ar to, sākot ar 2020.gadu, valstij radīsies enerģijas izmaksu ietaupījums ap 3 272 605 eiro gadā.

LETA

Foto: Renāte Briede/LETA

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

CSP: Martā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7 %

CSP: Martā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7 %

2024. gada martā, salīdzinot ar 2023. gada martu, rūpniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Ražošanas apjoms apstrādes rūpniecībā samazinājās par 1,0 %, savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādē – pieaugums par 3,2 % un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 25,8 %.

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.