abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20102
Nozares raksti964
Ekspertu atbildes2544
Līdz šim vērienīgākie grozījumi Enerģētikas likumā paredz ievērojamas izmaiņas dažādās enerģētikas jomās : abc.lv

Līdz šim vērienīgākie grozījumi Enerģētikas likumā paredz ievērojamas izmaiņas dažādās enerģētikas jomās

Līdz šim vērienīgākie grozījumi Enerģētikas likumā paredz ievērojamas izmaiņas dažādās enerģētikas jomās

Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi grozījumus Enerģētikas likumā (turpmāk – likumprojekts) un šā gada 1. aprīlī tie ir nodoti starpinstitūciju saskaņošanai Valsts sekretāru sanāksmē. Likumprojekts paredz nozīmīgas izmaiņas dažādās enerģētikas jomās un galvenokārt ir vērsts uz atjaunojamo energoresursu (turpmāk – AER) projektu attīstības veicināšanu, energoefektivitātes stimulēšanu un iedzīvotāju aktīvāku iesaisti enerģijas ražošanā.

Šobrīd AER projektu ieviešanas process ir smagnējs un neveicina pietiekami strauju AER projektu attīstību. Ar mērķi atvieglot jaunu enerģijas ražošanas iekārtu ieviešanu, likumprojekts paredz izveidot vienoto kontaktpunktu, kas koordinētu administratīvo atļauju un tehnisko noteikumu saņemšanu līdz enerģijas ražošanas iekārtu nodošanai ekspluatācijā un, elektrostaciju gadījumā, līdz to pieslēgšanai elektrotīklam. Tas nozīmē, ka enerģijas ražošanas iekārtu ieviesējam nebūtu jāvēršas pie vairākām iestādēm, bet nepieciešamās darbības atļauju saņemšanai tiktu veiktas ar vienas iestādes starpniecību, kura nodrošinās kopējo procesa koordināciju un komunikāciju ar iesniedzēju.

Kopējo klimata un energoefektivitātes mērķu sasniegšanai turpmākajā desmitgadē būs nepieciešami būtiski ieguldījumi enerģētikas sektorā. Tāpēc piedāvājam veidot arī pastāvīgu risinājumu dažāda mēroga AER un energoefektivitātes projektu finansēšanai, dibinot vienotu AER veicināšanas un energoefektivitātes fondu. Iecerēts, ka fonda līdzekļi tiks piešķirti atklāto projektu konkursos gan komersantiem, gan valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām. Paredzēts, ka  konkursu nosacījumus izstrādās Ministru kabinets.

Tāpat likumprojektā parādās jauns jēdziens "energokopiena", kas ietver plaša spektra iniciatīvas, kuru mērķis ir sekmēt aktīvāku iedzīvotāju iesaisti enerģijas ražošanā, kopīgošanā, elektrisko transportlīdzekļu uzlādes pakalpojumu sniegšanā u.c. aktivitātēm. Tāpat tās ietver dažādas tehnoloģijas, organizāciju veidus un sabiedrības līdzdalības pakāpes un formas. Piemēram, tās var būt fiziskas personas, biedrības vai nodibinājumi, pašvaldības, pašvaldību institūcijas, mazie vai vidējie komersanti. Lai gan Latvijā pagaidām nav tipisku energokopienu piemēru, taču vairākās daudzdzīvokļu ēkās līdz ar renovāciju ir uzstādītas AER iekārtas (saules elektrostacijas) kolektīvajam pašpatēriņam, kā arī dažādu projektu ietvaros tiek veicināta AER izmantošana uzņēmumos, mājsaimniecībās un pašvaldībās, kas nākotnē var tikt paplašināta, izmantojot energokopienas statusu un iespējas. Sabiedrības iesaiste enerģijas ražošanā var veicināt arī Latvijai noteikto klimata mērķu sasniegšanu.

Līdzīgi kā elektroenerģijas nozarē ir iespēja saņemt izcelsmes apliecinājumus par elektroenerģiju, kas ražota no AER, līdz ar veiktajiem grozījumiem likumā paredzēts sniegt iespēju saņemt izcelsmes apliecinājumu par gāzi, kas iegūta no AER . Izcelsmes apliecinājumu sistēma ļaus nodrošināt plašāku modernā biometāna izmantošanu transportā, tādējādi veicinot Nacionālā enerģētikas un klimata plāna transporta mērķu sasniegšanu ar vietējiem energoresursiem. Tāpat biogāzes ražotājiem un sašķidrinātās dabasgāzes (turpmāk – SDG) sistēmas operatoriem tiks sniegtas plašākas pieslēguma iespējas, novēršot līdz šim pastāvošos ierobežojumus. Pašlaik biogāzes ražotājiem un SDG sistēmas operatoriem iespējams pieslēgties tikai dabasgāzes pārvades sistēmai. Līdz ar veiktajiem grozījumiem tiks sniegta iespēja pieslēgties arī dabasgāzes sadales sistēmai.

Attiecībā uz siltumapgādes nozari likumprojektā paredzēts stimulēt AER izmantošanu centralizētās un individuālās siltumapgādes sistēmā, sniedzot iespēju autonomiem ražotājiem nodot tīklā savām vajadzībām saražoto, bet neizmantoto enerģiju. Savukārt komersanti varēs noteikt zemākus tarifus nekā to ir noteikusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Likumprojektā paredzēts dot iespēju pašvaldībām noteikt izmantojamo siltumapgādes veidu, ja tam ir ekonomisks pamatojumus un risinājumi ir tehnoloģiski pieejami, ar mērķi veicināt centralizētās siltumapgādes stiprināšanu un videi mazāk kaitīgu tehnoloģiju izmantošanu. 

Pēc likumprojekta saskaņošanas ar ieinteresētajām pusēm tas vēl būs jāapstiprina Ministru kabinetā un jāpieņem Saeimā. Iecerēts, ka likumprojektā ietvertie grozījumi stāsies spēkā 2022. gada sākumā.

Sagatavoto likumprojektu var izlasīt Ministru kabineta mājas lapā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • ... 04.04.2021 20:56
    [Komentāra 2. daļa] Ticība Dievietei Ostarai ir brīvprātīga, jo Dieviete Ostara ir bezgala labestīga un iecietīga pret cilvēkiem. Viņa mūs mīl. Vajag tikai pieņemt Dievieti Ostaru savā sirdī, un viņa kliedēs tumsu mūsu sirdīs! Lai aust jauns rīts! Lai godāta Dieviete Ostara kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir! Visa slava dzīvības dāvātājai un dzīvības nesējai Ostarai! Priecīgas Lieldienas! Ar dzīvības dāvātājas Ostaras svētību, Skolnieciņš no svētkalniņa ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #GadskārtuSvētki #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #04.04.2021. #05.04.2021. #svētdiena #svētkalniņš #Skolnieciņš
  • ... 04.04.2021 20:55
    Nemanot ir atnākušas Lieldienas. Lieldienas ir seni, pagāniski svētki, kurus dažādas Eiropas tautas svinēja vel pirms kristietības laikmeta. Lieldienas ir pavasara saulgriežu svētki, tie ir gadskārtu svētki. Šajā laikā daba mostas no ziemas miera. Visapkārt zeme plaukst un zeļ. Dzīvība rosās it visur. Daudzas Lieldienu tradīcijas mūsdienu Latvijā ir nākušas no ģermāņu Dievietes Ostaras kulta. Piemēram, Lieldienu zaķa (Lieldienu truša) noslēpto olu meklēšana, vai arī olu krāsošana dažādās krāsās. Lieldienas ir pavasara un rītausmas Dievietes Ostaras svētki. Lieldienās senās un varenās Dievietes Ostaras spēks sasniedz savu pilnību. Šajā laikā Dieviete Ostara ir īpaši labvēlīga pret jebkuru ticīgo, kas viņai tic un viņu godā. Šajā laikā Dieviete Ostara uzklausa mūsu lūgšanas un piepilda mūsu vēlmes. [Komentāra 1. daļa] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā