Liecinieks: Ugunsgrēka uz "Maxima" jumta sekas iekštelpās nevarēja redzēt
Pēc notikušā ugunsgrēka uz "Maxima" jumta pirmās kārtas būvniecības laikā tā sekas veikala iekštelpās netika manītas, šodien, 3.novembrī, Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā skatāmajā Zolitūdes traģēdijas lietā sacīja viens no lieciniekiem.
"Tomex" pārstāvis pastāstīja, ka viņa uzņēmums piedalījās pirmās kārtas būvniecības procesā. Kad sākās veikala "Maxima" būvniecība, "Tomex" pārstāvis lūdza iepazīties ar projekta dokumentāciju, lai sāktu darbus. Viņš uzsvēra, ka dokumentācija viņam bijusi absolūti saprotama.
Darbu laikā viņš nebija novērojis defektus būvniecībā, tomēr pastāvēja mazas problēmas ar hidroizolāciju. Proti, šis defekts tobrīd radīja ūdens noplūdi "Maxima" telpās, tomēr trūkumi tika novērsti.
Darbus "Tomex" veica apmēram četru mēnešus, un tie notika pirmās kārtas būvniecības laikā, veicot darbus arī veikala iekšienē.
Liecinieks atminējās arī notikušo ugunsgrēku uz jumta. Taujāts, kuras personas tur ieradās pēc tam un veica apskati, vīrietis pastāstīja, ka piedalījās visi iesaistītie, tostarp arhitekti, galvenais darbu vadītājs.
Izvaicāts, vai ugunsgrēka sekas uz jumta bija manāmas arī iekštelpās, liecinieks atbildēja noraidoši, jo jumta apakšējais slānis ugunsgrēkā netika skarts - tikai virsējais, līdz izlīdzinošajam slānim. Ugunsgrēka seku novēršana, pēc viņa vārdiem, ilga apmēram trīs dienas.
Tāpat tika aizliegts veikt jebkādus darbus uz jumta, jo ģenerāluzņēmējs - "Re&Re"- norādīja, ka apdrošinātājam ir jāfiksē notikušā apmēri.
Darbu laikā strādnieki šajā stadijā uz jumta neizmantoja smago tehniku, piebilda liecinieks.
Tiesa lietu turpinās skatīt jaunnedēļ, 8.novembrī.
2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.
Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.
Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.
Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.
Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.
Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.
Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī "Maxima" darbiniece Inna Šuvajeva.
Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.
LETA
2016.gada 3.novembrī