Lieldienu dekorācijas pašu rokām
Drīz jau klāt Lieldienas, kas nozīmē ne tikai olu krāsošanu, šūpošanos un citu tradīciju ievērošanu, bet arī pavasara atnākšanu. Ielaid sauli un pavasari, kā arī sagaidi Lieldienas, izgreznojot dārzu un māju ar jaukām un interesantām dekorācijām. Kompozīciju veidošanā jānodrošina krāsu daudzveidība, jo Lieldienas vienlaikus ir pavasara ierašanās, kad krāsas parādās arī dabā.
Lieldienu olas
Foto: bigbrowneyez/flickr.com; autors: lieldienu_vainags
Gandrīz katrā latviešu ģimenē ir savas Lieldienu olu krāsošanas tradīcijas, no kurām visbiežāk izmantotais veids kā senāk, tā arī mūsdienās ir vārīšana sīpolu mizās, iegūstot dažādus sarkanīgus toņus – gan dzeltensarkanus, gan brūnganus. Tomēr Lieldienu olas ir iespējams krāsot ne tikai ar sīpolu mizām, bet arī ļoti dažādiem materiāliem, padarot tās raibas un daudzkrāsainas!
Novārītas un nokrāsotas Lieldienu olas var izmantot dekorēšanai tiklab iekštelpās, tā arī dārzā; tās var ievietot grozos, izkārtot uz šķīvjiem, pievienojot sūnas, ziedus, ķērpjus un citas pieejamās dabas veltes, veidojot visdažādākās kompozīcijas.
Dekoratīvās vītnes
Foto: Frank/flickr.com; autors: lieldienu_olas_vainaga
Vēl viens veids, kā ienest pavasari mājā un dvēselē, ir veidot ap sevi telpu, kas, savukārt, saistīta ar dabu. Proti, kā Lieldienu dekorācijas iespējams veidot dažādas vītnes no klūgām, pūpolu zariem, pērnās zāles, sūnām, ķērpjiem, agrajiem ziediem un citiem materiāliem. Šāda veida vītnes vai vainagus var iestiprināt pie griestiem vai izkārtot uz virsmām, piemēram, uz svētku galda, tāpat arī piestiprināt pie durvīm; ja nav pieejamas dabas veltes, to vietā izmanto papīru, kartonu, aplikāciju papīru.
Lieldienu koks
Foto: Sergej Lopatkin/flickr.com; autors: lieldienu_koks
Pārsteidz mājiniekus ar Lieldienu koku, kas izveidots, iekarinot krāsainas olas (gan izpūstas, gan dekoratīvas, gan šokolādes) svaigi grieztos zaros. Izpūstas olas pagatavo šādi: izurbj caurumus abos olas šaurajos galos, atbrīvojas no čaumalas satura, izskalo to, izžāvē un tad rotā. Izmantojot adatu, izvelk izpūstajai olai cauri diedziņu vai aukliņu.
Šādas dekorācijas izveidošana neaizņems daudz laika, tā izskatās jauki un interesanti, un noteikti patiks bērniem. Tāpat Lieldienu olas, ievērtas diegos vai krāsainos dzijas pavedienos, var iekārt koku zaros vai košumkrūmos.
Lieldienu zaķi
Foto: Aurelijus Žemgulis/flickr.com; autors: koka_zaki
Dekoratīvā Lieldienu zaķa izgatavošanai nu ir iespēja ņemt talkā visdažādākos mājā pieejamos materiālus. Piemēram, ja ir saglabājušies vienreizlietojamie kartona šķīvji, no aplikāciju papīra izgriez lielas un baltas ausis, kā arī tādas pašas formas mazākas ausis, un citā krāsā vai tonī. No vates veido ļipu. Ausis pielīmē šķīvim un dekorē zaķa seju, zīmējot un līmējot uz tās nepieciešamās detaļas (ūsas, muti, acis). Šī ir nodarbe, kurā vērts iesaistīt bērnus!
Lieldienu zaķi var izgatavot arī no citiem materiāliem, piemēram, koka; sazāģējot dažāda diametra koku ripuļos, no paša lielākā veido rumpi, tad galvu, no diviem mazākajiem – kājas. Ausis pagatavo, koku zāģējot plakaniski. Ripuļus salīmē, izmantojot karsto līmi.