Īpaša, izsmalcināta vieta. Lieldienu sala
Ārējais veidols Māja ir īpaša ar savu atrašanās vietu – uz mākslīgi izveidotas salas jūrā. Tā ir vienīgā tāda veida vieta un būve visā Latvijas piekrastes līnijā. Saskaņā ar Latvijas likumiem apbūve jūrā ir aizliegta, taču tas neattiecas uz šo gadījumu, jo sala tika izveidota padomjlaikos. Šī māja īpaša ir arī tāpēc, ka tā ir Latvijā ļoti cienītas, izcili profesionālas arhitektes visu viņas principu, noteikumu, ideju un prasmju iemiesojums un pauž viņas rokrakstu. Ne katrs arhitekts (lielākoties aizņemtības dēļ) var atļauties uzbūvēt sev māju, taču Zaigai Gailei tas ir izdevies. Māja ir unikāla sava ārējā veidola dēļ – apjoms ir ļoti lakonisks, tā ārējo, vizuāli tveramo tēlu veido rūsināta tērauda apdares. Sākumā bijusi doma apšūt ēku ar spožām nerūsoša tērauda loksnēm, taču ar laiku šī ideja pārvērtās savā pretmetā – mājas apdare tika veidota šai videi daudz draudzīgākā, dabiskākā, mierīgākā, taču - jaunbūvēm pilnīgi netradicionālā materiālā. No krasta puses ēka ir izteiktā rūsas krāsā – vietām līdz pat oranžam tonim, taču mājas otrā, jūras pusē tērauds vēja un sāls ietekmē kļuvis tumši brūns, ar nedaudz sarkanīgu nokrāsu. Iespaids – emocionāli bagātīgs.
Katrā ēkas pusē ir vairākas logu ailas, kas stiepjas visas ēkas augstumā, ieejas durvis izveidotas vienā no ailēm. Par durvju atrašanos ailā liecina vien rokturis un neliels kājslauķis, kas pie tām pielikts. Arī tas, šķiet, ar domu, lai fasādēs neko lieki neizceltu. Iekštelpas veidols Telpu iekārtošanā Zaiga Gaile izvēlējusies augstvērtīgas un laika pārbaudījumu izturējušas lietas - iekārtas, gaismas ķermeņus, mēbeles, kā arī grīdas un sienu apdares. "No vienas puses, tās ir lietas, ko savas dzīves laikā esam atraduši, izmēģinājuši un pārbaudījuši iepriekšējos projektos un vēlējušies kādreiz lietot sev, bet, no otras puses, tās ir lietas, kas mūs pārsteigušas un aizrāvušas tieši pēdējā laikā kā svaigi dizaina meklējumi", atklāj arhitekte.
Ienākot mājā, pārņem plašuma izjūta, - tāda pati, kā, stāvot ēkas ārpusē un vērojot jūru. Iekštelpu veido divi konfrontējoši paņēmieni: raupjās, vēsās, industriālās faktūras un perfektais, siltais koks. Skarbo pārstāv ar baltu krāsu pārklātas ķieģeļu sienas, dzelzsbetona paneļi, metāla sijas, platformas, kāpnes, margas, alumīnija logi, bet pretstatā – eksotiskais Brazīlijas ķirsis jatoba, no kā veidots grīdas klājs, trepju pakāpieni, margas, platformu grīdas un griesti ar iebūvētām apaļām kuģu lampām, durvis ar iluminatora lodziņu, lielā plaukta siena. Viscaur ir izmantots kuģu motīvs – stils, kas aizgūts no jahtu un kuģu arhitektūras. Āra deks ir darināts no īpaši cietā ložu koka masaranduba.
Divus stāvus augstās zāles centrā novietots galds – tā 4 m garā virsma izgatavota no balta koriāna, kas balstās uz dižskābarža konstrukcijas. Regulējot ar tapām divus balstu krāģus, iespējami pieci augstumi dažādām izmantošanas vajadzībām. Apkārt galdam izvietoti tērauda karkasa krēsli, pilnībā apvilkti ar formai pieguļošu dabisku ādu. Vienā zāles galā atrodas virtuve, bet otrā – kamīna zona. Atpūtas zonu grīdas līmenī iezīmē klasisks persiešu tepiķis. Vidū stāv četrstūrains, iekārts un brīvstāvošs metāla kamīns – uguns vieta uz ritentiņiem. Kamīna piramīda (augšējais vāks ar skursteņa cauruli) iekārta lielajās sijās un cilājama ar atsvaru palīdzību, lai netraucētu skatīties televīziju. Kaut ne bez piepūles, tomēr arī sieviete var pacelt vai nolaist šo piramīdu. Apkārt kamīnam izvietotas sēdvietas klasiskās krāsās – balts, mīksts un patīkams ādas dīvāns, sarkans ādas klubkrēsls, kas griežas ap savu asi uz fiksētas tērauda bāzes un noregulējams dažādā slīpumā, un melnais ādas klubkrēsls – tērauda konstrukcija, kas satur piecus polsterētus komponentus. Plaukts (brīvstāvoša siena) kalpo divām vajadzībām – dažādu lietu novietošanai un bērnu apartamentu norobežošanai, tas ir abpusējs. Plaukts iekārts metāla kopnē un divās metāla sijās. Augšējos plauktus palīdz sasniegt pieslietas trepes, kas pārvietojamas pa metāla sliedi iebūvētu skapja augšdaļā. Savukārt virtuve veidota vācu praktiskuma un funkcionalitātes tradīcijā. Tajā valda inteliģenta skaidrība, tehnikas spožums, vispārākās pakāpes funkcionalitāte un tai pašā laikā minimālisms un mierīgums formās, krāsās. Saimnieku un bērnu apartamenti Saimnieku, tāpat kā bērnu apartamenti, veidoti divos stāvos, kurus savieno trepes. Pirmajā stāvā ierīkota darba telpa, bet otrajā stāvā ir guļamistaba ar vannasistabu. Viss ieturēts gaišos, naturālos toņos, vannasistaba – perfekti baltā krāsā, kombinējot matētas virsmas ar spīdīgām. Katrā apartamentā ir duša, taču nevienā nav vannas. Skapīši un citas tvertnes maksimāli iebūvētas un noslēptas. Telpa nav pieblīvēta ar mēbelēm, bet, tieši pretēji, veidota maksimāli atbrīvota, plaša un vienkārša, taču ar jūtamu izsmalcinātību.
"Brīvdienu māja jūrā ir atļaušanās dzīvot viegli un nepiespiesti: nekādu lieku priekšmetu un lietu, tikai pamata vajadzības un ļoti attīrīta telpa", tā - Zaiga Gaile. {ABC_GALLERY ID=galerija_lieldienusala_2} Raksta autore: Vera Zajeca Foto: Vera Zajeca, Ainārs Meiers, Ingars Liepiņš Raksts veidots sadarbībā ar arhitekti Zaigu Gaili un izmantojot informāciju no speciāli šim projektam izveidota bukleta.