Liepājā būvniecības investīcijas 2024. gadā pieaugušas par 26%
Būvniecības investīcijas Liepājā 2024. gadā veido 100,8 miljonus eiro, kas ir par 26% vairāk nekā 2023. gadā – liecina Liepājas būvvaldes apkopotie būvniecības nozares rezultāti. Aizvadītajā gadā lielākie ieguldījumi veikti ražošanas objektu būvniecībā, kur kopējās investīcijas veido 79,5 milj. eiro.
“Izvērtējot pagājušā gada būvniecības datus, redzams, ka Liepājā būvniecības apjomi pieauguši par 20,6 miljoniem eiro jeb 26% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tas ir labs rādītājs, ja papildus ņem vērā, ka kopējās būvniecības izmaksas valstī gada laikā palielinājušās vidēji par 2%. Pašvaldībai šis laiks – starp diviem Eiropas Savienības fondu plānošanas periodiem – ar būvniecību saistīto projektu īstenošanu aizvadīts salīdzinoši mierīgi, savukārt ražošanas nozarē ieguldījumi būtiski auguši – par 58,8 miljoniem eiro vairāk nekā gadu iepriekš. 2025. gadā sagaidām vismaz divu lielu projektu īstenošanu – Liepājas cietuma un vēja elektrostaciju būvniecību Karostā. Paredzams, ka abus objektus šogad pabeigs un nodos ekspluatācijā, kas būs būtiski ieguldījumi kopējā pilsētas būvniecības sektorā,” norāda Liepājas būvvaldes vadītājs Arvīds Vitāls.
Apkopotie dati liecina, ka 2024. gadā akceptēti 879 būvprojekti, kas ir 4% pieaugums, salīdzinot ar gadu iepriekš. Ekspluatācijā pieņemti 182 atjaunoti, pārbūvēti vai no jauna uzbūvēti objekti, kas ir 17% pieaugums. Kopējās būvniecības izmaksas sasniedza 100,8 miljonus eiro, kas ir 26% pieaugums. Izdoto būvatļauju skaits gan ir samazinājies – izdotas 114 būvatļaujas, kas ir par 20% mazāk nekā pērn, kas lielā mērā saistīts ar grozījumiem būvniecības likumdošanā, kas pieļauj vienkāršotāku būvniecības saskaņošanas kārtību.
Foto: Ūdens uzpildes termināls; autors: Publicitātes foto
Aplūkojot detalizētākus datus par 2024. gadā ekspluatācijā nodotajiem objektiem, lielākās investīcijas bijušas ražošanas un ostas infrastruktūras objektos – gada laikā uzbūvētas trīs ražošanas un trīs noliktavu ēkas. Lielākie objekti pēc investīciju apjoma ir SIA "EIPU” ūdens uzpildes termināls O. Kalpaka ielā 117, SIA "Syfud" lašu pārstrādes ražotne Roņu ielā 6 un LSEZ “Nordplast Piemare” ražotne Atslēdznieku ielā 37. Kopējās investīcijas šajā sektorā veido 79,5 milj. eiro, kas ir 284% pieaugums, salīdzinot ar 2023. gadu, kad investēti 20,7 milj. eiro.
Foto: Ārstniecības iestāde; autors: Publicitātes foto
Komercsektorā, kas saistīts ar publisko pakalpojumu un tirdzniecības jomu, ieguldīti astoņi miljoni eiro, kas ir par 40% mazāk nekā gadu iepriekš, kad investēti 13,3 milj. eiro. Šis samazinājums ir saistīts ar to, ka pērn tika uzbūvēti divi lielveikali, bet šogad īstenoti mazāka apjoma būvdarbi. Starp tiem kā lielākie objekti izceļami: SIA “Liepājas enerģija” šķeldas noliktava un katlu māja Alsungas ielā 40A, automazgātava “OK wash” Ezermalas ielā 3C un dzīvojamās ēkas pārbūve par ārstniecības iestādi Neatkarības rotas ielā 1A.
Foto: Ielas izbūve; autors: Publicitātes foto
Lielākie pašvaldības ieguldījumi pilsētvides uzlabošanā tika vērsti uz vairāku grants ielu posmu sakārtošanu. Nozīmīgas pārmaiņas piedzīvoja iedzīvotāji Skuju, Ābeļu, Noliktavas ielā, kā arī Pļavu ielas posmā no Miera ielas līdz Vaiņodes ielai. Jauns piebraucamais ceļš tika izbūvēts privātmāju rajonam Upeņu ielā, bet Klaipēdas ielā tika izbūvēts gājēju un velosipēdistu ceļa savienojums līdz pilsētas robežai. Kopumā gada laikā īstenoti 12 dažādi pašvaldības būvniecības projekti par kopējo summu 4,2 milj. eiro. Salīdzinot ar 2023. gadu, tas ir par 89% mazāk, kad, noslēdzoties Eiropas Savienības fondu plānošanas periodam, vienlaikus tika pabeigti vairāki apjomīgi projekti un ieguldīti 36,7 milj. eiro.
Privātmāju būvniecībā vērojams stabils pieprasījums ar nelielu pieaugumu – 2024. gadā šajā sektorā ieguldīts 9,1 milj. eiro, kas ir par 1% vairāk nekā pērn. Kopumā uzbūvētas vai pārbūvētas 89 privātmājas, no kurām 24 ir jaunbūves.
2024. gadā bija vērojama aktivitāte to īpašumu sakārtošanā, kurām spēkā vecākas būvatļaujas par astoņiem gadiem – šogad ekspluatācijā nodoti 58 šādi īpašumi (2023. gadā – 53, 2022. gadā – 32), kas ir teju trešdaļa no visiem ekspluatācijā nodotajiem objektiem. Līdz ar to šiem īpašniekiem par būvēm, kurām tiek pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, vairs netiek piemērota paaugstināta nodokļa likme 3% apmērā.
Turpinot darbu ar vidi degradējošu ēku īpašniekiem, 2024. gadā izskatītas 106 graustu lietas, no tām 27 gadījumos ierosinātas jaunas lietas, no kurām daļa ierosinātas, pateicoties iedzīvotāju ziņojumiem pašvaldībai. Aizvadītā gada laikā izdevies sakārtot 16 objektus, piemēram, Ganību ielā nojaukta vecā dispečeru punkta ēka, kur vietā top jauns dzīvojamo māju īpašums. Tāpat sakārtota Republikas 26/28 ēkas fasāde, Uliha ielā 59 salaboti balkoni, novēršot bīstamību un uzlabojot vizuālo izskatu. Darbs ar īpašniekiem turpinās par 150 īpašumiem. To skaitā ir gan ēkas, gan to daļas (tostarp balkoni, fasādes apmetums un dekoratīvie elementi). Skaits gadu no gada paliek nemainīgs – ja izdodas sakārtot esošos objektus, to vietā, diemžēl, nāk jauni. Saistībā ar graustu statusu 2024. gadā astoņiem jauniem objektiem piemērota paaugstināta nodokļa likme, bet trīs objektiem tā noņemta.
Kā viena no iespējām sakārtot savu vēsturisko īpašumu ir dalība pašvaldības īstenotajā kultūras pieminekļu saglabāšanas programmā. 2024. gadā piešķirts pašvaldības līdzfinansējums 135 tūkstošu eiro apmērā 24 iedzīvotāju projektu īstenošanai. Lielākā daļa no iecerētajiem projektiem aizvadītajā gadā arī realizēta. Dalību kultūrvēsturisko ēku saglabāšanas programmā uzsāka un nepieciešamās dokumentācijas izstrādei pašvaldības līdzfinansējumu saņēma īpašumi Graudu ielā 40, Alejas ielā 6, Ludviķa ielā 27, Toma ielā 43, O. Kalpaka ielā 5/9, Uliha ielā 53, Zivju ielā 2 un Tirgoņu ielā 17. Darbs pie dokumentācijas sagatavošanas vēl turpinās Lielajā ielā 7 un Graudu ielā 34.
Jau redzamāki darbi ēku fasāžu daļu restaurācijā veikti: Zivju ielā 2A, F. Brīvzemnieka ielā 26, Kūrmājas prospektā 19, Bāriņu ielā 26, Tirgoņu ielā 15, Zivju ielā 10/12. Bet K. Valdemāra ielas 16 verandas restaurācija vēl turpinās un noslēgsies šogad. Papildus tam Zivju ielā 10/12, Baznīcas ielā 18, Tirgoņu ielā 17 un Toma ielā 43 restaurētas esošās ārdurvis, bet analogas ārdurvis izgatavotas Tirgoņu ielā 20. Tāpat veikta būvdetaļu restaurācija Tirgoņu ielā 15, bet Zivju ielas 2A noliktavu ēkai izbūvētas ozolkoka notekas. Vēl turpinās A. Pumpura ielas 10 vārtu restaurācija, Bāriņu ielas 24 divu logu restaurācija, Bāriņu ielas 20 četru analogu logu izgatavošana un Peldu ielas 2 ārdurvju restaurācija.
2025. gada sākumā, apskatot Būvniecības informācijas sistēmas datus, par Liepāju ir aktuālas 3 932 dažādas būvniecības lietas, kas norāda uz joprojām aktīviem būvniecības procesiem.