Liepājas bērnudārzā "Delfīns" veikta pilnīga apkures sistēmas automatizācija
Līdz šim bērnudārza ēkas apkures sistēma bija ar konvektoriem katrā telpā, kas izslēdza jebkādas regulēšanas iespējas. Lai nodrošinātu nepieciešamo mikroklimatu, siltummezgla regulēšana bija jāveic, vadoties pēc temperatūras aukstākajā telpā, kas citās telpās savukārt nozīmēja paaugstinātu temperatūru. Tas radīja diskomfortu bērniem un neveicināja efektīvu siltumenerģijas izmantošanu. Energoefektivitātes rādītāji uzlabojās pēc ēkas siltināšanas 2010.gadā, bet bija skaidrs, ka ir iespējams panākt lielāku efektu, skaidroja Tīdens.
Apkures sistēma ēkā bija novecojusi un neefektīva, tāpēc bijis skaidrs, ka vismaz jānomaina radiatori un jānodrošina to regulēšana. Tomēr ir ļoti sarežģīti ikdienā manuāli veikt 173 radiatoru regulēšanu, lai tērētu siltumenerģiju tieši tik, cik ēkai nepieciešams, skaidroja Tīdens. Tagad mehāniski nekas nav regulējams - visas darbības veic datorā un nosaka temperatūru katrai telpai atsevišķi pēc nepieciešamības. Piemēram, atverot logu, radiatora vārsts automātiski aizveras. Aptuveni 15 minūtes pēc loga aizvēršanas tas atkal atveras.
Termogalvas ir arī adaptīvas. Ja iestādes darba laiks ir, piemēram, no plkst.07.00 līdz 18.00, tad precīzi šajā laikā tiks nodrošināta telpā vajadzīgā temperatūra un iekārta pati izrēķinās, cikos vārsts ir jāatver, lai tieši plkst.07.00 būtu dienas temperatūra un pēc plkst.18.00 tā pārietu uz nakts temperatūras režīmu. Sistēmu vienkārši var noregulēt, lai tā nakts (ekonomiskajā) režīmā strādātu arī brīvdienās un svētku dienās, skaidroja Tīdens.
"Prieks, ka modernās iekārtas tiek ražotas tepat Latvijā. Ir padomāts arī par drošību gadījumam, ja pazūd internets vai nedarbojas serveris. Ļoti ērti ir veikt analīzi pēc sistēmas veidotajiem grafikiem, kā arī pēc nepieciešamības veikt izmaiņas," atzina Tīdens.
Šajā apkures periodā tiks analizēta sistēmas darbība, veikti ekonomijas aprēķini investīcijas atmaksāšanās perioda noteikšanai un izdarīti secinājumi.
Projekta īstenošanas gaitā bērnudārzā 173 konvektori nomainīti pret radiatoriem, kas aprīkoti ar apvedcaurulēm. Uzstādītas elektroniski regulējamas termogalvas, sienu paneļi režīma kontrolei, centrālais vadības bloks u.c. iekārtas. Kopējās projekta izmaksas ir 44 569 eiro. Iekārtu ražotājs ir SIA "Mesh Robotics", bet darbus veica SIA "Vektra-21".
LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA