Lietus ūdens mājas ūdensapgādei
Dzīvojot Latvijā, nevaram sūdzēties ne par lietus, ne ūdens trūkumu, tomēr arvien lielāku popularitāti gūst "zaļā dzīvošana", efektīvi izmantojot dabas resursus. Lietus ūdens vākšana var likties diezgan piņķerīgs process, tomēr vienmēr ir patīkami saņemt mazāku komunālo pakalpojumu rēķinu.
Kāds varbūt nodomās, ka lietus ūdens vākšana ir lieka laika tērēšana, jo ikdienā neizjūtam ne pārlieku lielu sausumu, nedz arī ūdens trūkumu, tomēr padomājiet vēlreiz – cik gan saprātīgi ir maksāt par kvalitatīva un tīra dzeramā ūdens piegādi no kilometriem tālas ūdens tilpnes, lai to noskalotu tualetes podā?
No jumta savākts lietus ūdens var tikt izmantots tualetēm, augu laistīšanai, veļas mašīnām un āra darbiem. Tādējādi iespējams ietaupīt prāvu naudas summiņu, jo apmēram 31% no ūdens, kas varētu būt izmantojams dzeršanai vai pārtikas pagatavošanai, tiek izlietots tualetēs.
Lai gan agrāk lietus ūdens vākšana un piegāde tikusi apspriesta visai bieži, šī ideja nebija pietiekami attīstīta un piemērota visiem mājokļiem, turklāt, tā kā ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmas, kas tiek izmantotas jau vairāk nekā 100 gadu, kļuva par pārsteidzošu inženierzinātņu sasniegumu, cilvēki kļuva pašapmierināti un bezrūpīgi. Vēl šodien mūsu klimatiskajos apstākļos ūdens tiek uztverts kā kaut kas pašsaprotams, tomēr citās pasaules daļās katastrofāli trūkst saldūdens.
Lietus ūdens vākšanai iecienītas dažāda izmēra tvertnes, kas novietotas mājas teritorijā. Šādās tvertnēs lietus ūdens tiek vākts bez papildlīdzekļiem, vai arī ūdens tajās nokļūst pa mājas jumta notekcaurulēm. Tomēr mūsdienās iespējams savākt lietus ūdeni, izmantojot speciāli šim nolūkam izstrādātu sistēmu, kas savāc ūdeni standarta notekcaurulēs, veic filtrēšanu un novirza ūdeni pazemes rezervuāros. Līdz izmantošanai, zem zemes tas uzglabājas vēss un svaigs. Savāktais ūdens ar sūkņa palīdzību tiek nogādāts līdz dārzam vai mājai.
Ja mājā ierīkota lietus ūdens savākšanas sistēma, nav jāuztraucas par centrālās ūdens piegādes pārtraukumu bojājumu gadījumā, vai par pēkšņu lietus ūdens rezervju beigšanos, jo tādā gadījumā sistēma automātiski pārslēdzas no centrālās ūdens padeves uz lietus ūdeni, vai otrādi.
Salīdzinot ar lietus ūdens vākšanu tvertnēs, speciālas sistēmas ierīkošanā nepieciešams investēt krietni lielāku naudas summu un laiku tās uzstādīšanai, tomēr, domājot ilgtermiņā, šāda sistēma gan atmaksāsies, gan arī tiks efektīvi izmantoti dabas resursi. Turklāt, lietus ūdens ir ļoti mīksts, tāpēc nebūs nepieciešams lietot veļas mīkstinātāju. Āda un mati būs pateicīgi par šādu ieguldījumu, turklāt arī augi dod priekšroku lietus ūdenim.
Foto: Kai Schreiber/Flickr.com