Lietus ūdens noteksistēmu veidi un īpašības
Viena no būtiskākajām ēkas jumta sastāvdaļām ir lietus ūdens notekcaurules. Jebkura ūdens noteksistēma kalpo ne tikai kā pagraba, mājas fasādes un pamatu aizsardzība no lietus izraisītiem bojājumiem, bet arī nodrošina estētisko funkciju. Mūsdienu ūdens notekām ir pievilcīgs dizains – pareizi izvēlēta ūdens noteksistēma kalpo kā lielisks ēkas fasādes nobeiguma elements.
Tērauda ūdens notekas ar polimēru pārklājumu
Šāda materiāla ūdens notekas ir demokrātiskākais variants, kurā apvienota augsta izturība un makam draudzīga cena. Notekas izgatavo no auksti velmēta cinkota 0,55–0,77 milimetru plāna tērauda, kas vairumā gadījumu no abām pusēm pārklāts ar plastizolu (dekoratīvu polimēru), poliesteru vai purālu (dekoratīvu aizsargājošu polimēru uz poliuretāna bāzes). Tērauda noteku piedāvājumam raksturīgi daudzveidīgi izmēri, profili, kā arī plaša krāsu izvēle – līdz pat 10 standarta toņiem.
Vara ūdens noteksistēmas
Ūdens notekcaurules no vara tiek uzskatītas par ilgmūžīgākajām un drošākajām sistēmām, pateicoties to materiāla izturībai, kā arī unikālajai noturībai pret agresīvo atmosfēras iedarbību. Tiesa, arī to cena līdz ar to ir diezgan augsta. Materiālu ir viegli pieskaņot mūsdienu jumtiem. Šādu ūdens noteku kalpošanas laiks var sasniegt līdz pat 150 gadiem. Tāpat vara ūdens notekas ir viegli remontēt – pateicoties to plastiskumam un lodēšanas iespējām, bojātās detaļas ir vienkārši nomainīt. Būtiska vara ūdens noteku priekšrocība – uz caurulēm nav redzamas gareniskās šuves, kas ir īpašas ražošanas tehnoloģijas – aukstās štancēšanas rezultāts. Tieši pateicoties šai tehnoloģijai, ir iespējams izgatavot viengabalainas taisnstūrveida vai apaļas caurules divu līdz trīs metru garumā, kas būtiski atvieglo to montāžu. Tāpat ir iespējama vara ūdens noteku apsilde, kas ļauj novērst apledojuma un lāsteku veidošanos ziemas laikā.
Titāna-cinka notekcaurules
Titāna-cinka ūdens notekcaurules ir ļoti noturīgas pret koroziju. Sakausējuma sastāvā ietilpst varš un alumīnijs, un katrs no tiem piešķir notekcaurulēm savas pozitīvās īpašības: varš – plastiskumu, bet alumīnijs – augsto izturību pret koroziju. Pēc savām īpašībām tās ir līdzīgas vara ūdens notekām. Atšķirībā no citu materiālu caurulēm, šo elementu savienošana notiek tikai ar lodēšanu. Kalpošanas laiks – vairāk nekā 100 gadi.
Alumīnija notekas
Alumīniju ūdens noteku izgatavošanai izmanto salīdzinoši retāk. Tām raksturīga ilgmūžība un plašas krāsu izvēles iespējas (praktiski visi RAL krāsu paletes toņi). Materiāla noturība pret koroziju nodrošina notekām minimālo ekspluatācijas laiku 70 gadus.
Plastmasas (polivinilhlorīda) ūdens notekas
Populārākais plastmasas ūdens noteku izgatavošanas materiāls ir polivinilhlorīds (PVC). Tas ir ciets, triecienizturīgs materiāls, kas nesatur plastifikatorus un pildvielas. Tā sastāvā iekļauta tikai speciāla viela, kas paaugstina materiāla izturību pret atmosfēras negatīvo iedarbību. Polivinilhlorīda ūdens noteku ražotāji piedāvā visdažādākos krāsu risinājumus – baltas, bordo, melnas, zaļas un citu toņu ūdens notekcaurules, kas dod iespēju pielāgot tās jebkurai fasādei vai jumtam vai tieši pretēji – "spēlēties" ar kontrastiem. Galvenā plastmasas cauruļu priekšrocība – to pieņemamā cena. Vēl viens un ne mazāk svarīgs pluss – gluda virsma, kas ļauj ūdenim ātrāk notecēt, neaizturoties un rezultātā neveidojot minerālu nosēdumus cauruļu elementu iekšpusē. Tāpat plastmasa nav pakļauta korozijai un lieliski pretojas gaisa piesārņojumam, kas īpaši raksturīgs rūpnieciskām zonām. Pateicoties vieglajam materiālam, caurules ir vienkārši transportēt uz objektu.