abc.lv skaitļos

Lietotāji online140
Aktīvie uzņēmumi25213
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Lietuva aicina kaimiņvalstis nepirkt elektroenerģiju no Baltkrievijas un Kaļiņingradas AES : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Lietuva aicina kaimiņvalstis nepirkt elektroenerģiju no Baltkrievijas un Kaļiņingradas AES

Lietuva aicina kaimiņvalstis nepirkt elektroenerģiju no Baltkrievijas un Kaļiņingradas AES

Lietuva aicina kaimiņvalstis neiepirkt elektroenerģiju no atomelektrostacijām (AES), kas tiek būvētas Baltkrievijā un Krievijas Kaļiņingradas apgabalā.

Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis ierosinājis Latvijas, Igaunijas, Polijas un Somijas kolēģiem apspriest jautājumu par elektroenerģijas iepirkšanu no trešajām valstīm, kas būvē nedrošas AES.

"Ir jāsniedz skaidrs signāls par to, ka Eiropas Savienībā (ES) netiks pieņemta elektroenerģija, kas tiek iegūta, pārkāpjot starptautiskās normas par kodoldrošību, vides aizsardzību un starpvalstu ietekmes uz vidi novērtējumu. Tādēļ nekavējoties un detalizēti ir jāapspriež šis jautājums sākotnēji reģionālā, bet pēc tam ES līmenī, un ir jāpieņem lēmumi, lai nodrošinātu vienādus nosacījumus elektroenerģijas tirdzniecībā ar šīm valstīm," teikts Masjuļa vēstulē četru valstu ekonomikas un enerģētikas ministriem, kas datēta ar 23.decembri.

Masjulis norādīja, ka Kaļiņingradas apgabalā un Baltkrievijā būvētās AES apdraud vidi, kā arī veido negodīgu konkurenci elektroenerģijas tirgū.

"Viens jautājums ir jāaplūko ļoti detalizēti: elektroenerģijas tirdzniecība ar trešajām valstīm, ņemot vērā Baltkrievijā un Kaļiņingradas apgabalā - tieši pie ES robežas - notiekošu vai plānotu AES būvniecību. Šie projekti tiek īstenoti ar pēc būtības atšķirīgu regulējumu un atšķirīgos politiskos apstākļos un rada kritisku apdraudējumu ES kaimiņvalstīm kodoldrošības un vides aizsardzības ziņā, kā arī rada negodīgu konkurenci elektroenerģijas ražošanā," klāstīja Lietuvas enerģētikas ministrs.

Lietuva vairākkārt ir paudusi bažas par drošumu un atbilstību starptautiskajiem standartiem saistībā ar Baltkrievijas jauno AES, kuru tā būvē Ostrovecas rajonā 50 kilometru attālumā no Lietuvas robežas.

Masjulis decembrī paziņoja, ka Lietuva, Latvija un Igaunija varētu vienoties par nodokļu sistēmu, kas kavētu Ostrovecas AES ražotās elektroenerģijas eksportu uz Baltijas valstīm. Viņš norādīja, ka valstīm tāda iespējamība ir jāizskata, ja Baltkrievija AES būvniecībā turpinās pārkāpt starptautiskos standartus.

Jautājums par AES būvniecību novembrī tika izskatīts arī Lietuvas un Baltkrievijas Tirdzniecības un ekonomiskās sadarbības komisijas sēdē. Lietuvas vides ministrs Ķēstutis Trečoks tolaik aģentūrai BNS teica, ka Lietuva ir mudinājusi uzaicināt Starptautiskās Atomenerģētikas aģentūras misiju, lai novērtētu AES paredzēto būvlaukumu, jo tādu rīcību iesaka Espo konvencija, bet Baltkrievija to nav ievērojusi.

Bažījoties par Baltkrievijas rīcību un informācijas nepietiekamību, Lietuva vērsās pie Orhūsas konvencijas ievērošanas komitejas, kas pērn jūnijā secināja, ka Baltkrievija ir pārkāpusi konvencijas normas, ir jāturpina ietekmes uz vidi novērtējums un Lietuvai ir jāsaņem atbildes.

Espo konvencijas dalībvalstis ir paziņojušas, ka Baltkrievijas AES projekts neatbilst konvencijas prasībām, bet Lietuva ir kritizējusi Baltkrieviju par to, ka tā nerūpējas par AES drošību.

Baltkrievijas AES pirmo reaktoru paredzēts nodot ekspluatācijā 2017.gadā, bet otro - 2019.gadā. Reaktoru kopējā jauda būs 2400 megavatu. Celtniecība sākta 2012.gada aprīlī. Lielāko daļu projekta izmaksu finansē Krievija.

AES Baltkrievijā gribēja būvēt jau 80.gadu sākumā, taču šis projekts tika apturēts pēc 1986.gadā notikušās Černobiļas AES avārijas Ukrainā.

Lietuvas bažas izraisījusi arī AES būvniecība Krievijas Kaļiņingradas apgabalā. Tomēr 2013.gada jūnijā Baltijas AES projekta ģenerāluzņēmēja Sanktpēterburgas kompānijas "Atomenergoprojekt" ģenerāldirektors Valērijs Limarenko paziņoja, ka projekts uz laiku ir apturēts, ka tiek izvērtētas iespējas attīstīt reaktorus ar zemāku jaudu - 680 megavati 2300 megavatu vietā.

Baltijas AES 1.energobloku ar 1150 megavatu jaudu agrāk bija plānots iedarbināt 2017.gadā, bet 2.energobloku - 2018.gadā.

LETA

Foto: Pixabay.com

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai