Likumprojektā cer iestrādāt atbalstu maznodrošinātajiem un pensionāriem saistībā ar dalītā īpašuma izbeigšanu
Rīga, 24.jūl., LETA. Saeimā izskatāmajā likumprojektā par dalītā īpašuma izbeigšanu varētu iestrādāt atbalstu atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, maznodrošinātajiem un pensionāriem zemes izpirkšanai.
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija plāno sagatavot lēmumprojektu, paužot aicinājumu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai atbalstīt papildus finansējuma piešķiršanu atsevišķu iedzīvotāju grupu atbalstīšanai saistībā ar dalītā īpašuma izbeigšanu, žurnālistiem pastāstīja Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs (S).
Valsts pārvaldes komisija atbalsta šādu risinājumu, informējis tās priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (S), norādīja Orlovs.
Mandātu komisija attiecīgo lēmumu plāno pieņemt, vērtējot iedzīvotāju iniciatīvu par dalītā īpašuma izbeigšanu. Komisijas šodienas sēdē izskanēja prognozes, ka pašreizējā Saeima varētu nenoslēgt darbu pie likumprojekta par dalītā īpašuma izbeigšanu un pie normatīvā akta pieņemšanas vēl būs jāturpina strādāt parlamenta nākamajam sasaukumam.
Kā ziņots, portālā "Manabalss.lv" par iedzīvotāju iniciatīvu "Zemei zem daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām jābūt tikai šo māju iedzīvotāju īpašumā" parakstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju.
Saeima 19.aprīlī konceptuāli atbalstīja likumprojektu, kas paredz risinājumu piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanai un vienota īpašuma izveidošanai.
Likumprojektā saglabāta pirms vairākiem gadiem parlamentā iesniegtā likumprojekta pamatideja - dalītā īpašuma izbeigšana notiek, ēkas īpašniekiem izmantojot tiem likumā paredzētas speciālas izpirkuma tiesības ar būtisku valsts atbalstu visu administratīvo darbību veikšanā. Vienlaikus likumprojektā ir mainījušies gan termiņi, gan vairāki tiesiski līdzekļi, kas regulēs dalītā īpašuma izbeigšanu.
Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido 110 970 dzīvokļi, liecina komisijai sniegtā informācija. Šīs mājas ir uz 7354 citām personām piederošās zemes.
Tāpat vēstīts, ka normas, kas no 2018.gada 1.janvāra samazina piespiedu nomas maksas apmēru, neatbilst Satversmei, tā atzinusi Satversmes tiesa. Apstrīdēto likuma normu spēka zaudēšanas termiņš 2019.gada 1.maijā noteikts tādēļ, lai likumdevējam dotu laiku atrast citu risinājumu piespiedu zemes nomas maksai, kas būtu taisnīgs gan pret zemes īpašniekiem, gan daudzdzīvokļu namu īpašniekiem.