Lomonosova ielas graustu nojauks daļēji
Jau ziņots, ka 15.novembrī Rīgas domē nolemts steidzami veikt grausta Lomonosova ielā 5 piespiedu sakārtošanu, lai novērstu tā bīstamību. Grausta īpašniekam SIA "ZPZ" uzlikts pienākums izstrādāt projektu par ēkas daļēju demontāžu, saskaņot to ar VKPAI un līdz 30.janvārim sākt bīstamās būves nojaukšanu, taču tas nav noticis VKPAI iebildumu dēļ.
Atkārtoti apsekojot ēku, konstatēts, ka tā atrodas uz sabrukšanas robežas un kuru katru brīdi var sabrukt. "Ar šausmām gaidām pavasari. Pa šo ielu dienā pārvietojas 13 000 transporta vienību," norādīja Krūkle.
Savukārt VKPAI prasība bija ēku saglabāt, jo ēka ir iekļauta vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā kā objekts "Īres nams" kopā ar zemesgabalu, kuram ir noteikts kultūras pieminekļa teritorijas statuss. No senās vēsturiskās ēkas Lomonosova ielā 5 ir saglabājusies tikai fasāde, taču, nojaucot pārējo ēku, to saglabāt būtu faktiski neiespējami, uzskata būvnieki.
Krūkle pastāstīja, ka Rīgas vicemērs Andris Ameriks šodien sasaucis pašvaldības īpašuma speciālistu, būvinspektoru un VKPAI speciālistu ārkārtas sanāksmi, lai lemtu par turpmāko rīcību ar Lomonosova ielas graustu. Sanāksmē tomēr izdevies panākt vienošanos, ka graustu drīkstēs nojaukt ar noteikumu, ka tiks saglabāta fasādes sienas daļa līdz trešajam stāvam, kas vēl kaut cik turas kopā.
Kā ziņots, grausts Lomonosova ielā 5, pēc sertificētu speciālistu atzinumiem, šobrīd novērtēts kā viens no bīstamākajiem objektiem Rīgā - piecstāvu mūra ēkai ir iebrukuši starpstāvu pārsegumi, atstājot ēkas sienas bez sasaistes, kā rezultātā ēka ir zaudējusi konstruktīvo noturību.
Kaut arī fasāde uz ielas pusi ir nosegta ar zaļo sietu, ēka pašreizējā stāvoklī apdraud garāmgājēju drošību, turklāt grausta stāvokli vēl vairāk pasliktina vibrācija no ielas, pa kuru norit intensīva transporta kustība.
Ēkas ārsienās vērojamas plaisas, starpsienas atsevišķās vietās sadrupušas, ķieģeļu mūra šuves atsevišķās vietās izbirzušas. Neprognozējamas sekas var radīt ārsienas augšdaļā novērojamā horizontālā plaisa, kas var izraisīt sienas sabrukšanu, uzkrītot blakus esošajai dzīvojamai mājai, kas ir par diviem stāviem zemāka. Iekšējo nesošo sienu un starpsienu pašreizējais tehniskais stāvoklis ir vērtējams kā neapmierinošs, to tehniskais nolietojums ir 85%, un tas rada apdraudējumu blakus esošajai apbūvei, gājējiem un transportam.
Grausts pieder SIA "ZPZ". Uzņēmuma valdes locekle Ilze Valgere jau iepriekš norādījusi, ka ēkas nojaukšanas projekts ir izstrādāts, bet Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija līdz šim to nav apstiprinājusi.
Rīga, 3.febr., LETA.
Foto: Pilseta24.lv
2012.gada 3.februārī