LVC: Pērn ceļu būvdarbu kvalitāte turpināja uzlaboties

LVC: Pērn ceļu būvdarbu kvalitāte turpināja uzlaboties

Rīga, 17.janv., LETA. Pagājušajā gadā valsts autoceļu tīkla būvniecības objektos veiktās kvalitātes pārbaudes un testi liecina, ka būvdarbu kvalitāte uzlabojas, īpaši tas attiecas uz asfaltbetona kvalitāti, trešdien žurnālistiem sacīja VAS "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) Autoceļu kompetences centra direktors Vladimirs Akimovs.

Pagājušajā gadā biežāk konstatētās neatbilstības bija putekļu saturs no karjeriem piegādātajos materiālos. No 135 novērtētiem objektiem 27 bija atklātas neatbilstības - granulometrijā, līdzenumā un poru saturā.

Lielākā daļa atklāto neatbilstību tiek novērsta būvniecības procesā, tomēr ir gadījumi, kad būvniekiem ir jālabo defekti jau pilnībā izbūvētos objektos. Visdārgākās pārbūves būvniekiem bija dēļ neatbilstošām ieklātā asfalta īpašībām.

Bez sankcijām par kvalitātes neatbilstībām LVC kontrolē arī administratīvo pienākumu izpildi no būvnieku puses. 2017.gadā būvniekiem tika piemēroti 16 līgumsodi, no kuriem lielākā daļa bija par satiksmes organizācijas un pievedceļu uzturēšanas pārkāpumiem, kā arī termiņu kavējumiem. Cenu samazinājums par atkāpēm, kuru labošana nav bijusi lietderīga, pērn bija piemērots 38 gadījumos par kopējo summu 89 692 eiro, papildu garantijas un grozījumi līgumā - 14 gadījumos.

Pērn LVC ieviesa stingrākas prasības asfaltēšanas tehnoloģijai uz vairāk noslogotiem ceļiem. Lai ieklāšanas brīdī nodrošinātu vienmērīgāku asfalta sastāvu un temperatūru, stingrākas prasības tiek piemērotas asfalta vedēju kravas kastēm, kā arī ieviesta prasība asfaltbetona masu pirms ieklāšanas pārmaisīt speciālās iekārtās. Rezultātā ir ievērojami uzlabojusies ieklātā asfaltbetona kvalitāte, kas ir konstatēts gan urbto paraugu testēšanas rezultātos, gan pārbaudot izbūvētos posmus ar skeneri. Tas nozīmē, ka uz ceļiem būs mazāk nesablīvētu plankumu, kuros var priekšlaicīgi rasties plaisas un bedres un palielināsies ieklātā seguma kopējais kalpošanas laiks.

Pagājušā gada būvniecības sezonā bija jūtams resursu trūkums būvniecībā un būvuzraudzībā, norādīja LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange. Sezonas sākumā pietrūka būvuzraugi un atsevišķos gadījumos tamdēļ bija jāatliek būvdarbu uzsākšana. Savukārt sezonas vidū būvniekiem pietrūka asfaltēšanas jaudas, jo lietainā laika dēļ bija mazāk asfaltēšanai piemērotu dienu, tāpēc tie notika vienlaicīgi, tāpat bija diezgan liels darbu apjoms, kā arī aktīvi būvdarbi notika arī kaimiņvalstīs, kas radīja paaugstinātu pieprasījumu pēc asfaltēšanas resursiem.

Lietainā laika dēļ būvdarbus bieži nācās pārtraukt, vairāk resursu bija jāatvēl ūdens novadīšanai un pievedceļu uzturēšanai. Laika apstākļu dēļ atsevišķos būvniecības objektos arī ir pagarināti to nodošanas termiņi.

Pērn LVC pirmo reizi būvdarbu uzraudzībai noslēdza vispārējo vienošanos - tika izraudzīti vairāki uzņēmumi, kuri atbilst kvalifikācijas prasībām, lai veiktu būvdarbu uzraudzību, un kuri tālāk katram objektam sniedza savus finansiālos piedāvājumus, no kuriem tika izvēlēts tas, kuram bija zemākā cena. Tas ļauj efektīvāk plānot laiku un darbu, kā arī mazina iepirkumu strīdu skaitu. Līdzīgi 2017.gadā tika iepirkti būvprojektu ekspertīžu pakalpojumi, savukārt šogad plānots noslēgt vispārējo vienošanos par segumu atjaunošanas būvdarbiem.

Kopumā 2017.gadā dažāda veida būvdarbi ir veikti 1100 kilometros valsts autoceļu. Darbi notika 153 objektos, tai skaitā uz 28 tiltiem, kā arī 20 satiksmes drošības paaugstināšanas objektos.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

SIA "SBS Group" – celtniecības putas, skrūves, zāģripas kokam

celtniecibas_putas_skruves_zagripas_kokam_sbs_group_sia

Celtniecības putas ir viens no visplašāk izmantotajiem mūsdienu būvniecības ķīmijas produktiem. To ražotāji izstrādā arvien specifiskākas putas, kas paredzētas konkrētiem mērķiem. Variējot to fizikālās īpašības, tiek ražotas celtniecības putas ar augstu vai zemu izplešanos, kas ļauj tās izmantot platāku vai šaurāku vietu aizpildīšanai.