Māja ar plakano jumtu – kas jāņem vērā?
Ja tu gatavojies mainīt mājai jumtu vai tā konstrukciju, vai pat celt mājokli no pašiem pamatiem, iespējams, apsver domu par plakanu jumtu. Mūsdienās arvien biežāk ēku celtniecībā tiek izmantoti plakanie jumti; šāda veida jumts padara māju neparastu, oriģinālu un interesantu. Tomēr, tāpat kā slīpajiem jumtiem, arī plakanajiem jumtiem ir savas priekšrocības un trūkumi.
Kas ir plakanais jumts?
Plakanais jumts ir kompleksa sistēma, kuras slīpums veido līdz pat septiņu grādu leņķi. To parasti veido atbalsta konstrukcija, tvaika barjera, izolācijas kārta, hidroizolācijas slānis un arī ventilācija. Lai arī šādi jumti visbiežāk tiek ierīkoti rūpnīcām un daudzdzīvokļu mājām, mūsdienās plakano jumtu arvien vairāk izvēlas uzstādīt arī privātmāju īpašnieki, ierīkojot uz tā papildu derīgo platību.
Priekšrocības
Foto: ClassicRoofingNI/flickr.com; autors: atjaunots_segums_uz_plakana_jumta
Plakana jumta būvniecībai, pirmkārt, nepieciešamas samērā zemas izmaksas – zemākas kā slīpa jumta būvniecībai. Būtībā būvnieki strādā ar mazāku virsmas laukumu, ietaupot materiālu, turklāt arī plakanā jumta seguma uzstādīšanas laiks ir īsāks. Tomēr tas, ka izmaksas ir zemākas, nebūt nenozīmē, ka izmantotais materiāls ir zemas kvalitātes.
Plakanā jumta būvniecībā tiek izmantoti plaša spektra materiāli: polimēri, bitumens, bitumena polimēra materiāli, kā arī mastika. Apvienojumā ar siltumizolāciju, savilktņiem un nesošajām plātnēm šie materiāli garantē oriģinālas un plašas dizaina variācijas. Tāpat, uzstādot plakano jumtu, mūsdienās tiek veidota pārdomāta un droša sniega un ūdens novākšanas sistēma. Pareizi aprēķināti parametri nodrošina jumta nepieciešamo kravnesību, novēršot sabrukuma risku.
Pareizi uzturot un kopjot šāda veida jumta segumu, tā kalpošanas laiks var pārsniegt pat 30 gadus. Mūsdienīgi plakanie jumti veic ne vien hidroizolācijas un siltumizolācijas funkcijas, bet kļūst arī par papildu izmantojamo platību.
Trūkumi
Uz plakanajiem jumtiem mēdz krāties ūdens un dažādi gruži. Tāpēc ieteicams plakanu jumtu apsekot vismaz divas reizes gadā, vēlams pavasarī un rudenī, lai notīrītu lapas, sīkus zarus un citus gružus, kas var kavēt drenāžu vai izraisīt tās aizsērējumu. Būtiski šādu apsekošanu veikt arī pēc vētrām un spēcīgām lietavām. Vēl jo biežāk tas būtu jādara, ja jumts tiek izmantots kā, piemēram, terase, dārzs, atpūtas zona vai bērnu rotaļu laukumus, proti, uz tā uzturas un pa to regulāri staigā cilvēki.
Ja netiek veikta pareiza hidroizolācijas kārtas uzstādīšana, tas var novest pie ūdens iekļūšanas griestos. Tāpat jāņem vērā, ka hidroizolācijas kārtu ietekmē straujas temperatūras un atmosfēras izmaiņas, bet, ja plakano jumtu ekspluatē papildus, tad arī mehāniskā slodze. Tāpat šāda veida jumta remonts parasti ir dārgāks nekā tradicionāliem slīpajiem jumtiem.
Plakana jumta siltināšana
Ja jau esošu plakano jumtu nepieciešams atjaunot un nosiltināt, ir iespējams ierīkot apgriezto jumtu, kas būs atbilstošs mūsdienu ekspluatācijas prasībām. Atjaunojot vecu plakano jumtu, siltinājuma kārtu jāklāj zem hidroizolācijas slāņa, tādējādi pasargājot to no straujām temperatūras svārstībām, saules un mehāniskām slodzēm.