Māja no gāzbetona: Plusi un mīnusi
Gāzbetons ir akmens materiāls ar porainu struktūru, kura izgatavošanas tehnoloģijas princips (autoklavēšanas process) atklāts 20. gadsimta 20. un 30. gados Somijā un Zviedrijā. Būvmateriāls ir ļoti piemērots gan ēku iekšsienu, gan ārsienu būvniecībai. Gāzbetona izstrādājumu ražošanas tehnoloģija un iekārtas, salīdzinoši ar ražošanas sākuma periodu, ir ievērojami attīstījušās, ļaujot vēl vairāk izcelt šī materiāla unikālās kvalitātes: vieglumu un izturību, kas ļauj vienā materiālā apvienot ļoti labas siltumīpašības un arī konstruktīvās materiāla īpašības.
Visas klasiskā gāzbetona izejvielas ir dabīgie minerāli – cements, kaļķis, ģipšakmens un smalki samaltas kvarca smiltis. Var teikt, ka gāzbetons sastāv no lielas daļas gaisa, kas atrodas materiāla slēgtajās porās. Gāzbetona kvalitāte ir atkarīga no izejmateriāliem, ražošanas tehnoloģijas un izgatavotājrūpnīcas; kvalitāte var būt ļoti atšķirīga.
Gāzbetona priekšrocības
Autors: gazbetons_buvnieciba
Gāzbetona bloki ir mitrumizturīgi. Pat samirkuši bloki saglabā savu nestspēju un formu. Mitruma ietekmē mainās tikai ārējais izskats, kas atjaunojas pēc bloku izžūšanas.
Ugunsdrošs materiāls. Tas nedeg un ļoti labi iztur augstas temperatūras iedarbību, un ir piemērots dažādu šahtu un uguns norobežojošo sienu izbūvei.
Skaņu izolējošs. Labu skaņas izolāciju nodrošina slēgtās gaisa poras, kas atrodas gāzbetona izstrādājumos.
Viegli apstrādājams. Gāzbetons ir tikpat viegli apstrādājami kā koks un ir pateicīgs materiāls vieglai un ērtai logu apdarei, elektroinstalācijas ierīkošanai, kontaktligzdu un dekoratīvo elementu uzstādīšanai, kā arī dažādu ornamentu izgrebšanai sienās. Gāzbetons – ekoloģisks materiāls, nesatur un neizdala kaitīgas vielas. Tas turklāt ir arī elpojošs un siltumu akumulējošs materiāls, kas ēkā rada tikpat veselīgu un patīkamu mikroklimatu, kāds ir guļbaļķu mājā.
Slodzes izturīgs materiāls – vieglākais no būvmateriālu tirgū pieejamajiem celtniecības akmens materiāliem, kam ir pietiekama izturība vairāku stāvu māju nesošo sienu būvniecībai.
Gāzbetona bloki ir energotaupīgi. Latvijā pieejamo izstrādājumu klāstā ir pieejami bloki, no kuriem var uzbūvēt energoefektīvu ārsienu bez papildu siltumizolācijas, kas atbilst visām ēku energoefektivitātes prasībām.
Gāzbetons ir ekoloģisks materiāls, kas nesatur un neizdala kaitīgas vielas un tādējādi neizraisa alerģiju. Ideāli piemērots "zaļajai" būvniecībai, jo tā sastāvā ir dabīgas izejvielas, kas nenodara kaitējumu cilvēkiem un apkārtējai videi.
Gāzbetona trūkumi
Autors: gazbetona_izmantosana
Gāzbetons, līdzīgi kā citu materiālu bloki, satur tehnoloģisko mitrumu. Celtniecības gaitā mitruma apjoms blokos var palielināties gan atmosfēras nokrišņu ietekmē, gan ūdens ietekmē, kas ir līmes, javas un apdares materiālu sastāvā, tādējādi sasniedzot līdz pat 40% no tā masas.
Izmantojot gāzbetona blokus mājas būvniecībā, sākotnēji ir ieteicams veikt iekšējo apdari un tikai pēc tam ārējo apdari. Būvniecības procesā rudenī un ziemā ir būtiski bloku mūri pasargāt no nokrišņu ietekmes. Bloku horizontālo virsmu, kā arī atvērtās bloku paletes ir nepieciešams pārklāt ar mitrumu necaurlaidīgu materiālu, mūra vertikālo virsmu atstājot nenosegtu.
Gāzbetons ir pieejams ar dažādiem blīvumiem un stiprības uz spiedi rādītājiem. Izvēloties ēkas būvniecībai blokus ar zemāku stiprību uz spiedi, jārēķinās, ka tie būs trauslāki, tāpēc rūpīgi jāievēro ražotāja transportēšanas un pārkraušanas noteikumi.