Māja no SIP paneļiem: kā veikt elektroinstalāciju?
SIP jeb strukturāli izolējošo paneļu izmantošana ēku būvniecībā sākās pagājušā gadsimta 70. gados, lai gan panelis tika izgudrots jau 40 gadus senāk – pagājušā gadsimta 30. gados. Ņemot vērā, ka ir daži priekšnosacījumi, kas elektriķiem un būvdarbu veicējiem būtu jāņem vērā, SIP paneļu izmantošana mājas celtniecībā elektroinstalācijas ierīkošanai nopietnus šķēršļus tomēr neradīs.
Kas ir SIP?
SIP ir veidots no vairākām kārtām, proti, tam ir "sendvičtipa" princips – izgatavošanā izmantotas divas plākšņveida materiāla kārtas, bet vidū – putupolistirols, – tādējādi nodrošinot augstu energoefektivitāti. Elektroinstalācijas ierīkošana ēkā, kuras celtniecībā tiek izmantoti SIP, atšķiras no elektroinstalācijas izveidošanas standarta koka karkasa konstrukcijā.
Pateicoties šī materiāla izturīgumam, SIP paneļiem ir daudzpusīgs pielietojums; paneļi ir pielietojami jebkurā projektā – gan grīdas, starpstāvu, jumta, gan sienu konstrukcijās –, turklāt paneļi veic arī būves nesošo funkciju.
Plānošana
Tieši tāpat kā iepriekš tiek veikta durvju un logu atrašanās vietas plānošana, jāpadomā arī par elektrisko slēdžu un kontaktligzdu, kā arī apgaismes ķermeņu izvietojumu telpās. Tā kā SIP ir stingra putu polistirola plāksne, ko ieskauj, piemēram, fibrolīta plāksnes, elektroinstalācijas ievilkšana nav standarta process. Izvēloties sienām šo materiālu, rasējumā jāatzīmē visu kontaktligzdu, skaitītāju un slēdžu, elektroinstalācijas mezglu, interneta un televīzijas izvadu atrašanās vieta.
SIP ražotājs izmantos šo informāciju, lai iestrādātu paneļos vadiem paredzētos kanālus un kontaktligzdu, izvadu un slēdžu atrašanās vietas. Šādā veidā elektromontāžas darbi objektā tiks paveikti krietni vien ātrāk. Ja ir specifiskas vēlmes, tās jāapspriež ar darbuzņēmēju vai SIP ražotāju, lai pārliecinātos, ka konkrētās idejas ir tehniski iespējamas un tiks pareizi realizētas jau SIP izgatavošanas laikā.
Sagatavošana
Lai arī sākotnēji elektroinstalācijas plānošanas process, ja tiek izmantoti SIP paneļi, var šķist sarežģīts, pamatīga sagatavošanās krietni vien atvieglos darbu vēlākajā posmā, proti, iekšdarbu veikšanas gaitā.
SIP ražotāji, kas šādu opciju piedāvā, paneļus marķē, lai parādītu, kur atrodas elektrības kabeļiem paredzētie kanāli. Pēc tam atliek vien izurbt SIP paneli (OSB vai fibrolīta plāksni), lai uzstādītu kontaktligzdas un sadales kārbas pēc nepieciešamības.
Uzstādīšana
Izmantojot kroņurbi, izurbj sadales kārbai nepieciešamo atveri jebkurā vertikālā un horizontālā tuneļu krustojumā; izvelk elektrības kabeļus. Pēc nepieciešamības var vai nu savienot ar kontaktligzdu, vai arī laist kabeli līdz nākamajai krustojumam vai izejai. Pateicoties jau iepriekš sagatavotam horizontālam tunelim, elektrības vadus nav vajadzības vilkt gar sienas ārpusi; vienā sienas galā uzstādot izvadu, kabeli var aizvadīt līdz pat sienas otrajam galam.
Ja mājas celtniecību paredzēts veikt, izmantojot SIP paneļus, vislabākais risinājums ir izvēlēties tādu būvuzņēmēju, kas veic gan paneļu izstrādi, gan to pielāgošanu un uzstādīšanu.