Mājas būvniecība: cik ilgā laikā iespējams uzbūvēt māju?
Mājas būvniecībai nepieciešama pacietība un neatlaidība. Visiem patīk ideja par savas sapņu mājas būvēšanu, taču realitātē tas nemaz nav tik romantiski – ir jārēķinās ar lielu darbu. Būvniecības procesa ilgums ir atkarīgs no mājas izmēra, dizaina elementiem, kā arī gadalaika, kad tā tiek celta.
Pirms uzsākt būvniecību, ir būtiski saprast, kas ietilpst procesa īstenošanā, un cik daudz laika šie posmi aizņems. Rakstā apkopotas tipiskas būvniecības fāzes un to īstenošanai nepieciešamais laiks. Atceries, ka tas var atšķirties katrā konkrētajā situācijā.
Dizaina izstrāde
Mājas dizaina izveide parasti aizņem aptuveni vienu līdz trīs mēnešus, atkarībā no tā, kādas ir topošās mājas saimnieka vēlmes un cik vienkārši vai sarežģīti tās būs īstenot dzīvē.
Dizaina fāzē tiek izstrādāts koncepts, kuru vairakkārt papildina vai labo, līdz tiek nonākts pie galējā dizaina koncepta, kas tiks realizēts.
Šajā posmā tiek izzinātas mājas īpašnieka vēlmes, no kā sākotnēji izstrādā ļoti vispārīgu dizaina plānu, kuru laika gaitā papildina ar konkrētām detaļām.
Tāme, līgums un atļauja
Tiklīdz būs izstrādāts mājas dizains, sāksies nepieciešamo darbu un materiālu tāmes izstrāde. Tāmes izstrādāšana un līguma parakstīšana var aizņemt no divām līdz četrām nedēļām. Tiklīdz līgums būs parakstīts, ir jāiegūst būvatļauja, kas aizņems vēl papildus divas līdz četras nedēļas.
Sagatavošanās
Šajā posmā vispirms sastāda būvniecības plānu ar termiņiem, pēc kura notiks mājas būvniecība – pēc tā strādās būvnieki. Tiek sagādāti arī visi būvniecībai nepieciešamie materiāli un rīki.
Būvniecība
Tiklīdz būs saņemta būvatļauja, būvniecība beidzot varēs sākties. Šī posma īstenošanai nepieciešamais laiks var stipri variēt – sākot no četriem mēnešiem līdz pat gadam vai pat ilgāk.
Būvniecību parasti uzsāk ar pamatu bedres izrakšanu un pamatu liešanu. Tikai tad turpinās tālāka apbūve – tiek pievienotas grīdas, sienas, visbeidzot arī jumts. Pēc tam tiek likti logi.
Tiklīdz tas būs izdarīts, mājā tiek uzstādītas visas nepieciešamās sistēmas – elektrība, santehnika, apkure un gaisa kondicionēšana. Nākamais solis – eksterjera un interjera veidošana.
Būvniecību noslēdz eksterjera pabeigšana – apgaismojuma uzstādīšana, celiņu un braucamās daļas ierīkošana, zālāja sēšana.