Mājas iegāde ārpus pilsētas: Par un pret
Sava ideālā mājokļa iegāde ir viens no tiem dzīves mērķiem, ko cenšas realizēt lielākā daļa no mums. Vieniem tas būs ērts un kompakts dzīvoklis, citiem – māja. Ja šķiet, ka pilsētas kņada kļūst nomācoša, ir vērts apsvērt mājokļa iegādi ārpus tās. Tomēr pirms mājas pirkšanas jebkurā gadījumā ir jāņem vērā vairāki būtiski faktori: lauku dzīves miers un klusums neder visiem, un attālums var kļūt par problēmu, ja nevēlies atteikties no pilsētas dzīves.
Dzīve mājā ārpus pilsētas: plusi
Svaigs gaiss, skaistas ainavas un dabas tuvums jebkurā gadalaikā, noslēgtāka un ciešāka apkārtējā kopiena un vairs nekādu satiksmes sastrēgumu ir tikai dažas lietas, ko daudzi apsver, apdomājot mājas iegādi ārpus pilsētas, tomēr tas nebūt nav viss.
Nav šaubu, ka lielākajā daļā gadījumu īpašumi lauku apvidos ir daudz pieejamāki finansiālajā ziņā nekā pilsētās. Nekustamā īpašuma cenas parasti ir zemākas lauku apvidos, jo konkurence ir daudz mazāka nekā pilsētās. Tas, iespējams, arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc daudzi cilvēki plāno pārcelties prom no urbānās vides, proti, kāpēc pirkt vienistabas dzīvokli pilsētā, jo par tādu pašu summu var iegādāties māju ar četrām istabām laukos?
Turklāt lielākajai daļai lauku īpašumu klāt ir privāts zemesgabals, kuru var izmantot mājas paplašināšanai, dārzeņu un augļu audzēšanai un lopkopībai, kā arī dažādu saimniecības ēku un palīgēku būvei (siltumnīca, pirts, garāža, u.c.), protams, ievērojot normatīvos aktus un likumus.
Mājas iegāde ārpus pilsētas: mīnusi
Dzīve laukos nav bez dažiem trūkumiem, un pirms mājokļa iegādes vai būvniecības būtu ieteicams ņemt vērā arī tos.
Pārceļoties uz dzīvi ārpus pilsētas, dažādu sabiedrisko pakalpojumu skaits var būtiski samazināties; dažos lauku apvidos tādu var nebūt gandrīz nemaz. Tas nozīmē, ka tev būs nepieciešams privātais transportlīdzeklis, jo sabiedriskā transporta vai nu var nebūt vai arī tas kursē ārkārtīgi reti.
Ir pierasts, ka pilsētā reti jāuztraucas par ūdeni, elektrību, gāzi, apkuri vai jebkuriem citiem pamata komunālajiem pakalpojumiem, jo tie visi tiek nodrošināti. Dzīvojot nomaļā mājā laukos, ūdeni, iespējams, nodrošina aka, savukārt par notekūdeņu attīrīšanu var nākties parūpēties pašam. Elektrības pārrāvuma gadījumā bez tās var nākties palikt ilgāk, tāpēc noteikti jāapsver ģeneratora iegāde. Turklāt, sev piederošo zemes īpašumu un uz tā izbūvētās ēkas pastāvīgi ir nepieciešams uzturēt kārtībā (jumta maiņa, siltināšana, iebraucamā ceļa uzturēšana utt.).
Jāņem vērā arī tas, ka dzīve lauku apvidū nozīmē, ka nodarbinātības iespēju būs daudz mazāk nekā pilsētā. Ja ir iespēja strādāt attālināti, tā ne vienmēr ir problēma, taču pretējā gadījumā var rasties grūtības ar pastāvīga darba atrašanu. Ja darbs atrodas pilsētā, tas nozīmē arī ilgāka laika pavadīšanu dodoties uz to un no tā.