Mājas uzkopšanas padomi, kas atvieglos dzīvi alerģijas slimniekiem
Neatkarīgi no tā, vai tu, vai kāds no mājiniekiem cieš no alerģijām vai astmas, ir veidi, kā iespējams mazināt nelāgos simptomus – šķaudīšanu, niezošas acis un apgrūtinātu elpošanu. Ir jāzina, kā pareizi tīrīt savu mājokli, novēršot alergēnus. Biežāk sastopamie alergēni mājokļos ir putekļu ērcītes, ziedputekšņi, mājdzīvnieku apmatojums un pelējums.
Regulāra mājas uzkopšana ir būtiska. Ir svarīgi izmantot pareizus līdzekļus un rīkus, lai novērstu netīrumus, kas izraisa alerģiju un pasargātu sevi no saskares ar ķīmiskām vielām.
Piemērotākie uzkopšanas rīki
• Putekļusūcējs
• Mikrošķiedras lupatiņas
• Vienreizlietojamās lupatiņas
• Aizsargmaskas un cimdi
Piemērotākie uzkopšanas līdzekļi
Daži tīrīšanas līdzekļi var būt kairinoši un izraisīt tādus pašus simptomus kā alergēni. Izvēlies līdzekļus, kas satur pēc iespējas mazāk ķīmisku vielu. Īpaši svarīgi ir izvairīties no produktiem, kuru sastāvā ir:
• Amonjaks
• D-limonēns
• Formaldehīds
• Nātrija hipohlorīts
• Nātrija laurilsulfāts
Pēc iespējas biežāk centies izmantot dabīgus līdzekļus, piemēram, etiķi, sodu un citrona sulu.
Samazini alergēnus visā mājā
Kontrolē iekštelpu temperatūru un mitruma līmeni. Putekļu ērcītēm un pelējumam patīk karstums un mitrums. Uzturi temperatūru 20 līdz 22 grādu robežā, savukārt mitruma līmenim telpās jābūt ne augstākam par 50%.
Izmanto slazdus un citus līdzekļus, lai atbrīvotos no kaitēkļiem.
Regulāri notīri putekļus.
Nesmēķē iekštelpās.
Mazgā mājdzīvniekus vismaz reizi nedēļā.
Samazini alergēnus guļamistabā
Guļamistabā ir daudz mīkstu, putekļu piesaistošu virsmu, kuras nepieciešams regulāri notīrīt.
Sāc ar gultu un gultas veļu. Segas pārvalku, spilvendrānas un palagus nepieciešams mazgāt vismaz reizi nedēļā. Ja tev ir alerģija, neizkarini veļu žāvēties mājas ārpusē.
Regulāri jātīra arī pati sega un spilvens.
Telpu uzkop reizi nedēļā, sākot ar griestiem, virzoties lejup.
Nelaid guļamistabā mājdzīvniekus.
Samazini alergēnus vannas istabā
Bīstamākais alergēns vannas istabā ir pelējums. Pelējumu iespējams novērst ar hlora balinātāju, ūdeņraža peroksīdu vai kādu speciālu pelējuma tīrīšanas līdzekli.
Ja tu izmanto balinātāju, atjauc vienu daļu ar trīs daļām ūdens. No sākuma ar raupju birsti noberz virsmu, tad samitrini lupatiņu ar šo šķidrumu un ar to notīri pelējuma skartās vietas.
Lai novērstu turpmāku pelējuma veidošanos, uzstādi ventilatoru. Pēc katras vannas vai dušas izmantošanas reizes, noslauki to sausu. Regulāri pārbaudi vannu, izlietni un tualetes podu, vai nav radušās kādas problēmas (noplūdes). Tos nepieciešams uzturēt labā stāvoklī un nekavējoties remontēt, ja nepieciešams.
Izžāvē dvieļus pēc to lietošanas. Regulāri mazgā paklājiņus un dušas aizkarus.
Samazini alergēnus dzīvojamā istabā
Tāpat kā guļamistabā, sāc tīrīt dzīvojamo istabu no griestiem, virzoties lejup, lai putekļi un alergēni tiktu novirzīti uz zemes – tā tos būs viegli noslaucīt vai izsūkt ar putekļusūcēju.
Regulāri iztīri aizkarus. Neaizmirsti arī par palodzēm un citām horizontālām virsmām.
Dzīvojamo istabu jāuzkopj reizi nedēļā, taču, ja tajā ir paklājs, to nepieciešams iztīrīt ar putekļusūcēju ik pēc dienas.
Ja tev ir telpaugi, noklāj to zemi ar dekoratīviem akmentiņiem.
Neizmanto ķīmiskus gaisa atsvaidzinātājus – tā vietā izvēlies, piemēram, citrona miziņu vai garšvielas kā kanēli vai muskatriekstu, lai piedotu telpai patīkamu aromātu.
Samazini alergēnus virtuvē
Virtuvē bieži vien rodas pelējums vai kādi kaitēkļi. Pelējuma mazināšanai iespējams izmantot ventilatoru. Regulāri pārbaudi izlietni un ledusskapi – salabo tos, ja nepieciešams.
Reizi nedēļā iztīri ledusskapi. Izmet pārtiku ar beigušos derīguma termiņu.
Katru dienu notīri galda virsmas un izlietni. Traukus jāmazgā uzreiz pēc ēšanas.
Lai izvairītos no kaitēkļu, piemēram, tarakānu piesaistīšanas, uzglabā ēdienu noslēgtos konteineros un regulāri iznes atkritumus.
Vismaz četras reizes gadā kārtīgi iztīri visus skapīšus un plauktus.