Mājokļa drošība: Kam pievērš uzmanību garnadži?
Ik gadu visā pasaulē tiek īstenots miljoniem mājokļu zādzību. Pretēji izplatītam uzskatam, ka garnadžu uzbrukumam vairāk pakļautas ir tikai bagātu un sabiedrībā pazīstamu cilvēku mājas, ļaundari var ielauzties praktiski jebkurā dzīvoklī vai privātmājā, paņemot līdzi visu, kas ļaus viņiem nopelnīt ievērojamu naudas summu.
Tā kā zagļi, kā likums, cenšas palikt nepamanīti un atbrīvoties no visa nozagtā pēc iespējas ātrāk, izredzes atgūt zaudētās mantas diemžēl nav lielas. Taču saprotot, kam laupītāji pievērš vislielāko uzmanību pirms nozieguma paveikšanas, iespējams būtiski samazināt risku būt apzagtam.
Ļaundari meklē vieglus mērķus
Dzīvokļa vai privātmājas apzagšana garnadzim aizņem vidēji 90 sekundes līdz 12 minūtes, turklāt lielākā daļa laika nepieciešama vērtīgo mantu atrašanai un to iznešanai no mājokļa, nevis durvju uzlaušanai. Ļaundari galvenokārt meklē vieglus mērķus. Viņu uzmanību piesaista, piemēram, pirmā stāva dzīvokļi, slikti apgaismotas privātmājas, dzīvokļi ar nepienācīgi aiztaisītiem logiem vai neaizslēgtām durvīm.
• Vienmēr aizslēdz dzīvokļa durvis, kā arī parūpējies par durvīm kāpņu telpā – ja tām uzstādīts durvju kods vai tās ir slēdzamas ar atslēgu, seko līdzi, lai tās vienmēr būtu ciet. Tāpat pirms došanās prom aizvēr logus un balkonu. Ja dzīvo pirmajā vai otrajā stāvā, logiem ieteicams uzstādīt restes, bet pašus logus pirms aiziešanas kārtīgi aiztaisīt.
• Nekad neatstāj atslēgas zem paklājiņa vai citās plaši zināmās slēptuvēs. Labāk iedod tās kādam uzticamam kaimiņam vai draugam.
• Aprīko mājokli ar signalizāciju. Ar daudzām slēdzenēm zagļi ļoti vienkārši tiek galā, izmantojot skrūvgriezi vai speciālu instrumentu – mūķīzeri, savukārt strādājoša signalizācija vairumā gadījumu kramplauzi atbaidīs.
• Padomā par suņa iegādi. Mājokļa aizsardzībai nav obligāti nepieciešams liels un nikns suns. Zagļi parasti kļūst piesardzīgi, vienkārši izdzirdot rējienus, kas var piesaistīt lieku uzmanību, nevis no tā, ka suns var viņus sakost.
• Ja dzīvo privātmājā, durvīm jābūt labi redzamām no ielas puses vai no kaimiņu māju logiem, tāpēc parūpējies par labu apgaismojumu – lielisks variants ir gaismeklis ar kustības sensoru.
Ilgstoša saimnieka prombūtne
Lielākais zādzību skaits parasti tiek novērots vasaras mēnešos jūlijā un augustā, kad daudzi dodas atvaļinājumā ārpus pilsētas, uz laukiem vai dārzu. Pārbaudīt to, vai mājoklis ir tukšs, ļaundari var visdažādākajos veidos. Vienkāršākais no tiem – paskatīties, cik daudz korespondences ir sakrājies pastkastītē. Ja pastkastīte ir pilna, tas liecina, ka saimnieka jau kādu laiku mājā nav bijis, kas zaglim kalpo kā "zaļā gaisma". Tāpat garnadži mēdz izlīmēt dažādas reklāmlapiņas uz mājas durvīm – ja tās tuvākajā laikā neviens nav noņēmis, tātad mājā neviena nav.
• Ja dodies prom uz ilgāku laiku, palūdz draugus vai kaimiņus pieskatīt tavu mājokli, kā arī periodiski pārbaudīt tavu pastkastīti un izņemt atsūtītās vēstules, avīzes vai reklāmas brošūras.
• Ja esi mājās, seko līdzi ienākošajai korespondencei un regulāri iztukšo savu pastkastīti.
• Neatstāj atvērtus aizkarus, jo ļaundari caur logiem bieži vēro mājā notiekošo. Tāpat atceries, ka logs, pa kuru ir labi redzamas kādas vērtīgas mantas, piemēram, televizors, dators vai dārga sienas glezna, līdzinās veikala vitrīnai un līdz ar to piesaista garnadžu uzmanību.
Garnadži jau laikus izvērtē situāciju
Nereti zagļi kādu laiku pirms nozieguma pastrādāšanas rūpīgi izvērtē situāciju. Piemēram, viņi var apstaigāt dzīvokļus ģērbušies kā darbinieki, kas apseko īpašumu ūdens skaitītājus, tādējādi pārbaudot, kādā dienas laikā dzīvokļa saimnieka visbiežāk nav mājās. Tāpat, ienākot dzīvoklī, nomaskējies garnadzis var neuzkrītoši aplūkot, vai šajā "objektā" ir kas vērtīgs, pēc kā atgriezties, kad saimnieka nebūs mājās. Šādā veidā pārbaudītos dzīvokļus garnadži var pat atzīmēt ar speciāliem simboliem uz durvīm vai pastkastītēm.
• Ja pie tevis bez iepriekšēja brīdinājuma ieradies santehniķis vai elektriķis, ieteicams piezvanīt mājas apsaimniekotājam un noskaidrot, vai uz tavu dzīvokli tika sūtīts kāds darbinieks. Noteikti nelūdz numuru, uz kuru zvanīt, negaidītajam viesim.
• Uzmanīgi seko līdzi aizdomīgām zīmēm, uzrakstiem uz durvīm vai pastkastītes. Aizdomu gadījumā sazinies ar policiju un palūdz, lai pievērš lielāku uzmanību rajonam, kurā dzīvo.
• Neturi redzamā vietā – dzīvokļa priekšnamā atslēgas un vērtīgas mantas – zaglim pietiek vien ar pāris sekundēm, lai iegaumētu to atrašanās vietu.
Lietas, ko bez grūtībām var iznest no mājas
Galvenokārt ļaundarus interesē nauda, rotaslietas, datori, mobilie telefoni un citas vērtīgas elektroierīces. Tāpat viņi var iekārot dārgu zīmolu apavus, somas, parfimēriju, kā arī medikamentus un citus priekšmetus, kurus var vienkārši un nepamanīti iznest no mājas.
• Glabā naudu un rotaslietas, kā arī citas vērtīgas mantas drošā vietā, kurai zaglim būs grūti piekļūt, piemēram, seifā. Veļas atvilktnes, grāmatu plauktus, apavu kastes un virtuves skapjus noteikti nevar uzskatīt par drošām slēptuvēm – šīs ir pirmās vietas, kuras zagļi mēdz pārbaudīt.
• Saglabā mobilā telefona, datora un citu elektroierīču sērijas numurus – tādējādi zādzības gadījumā būs lielāka iespēja atrast nozagtās mantas, piemēram, ja tās nodotas lombardā.
• Kad izmet atkritumu konteinerā kādas dārgas tehnikas iepakojumu, tas var garnadzim kalpot kā sava veida signāls, ka tavā mājoklī bez šīs būs atrodamas arī citas vērtīgas lietas. Tāpēc, lai nepievērstu sev lieku uzmanību, iegādāto ierīču un citu mantu iepakojumus vēlams sagriezt un tikai tad izmest.
Informācija sociālajos tīklos
Kad sociālajos tīklos izliec publiskai apskatei bildes no atvaļinājuma, atceries, ka tās var redzēt ne tikai tavi tuvinieki un draugi, bet arī garnadži, kas to vien gaida, kad varēs netraucēti iekļūt mājoklī saimnieka prombūtnes laikā. Atrast tavu mājokli pieredzējuši zagļi var ļoti vienkārši – pēc ģeogrāfiskajām atzīmēm pie fotogrāfijām, kas uzņemtas, saimniekam vēl atrodoties mājās. Tāpat sociālos tīklus zagļi mēdz izmantot, lai izpētītu, vai kādā dzīvoklī vai privātmājā ir vērts ielauzties, piemēram, aplūkojot, kādas mantas redzamas fotogrāfijās.
• Neatklāj sociālajos tīklos pārāk privātu informāciju par sevi.
• Nestāsti par saviem atvaļinājuma plāniem sociālajos tīklos, neizliec fotogrāfijas, būdams vēl atvaļinājumā;
• Tāpat nedalies interneta vidē ar fotogrāfijām, kurās redzamas dārgas mantas, nauda vai lieli pirkumi.
• Nepievieno draugos tev nepazīstamus cilvēkus.
Atceries, par zādzības upuri var kļūt ikviens – neatkarīgi no finansiālās situācijas vai stāvokļa sabiedrībā. Ievērojot šos elementāros nosacījumus, tu vari pasargāt sevi un savu mājokli no ievērojamiem mantiskiem zaudējumiem un morālā kaitējuma.