Mājokļa uzkopšanas darbus jāsāk ar virtuvi
Uzkopšanas plāns
* Pirms tīrīšanas darbu uzsākšanas nepieciešams ielikt mazgāties netīro veļu. Kad uzkopšanas darbi būs pabeigti, dažas drēbes būs jau izžuvušas un tās varēs gludināt.
* Uzkopšanas darbus jāsāk ar virtuves tīrīšanu. No skapīšiem jāizņem visas mantas un plauktiņus jānoslauka ar dezinficējošu līdzekli. Ja nepieciešams, var izmazgāt un pārslaucīt arī visus traukus. Pēcāk jātīra gāzes plīts un cepeškrāsns, īpašu uzmanību pievēršot sienai apkārt plītij. Plīts virsmai piekaltušus un sacietējušus netīrumus jātīra ar speciālu tauku mazgāšanas līdzekli: to jāuzliek uz virsmas un dažas minūtes jāpagaida, kamēr tas iedarbosies, vēlāk to kārtīgi jānomazgā. Tāpat jānoslauka visu virtuves skapju durtiņas un skapju augšējās virsmas. Vēlāk jāpievēršas izlietnes tīrīšanai un atkritumu spaiņa mazgāšanai, dezinficēšanai. Jāsaka, ka laukumu apkārt atkritumu spainim arī ir jādezinficē. No radiatora ar mitru lupatu jānoslauka putekļi un netīrumi, palodze un apgaismes ierīces ir jānomazgā. Grīda – pēdējais uzkopšanas elements virtuvē. Sākumā tā ir jāsūknē, lai savāktu lielos gružus un putekļus, tad jāmazgā.
* Nākošā istaba, kas būtu jākārto, ir guļamistaba. Ja nepieciešams, uzklājiet tīru gultas veļu. No drēbju skapja jāizņem visas drēbes un jānoslauka plaukti. Visbiežāk lietojamās drēbes plauktos lieciet tā, lai tās būtu acu līmenī. Ja pastāv iespēja, apakšveļu, zeķes un zeķbikses jāglabā kumodes atvilknēs. Arī guļamistabā putekļus nepieciešams notīrīt no palodzēm, radiatoriem, fotogrāfiju un gleznu rāmjiem, apgaismes ierīcēm un mēbelēm. Mazākus priekšmetus vislabāk noslaucīt ar mitru lupatu, jo uz tiem sakrājas visvairāk putekļu. Nobeigumā jāsūknē grīda.
* Tālāk uzkopšanas darbu plānā seko viesistaba. Šeit ir jānoslauka putekļi no mēbelēm. Ne tikai grīda, bet arī mīkstās mēbeles ir jāsūknē. Tam paredzēts speciāls putekļusūcēja uzgalis. Ja mājās ir mājdzīvnieki, tad spalvas no mēbelēm iespējams notīrīt ar speciālām sukām.
* Pašās procesa beigās ir jāuzkopj koridors, vannas istaba un tualete. Koridorā nepieciešams kārtīgi salikt apavus un sakārt virsdrēbes. To, kas netiek vilkts, jāliek kaut kur citur – glabāšanā. Plauktus, kuros likti apavi, nepieciešams noslaucīt ar mitru lupatiņu. Izsūknējiet un notīriet paklāju ar speciālu, paklājiem paredzētu mazgāšanas līdzekli. Visu gaiteni ir kārtīgi jāsūknē un jāmazgā. Savukārt vannas istabā un tualetē no plauktiem un skapīšiem jāizņem visus krēmus, šampūnus un citas higiēnas lietas – tos uz kādu laiciņu var salikt izlietnē vai kādā kastē. Kārtīgi noslaukiet skapīšus, plauktus un spoguli. Visas izņemtās lietas var nolikt atpakaļ, katru kārtīgi noslaukot ar mitru lupatu. Visas lupatas un švammes, kas izmantotas uzkopšanas laikā, nepieciešams kārtīgi izskalot. Tāpat ir jāizmazgā spainis un jāielej tajā tīrs ūdens – tas būs nepieciešams grīdas mazgāšanai pašās beigās. Ja nepieciešams, flīzes var tīrīt ar speciālu tīrīšanas līdzekli. Tam seko – vannas, izlietnes un krānu mazgāšana. Pašās beigās jāmazgā grīda, tad kārtīgi jāizskalo izmantotā grīdas lupata un jāizlej netīrais ūdens tualetes podā. Pašās beigās pods ir jātīra ar dezinficējošu līdzekli.
Jāsaka, ka šāda veida uzkopšana ir laikietilpīgs process, taču pastāv arī tā saucamā "ātrā" uzkopšana.
Atvieglots mājas tīrīšanas process – "ātra" uzkopšana
"Ātrā" uzkopšana tiek veikta katru dienu – mantas tiek noliktas tām paredzētajās vietās. Piemēram, no rīta regulāri nepieciešams veikt uzkopšanu savā guļamistabā – saklāt gultu, nolikt grāmatas plauktos, ja savā ceļā atradīsiet kādu lieku priekšmetu, tas jānoliek tam paredzētajā vietā. Netīro veļu regulāri ir jāliek veļas grozā, netīros traukus jāliek izlietnē. Katru dienu ir jāvedina telpas. Šīm darbībām nepieciešams pavisam īss laika sprīdis, bet mājās acīmredzami kļūs tīrāks, turklāt arī noskaņojums uzlabosies.
Ir daudz dažādu padomu kā uzturēt savu mitekli kārtībā. Lielākoties pamata uzkopšanas darbus jāveic vienreiz nedēļā, piemēram, sestdienā, savukārt nedēļas gaitā jāveic "ātrā" uzkopšana, tādā veidā uzturot savu dzīvesvietu kārtībā. Savukārt vienreiz mēnesī ieteicams veikt ģenerālo tīrīšanu, kad tiek mazgāti arī logi un visam tiek pievērsta vēl lielāka uzmanība.
Uzkopšana vieno ģimeni
Uzkopšanas darbos ir jāiesaista visi ģimenes locekļi. Ja tikai viens veiks uzkopšanas darbus, pārējie regulāri ieviesīs nekārtību, zinot, ka mājokli noteikti kāds sakārtos. Kartības uzturēšanai ir jābūt katra ģimenes locekļa pienākumam. Jāuzsver, ka bērni uzkopšanas darbos jāiesaista kopš pašas bērnības. Viņiem jāpiešķir vieglākus darbus, pakāpeniski palielinot to sarežģītību. Pie tam, nedrīkst aizmirst, ka bērns ir jāmotivē un jāslavē. Turklāt, uzslava ir viens no labākajiem veidiem, kā uzkopšanas darbus pārvērst interesantā nodarbē.
Bērnam, pirmkārt, jāuztur kārtība savā istabā, jāsavāc savas spēļmantiņas, pēc ēšanas jāmazgā trauki. Ja ir mājdzīvnieki, bērns var ne tikai par tiem rūpēties, bet arī izvest tos pastaigā. Tas bērnā attīstīs akurātumu, tīrību un atbildības sajūtu. Ja bērnu kopš mazām dienām pieradināt pie mājas darbu veikšanas, tas var kļūt par viņa ieradumu.
Mantu glabāšanas sistēma
Lai vasaras mantas un apavi neaizņemtu pārāk daudz vietas ziemā un ziemas mantas vasarā, glabājiet tās skapjos vai speciāli tam paredzētās vietās, kur tās nevienam netraucēs:
* Mantas pēc mazgāšanas ir jāsaliek maisos. Maisos, kuros glabāsies vilnas izstrādājumi, papildus jāliek arī speciāli līdzekļi pret kodēm.
* Apavus, kurus neaujat dotajā sezonā, kārtīgi notīriet un salieciet kastēs. Pirms apavus noglabāt tālu prom, tos nepieciešams izvēdināt, piemēram, uz balkona.
* Lai vēlāk atvieglotu apavu meklēšanu, uz kastēm var uzlīmēt lapiņas ar aprakstiem.
* Kažokādas zābakus pirms likšanas kastē vēlams ielikt kādā sainī.
Stikla un kristāla tīrīšana
* Kristāla un stikla priekšmetus vislabāk tīrīt ar sausu kokvilnas auduma lupatu
* Spoguli vannas istabā var tīrīt ar avīzi, vēlāk to pārslaukot ar lupatu
* Kristāla un plānā stikla traukus nav ieteicams mazgāt trauku mazgājamā mašīnā. To var darīt tikai gadījumā, ja mājās ir modernā trauku mazgājamā mašīna ar režīmu "Crystal".
* Galda sudrabs tīrāms ar zobu pastu vai pulveri
Higiēnas uzturēšana mājoklī
* Tualetes poda, atkritumu spaiņa un citu vietu, kur varētu būt slimību izraisošas baktērijas, tīrīšanai jāizmanto vecas švammes un lupatiņas, kuras vēlāk uzreiz var izmest.
* Pēc atkritumu spaiņa iztīrīšanas, tajā jāielej verdošs ūdens. Ūdeni pēc spaiņa izskalošanas jāizlej tualetes podā.
* Lai nepieļautu āra netīrumu un baktēriju iekļūšanu mājās, pie ieejas durvīm izvietojiet speciālu netīrumus uzsūcošu paklāju.
* Ļoti labi jāskalo un bieži jāmaina grīdas lupatas, lai grīda vienmēr būtu tīra.
* Strādājiet cimdos, lai tīrīšanas līdzekļi nekaitētu roku ādai.
Grīdas un paklāju tīrīšana
* Parketa grīdu jāmazgā ar tīru ūdeni un mīkstu lupatu, vēlams 2 – 3 reizes. Lupatai ir jābūt mitrai, bet ne slapjai, lai liekais mitrums negatīvi neietekmētu grīdu.
* Sintētiskos paklājus ziemas laikā, kad liels sals, nedrīkst nest ārā. Paklājā var parādīties plaisas. Taču tie "nebaidās" no mitruma, līdz ar to šādus paklājus var tīrīt ar mazgājošo putekļusūcēju, bet tikai ar aukstu ūdeni.
* Lai paklāja ietekmē uz grīdas neveidotos tumšas pēdas un tā nekļūtu slidena, nepieciešams iegādāties speciālus paliktņus, ko likt zem paklāja.
* Paklājus ieteicams sūknēt no abām pusēm, lai netīrumi nebojātu grīdas segumu. Tāpat grīdu zem paklāja nepieciešams regulāri mazgāt.
* Mēbeļu pulēšanai var izmantot lupatas no mīkstas zamšādas.
Būvniecības portāls abc.lv iesaka: "Lai labāk un enerģiskāk justos uzkopšanas laikā, ieslēdziet mūziku, tā visi darbi tiks paveikti daudz ātrākā tempā!"
Foto: Stock. XCHNG.