abc.lv skaitļos

Lietotāji online184
Aktīvie uzņēmumi26736
Nozares raksti2320
Ekspertu atbildes3041
Mākoņtehnoloģijas būvniecībā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Mākoņtehnoloģijas būvniecībā

Mākoņtehnoloģijas būvniecībā
Foto: Foto: Pixabay.com
Covid-19 pandēmijas laikā ir strauji pieaugusi vajadzība pēc mākoņtehnoloģiju izmantošanas darbam attālināti, it īpaši gadījumos, kad Latvijas uzņēmumi sadarbojas ar ārvalstu uzņēmumiem viena būvprojekta ietvaros.

Apskatīsim, kādi ir šodienas izaicinājumi būvniecības nozarē
• Būvniecības nozare ir pazīstama ar savu salīdzinoši zemo peļņas %. Ir novērojama sīva konkurence it īpaši iepirkumos. Saskaņā ar Deloitte datiem, vidēji pasaulē tīrā peļņa ir tikai 5%, līdz ar to, pieļaujot pat dažas kļūdas, projekts var kļūt nerentabls.
• Projekti kļūst arvien sarežģītāki, bet izpildes termiņi kļūst īsāki. McKinsey dati liecina, ka 98% lielo projektu kavējas.
• Informācija ir sadrumstalota, ir ļoti daudz failu, kas glabājas dažādās vietās, un ne visi spēj tiem piekļūt. Dažreiz ir pat pārāk daudz informācijas, kura tālākajos procesos nemaz netiek izmantota.
• Darbaspēka trūkums – kļūst arvien grūtāk atrast kvalificētus speciālistus.
• Jauns izaicinājums ir attālināts darbs – projekta komandas ir sadalītas.

Daudzas no šīm problēmām rada neskaidrību par nākotni un palielina riskus. KPMG pētījumā teikts, ka 78% būvniecības uzņēmumu uzskata, ka projekti ir kļuvuši riskantāki nekā iepriekš.

Kāda ir bijusi līdzšinējā informācijas apmaiņa? Dators + programmatūra, veidojam rasējumus un modeļus un sūtam pa e-pastu. Tā nav efektīva informācijas apmaiņa. Šobrīd būvniecības nozarē notiek pārmaiņas projektu izpildē. Projekti kļūst arvien sarežģītāki, informācijas aprite starp komandām notiek arvien straujāk. Projektā iesaistītās puses saskaras ar komunikācijas problēmām informācijas apmaiņā, lieki tērē daudz laika, meklējot viņiem nepieciešamo aktuālo informāciju par projektu. Tiek zaudēts laiks, rodas nobīdes no plānotā laika grafika. Katrā nodevuma reizē tiek zaudēta informācija!

Autors: Konference_4
Autors: Konference_4
Papildinot šo tēmu, ikdienu pieaug pasūtītāju prasības, strauji attīstās tehnoloģijas arī projektu izpilde mainās:
• tiek izstrādāti arvien detalizētāki 3D modeļi projektēšanas laikā (pirms būvniecības);
• projektos ir ļoti daudz iesaistītās puses (vairāki uzņēmumi).

Tā rezultātā tradicionālā rasējumu apmaiņa vairs nav pietiekama un efektīva!

Lai pārvarētu šos izacinājumus, veiktu uzlabojumus un gūtu panākumus, mums jāpievēršas šiem 6 punktiem:
• uzlabota sadarbība – iespējas šeit ir bezgalīgas... Uzlabojoties sadarbībai, jautājumi un problēmas atrisinās ātrāk un labāk;
• viens uzticams informācijas avots – pārstrāde šķiet neizbēgama. PlanGrid veiktais pētījums atklāja, ka projektu pārstrāde (izmaiņas projektos) nozarei gadā izmaksā 280 miljardus dolāru. Strādājot ar vienu informācijas avotu, komandas var samazināt kļūdas, nekā strādājot ar nepareizu, novecojušu informāciju;
• savienota 2D&3D pieredze – skatoties gan 2D rasējumos, gan ar 3D modeļos var labāk saprast, kā jābūvē ēka, un ir iespējams identificēt iespējamās sadursmes, pirms tās rodas būvniecības laikā;
• uzlabota datu precizitāte – ar uzlabotu datu precizitāti var labāk plānot būvniecības gaitu. Ja jums ir visjaunākais pārskats par pabeigtajiem darbiem un tekošajām izmaksām, ir vieglāk saprast, vai netiek kavēti termiņi un vai netiek pārsniegts kopējais budžets;
• standartizācija – uzņēmumos ieviešot un ievērojot dažādus standartus, visi var darboties daudz efektīvāk;
• visbeidzot, digitalizācija – digitalizējot daudzus procesus, var novērst plaisas starp sadalītajām komandām.

Autors: konference
Autors: konference
Mākoņtehnoloģiju izmantošana būvniecības nozarē ir salīdzinoši jauna parādība. Mākoņtehnoloģijas sniedz plašas iespējas – uzglabāt failus, veidot datubāzes, sadarboties, strādāt ar programmatūrām un veikt dažādas analīzes un simulācijas, vizualizāciju utt.

Ir pieejami publiski, privāti un hibrīdi mākoņrisinājumi.

Autors: makonrisinajumi
Autors: makonrisinajumi
Runājot par šobrīd pieejamām tehnoloģijām, lielākā problēma kopīgā sadarbībā ir tā, ka lielākā daļa no esošajiem mākoņrisinājumiem nav sākotnēji veidoti tieši būvniecības nozarei. Tie nespēj pilnībā atrisināt visas mūsu nozarei nepieciešamās vajadzības. Tie ir vairāk tādi kā universāli risinājumi, kas der visām nozarēm.
 
Daudzos mākoņrisinājumos nav iespējams pa tiešo atvērt rasējumus vai 3D modeļus vai piekļūt nepieciešamajai informācijai – no sākuma 3D modelis ir jālejupielādē savā datorā un tad jāatver ar kādu no datorprogrammām (tas prasa laiku). Nav iespējams arī automātiski salīdzināt izmaiņas starp jaunāku un vecāku dokumentu versiju.

Ir arī citi mākoņrisinājumi, kas ir vairāk piemēroti būvniecības nozarei, taču tie bieži vien vienlaicīgi spēj risināt tikai 1 problēmu, tie ir grūti savietojami ar citiem mākoņrisinājumiem un neatbalsta projektu pilna cikla sadarbību no A līdz Z.
 
Izvēloties atbilstošo mākoņrisinājumu, ir jāpievērš uzmanība daudzām lietām un jāpārliecinās, vai piedāvātais risinājums ir tas, kas jums der.
Tālāk apskatīsim vienu piemēru, kādā veidā var tikt risināti šie 3 jautājumi, kas rodas lielākajai daļai uzņēmumu, jautājot, kādi ir viņu lielākie izaicinājumi efektīvam kopīgam darbam attālināti.

Kā mēs sadarbosimies? Kā mēs komunicēsim? Un kā tiks veikta koordinācija?
Vispirms apskatīsim sadarbības iespējas.
Ja, piemēram, ir jāizstrādā kāds lielāks projekts (ko noteikti nevar izdarīt viens cilvēks vai 1 uzņēmums), tad ir ērti, ja var izmantot tā saucamo Darba dalīšanu un projekta koplietošanu. Tas nozīmē, ka mākonī tiek saglabāts centrālais modelis (kas satur visas disciplīnas – AR, BK, tīkli utt). Katrs projektētājs strādā savā BIM/3D modelī un katru dienu dienas beigās dalās ar savu izstrādāto modeli ar pārējiem, sinhronizējot to ar centrālo modeli, kas glabājas mākonī un ir pieejams pārējiem projekta dalībniekiem. Ieguvums ir tāds, ka visi redz jaunākās izmaiņas uzreiz. Nav jāsūta e-pasti ar informācijas pieprasījumu, vai jāgaida, kad kāds atsūtīs jaunāko modeli. Katrs projekta dalībnieks var atrasties jebkur pasaulē. Liels pluss ir arī tas, ka Mākonī ir neierobežots datu krātuves apjoms!
 
Runājot par datu drošību, ir iespējams kontrolēt, kam ir piekļuve jūsu projekta datiem. Ir iespējams ierobežot lietotāju piekļuvi noteiktām mapēm vai ierobežot piekļuvi atkarībā no lietotāja lomas vai uzņēmuma. Līdz ar to ir pārliecība, ka visa projekta laikā pareizā informācija ir pareizajās rokās.
 
Panākumu pamatā ir laba komandas komunikācija; izmantojot pieejamos mākoņrisinājumus, jūsu projekta komanda vienmēr būs informēta par kopējo projekta progresu.
 
Projektu vadītāji varēs viegli izsekot līdzi visām darbībām, pārskatīt projektētāju veiktās izmaiņas un kopumā pārvaldīt komandas sadarbību.
Ir svarīgi, lai visi projektā iesaistītie savlaicīgi izpilda savus uzdevumus.
Ir iespēja veikt piezīmes par projektā pamanītajām kļūdām un uzdot neskaidros jautājumus tajā pašā rasējumā vai 3D modeļa skatā, kurā kļūda pamanīta, pievienot fotoattēlus, piešķirot uzdevumus, kas jāizpilda, un pēc tam ir iespēja izsekot, vai uzdevums ir paveikts, kādā kvalitātē izpildīts un vai ir paspēts termiņā.
 
Izmantojot mākoņrisinājumos pieejamo automātisko sadursmju vietu meklēšanas rīkus problēmjautājumus var atrisināt, negaidot nedēļu, kad notiks nākamā sapulce.

Nesenais "Ernst & Young" pētījums liecina, ka digitalizācijas procesu ieviešana būvniecībā tuvāko 10 gadu laikā radīs līdz pat 20% būvniecības izmaksu ietaupījumu. Jaunākā informācija liecina, ka Covid-19 pandēmijas laikā būvlaukumos digitalizācija tiek ieviesta vēl ātrāk, nekā plānots, un tā tas arī turpināsies.
 
Būvprojektu gadījumā mākoņtehnoloģijās balstīts BIM ir ne tikai par attālinātu darbu, bet arī par izkliedētām komandām, kuras veido cilvēki no dažādām organizācijām, piemēram, arhitektu biroji, inženieru firmas, galvenie darbuzņēmēji, specializētie apakšuzņēmēji un piegādātāji. Mākoņtehnoloģijās balstīts BIM nodrošina sadarbības iespēju šīm komandām neatkarīgi no tā, vai viņi strādā attālināti no mājām, klātienē ofisā vai būvlaukumā.
Ieguvumi no mākoņtehnoloģiju izmantošanas bija jau pirms globālās koronavīrusa pandēmijas. 2020. gadā bija sprints. Tagad vairāk nekā jebkad agrāk cilvēkiem ir vajadzīgi risinājumi, kas palīdzētu viņiem strādāt vairāk sadarbojoties un nodrošinātu, ka viņi joprojām var īstenot projektus, strādājot attālināti.
 
Šobrīd aptuveni 85% no būvuzņēmējiem pasaulē izmanto mākoņtehnoloģijas. Kāds ir šis % Latvijā?
 
Mākoņtehnoloģiju izmantošanas priekšrocības:
• pieejamība,
• uzlabota komunikācija,
• pārskatāmāki projekti,
• mazāki izpildes termiņi,
• reāllaika problēmu risināšana,
• samazināti projekta riski,
• datu drošība.

Ja jūs vēlaties savā uzņēmumā arī sākt ieviest mākoņtehnoloģijas vai uzzināt vairāk, droši sazinieties ar mums InfoEra Latvia, un centīsimies jums palīdzēt.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

2024. gada 17. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu, kuras ietvaros varēs uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kā arī sekmēt energoservisa kompāniju jeb ESKO tirgus attīstību Latvijā.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.