Malkas krāsns vai malkas plīts uzstādīšana dārza mājiņā

Malkas krāsns vai malkas plīts uzstādīšana dārza mājiņā

Šajā rakstā apspriedīsim malkas krāsns uzstādīšanu dārza mājiņā, vagoniņā, laivās un citās vietās, kas nav māja vai dzīvoklis. Mēs kopā ar malkas krāšņu un plīšu veikalu ceplis.eu apskatīsim, vai to var darīt un kas būtu jāņem vērā!

Dūmvada izbūve un diametrs

Mazās dārza mājiņās vai telpās, pēc mūsu pieredzes, vislabāk būtu pievienot dūmvadu no augšas un caur jumtu, lieliski būtu izmantot izolētu nerūsējošā tērauda posmu, lai gan tas būs dārgāks, taču tas būs daudz drošāks, it īpaši dārza mājiņā, kur parasti ir dēļu apdare un maz vietas – dūmvads varēs atrasties daudz tuvāk iekštelpu sienai un radīs labāku vilkmi, jo iekšpusē tas būs karstāks. 

Runājot par skursteņu diametriem – jo īsāks tā garums, jo ieteicams būs mazāka diametra dūmvads. Dārza mājiņām lieliski derēs 100–120 mm, jo ar šādu diametru vilkme būs labāka. Lielākiem diametriem, lielākām krāsnīm parasti vajag garāku skursteni. 

Ugunsdrošība

Parasti dārza mājiņām sienas ir no koka dēļiem, arī grīdas bieži vien ir no koka. Augstākai drošībai obligāti ir nepieciešama pamatne, uz kuras uzlikt malkas krāsni vai plīti, tā var būt no akmens, stikla vai metāla. 

Tas pats attiecas uz sienu, kas atrodas aiz krāsns, – ugunsdrošs reģipsis, tērauda vairogs, tā pati akmens plāksne var tikt izmantota, lai pasargātu sienu no malkas krāsniņas izdalītā karstuma. Materiālam zem un aiz krāsns ir jābūt ugunsdrošam, ideālā gadījumā atdalītam no sienas ar gaisa spraugu!

Dūmvada garums

Skursteņiem ir laba vilkme brīdī, kad tie ir uzsiluši, tas notiek, kad krāsns iekuras. Ja skurstenis ir garš, tam ir nepieciešams ilgāks laiks, lai uzsiltu. Tāpēc nav jēgas mazai mājiņai pievienot garu dūmvadu, ir jāatrod pareizais balanss, lai vilkme nebūtu pārāk liela vai pārāk maza. Ja vilkme ir pārāk liela, tad liesma var ieiet skurstenī un krāsns arī deg pārāk intensīvā režīma, svukārt, ja vilkme ir pārāk maza, tad dūmi iet iekšā telpā. Ir viens "bet" – neviens nevar pateikt piemēroto dūmvada garumu (jo tā ir dārza mājiņa, nevis gatava projekta māja), tas ir jāpārbauda pašam. 

Dūmvada galam jābūt kādu gabalu virs jumta, jo dūmi ir karsti, tiem jābūt pēc iespējas tālāk no jumta (vismaz 60 cm virs jumta). Kā arī dūmvadam ir jābūt atvērtā vietā, bez šķēršļiem, tuvumā nedrīkst būt koki! Dūmvada augstums ir būtisks, vilkmi var viegli ietekmēt ārējie apstākļi, padarot to pārāk vāju vai stipru. Piemēram, migla ir augsta spiediena nokrišņi, kas spiež skursteņa vilkmi uz leju; ja krāsns ir karsta, vilkmei šo miglas spiedienu vajadzētu pārvarēt, bet, piemēram, ja naktī, kad guļat, uznāk migla, krāsns nebūs vairs tik karsta, tās vilkmi var apturēt spiediens, kas var rezultēties ar dūmu ienākšanu istabā. 

Drošību naktī var pastiprināt, uzstādot dūmu detektoru un oglekļa monoksīda detektoru! Ieteikums būtu arī pavērot, kā krāsns kuras dažādos apstākļos.

Ventilācija

Vai atvērts logs vai ventilācijas lūka palīdz izvadīt ārā dūmus, ja tie ir ienākuši istabā? Jā, tie palīdz, bet ir jāskatās to novietojums, piemēram, ventilācijas lūkai, kurai vējš skrien garām, var gadīties, ka gaiss tiek izsūkts no mājiņas. Lūkai un logam ir jābūt novietotiem pret vēju, lai vējš piepildītu istabu un palielinātu gaisa spiedienu, kas var palīdzēt izspiest dūmus pa skursteni ārā. 

Kādi ir "sarkanie karogi" pēc nepareizas uzstādīšanas? 

  • Vai iekuršanas laikā istabā dūmi ieplūst vai neieplūst?
  • Kad atkārtoti pievienojat malku, vai ir lielāks dūmu daudzums, kas iznāk no krāsns?
  • Vai krāsns gaisa kontroles strādā labi (kad piever gaisa padevi, tad liesmiņa paliek vājāka, kad atgriež vairāk vaļā, tad paliek spēcīgāka)?
  • Vai krāsns stikls paliek melns kurināšanas laikā? 

Ja atbilde ir "jā" uz kādu no jautājumiem, tad tas var norādīt uz sliktu vilkmi. Ja tā notiek ziemas laikā, kad siltums ir nepieciešams – brīdī, kad kurināt krāsni –, tai ir jābūt maksimāli karstai, jo tā būs karstāka, jo vilkme būs labāka, kurināšana būs drošāka. Un tad sezonas beigās varēsiet veikt izmaiņas dūmvadā. 

Malkas krāsns vai malkas plīts dārza mājā, vagoniņā vai pat uz kuģīša ir lielisks siltuma avots. Ceram, ka šis raksts palīdzēs tev piepildīt vēlmi par malkas krāsni vai plīti savā atpūtas vietā. Veiksmi!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

2023. gadā Latvijā saražoja 6 388 GWh elektroenerģijas (par 27,0 % vairāk nekā 2022. gadā), no tā 4 963 GWh no atjaunīgajiem energoresursiem (AER), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumā ar 2022. gadu saražotais apjoms no AER palielinājās par 30,0 % (par 1146 GWh). VES (vēja elektrostacijās) un SES (saules elektrostacijās) 2023. gadā saražots par 92,5 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā.

Izstāsti Latvijai