Martā novērotas jaunas tendences elektroenerģijas tirgū
Līdz ar pavasara iestāšanos Latvijas un Baltijas elektroenerģijas tirgū jaušamas pārmaiņas, kas liecina par vajadzību palielināt elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtu jaudu. Energokompānijas "Enefit" apkopotā informācija par martu liecina, ka elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena bijusi ievērojami zemāka – 91,99 EUR/MWh – nekā februārī, kad tā sasniedza 151,8 EUR/MWh. Taču pieaugusi cenas svārstība diennakts ietvaros.
Zemāka cena, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, galvenokārt ir skaidrojama ar divkāršu vēja enerģijas ražošanas pieaugumu Baltijā, samazinātu apkuri un saules enerģijas ražošanas kāpumu. Tomēr cenas svārstību būtiski ir veicinājis hidroelektroenerģijas ražošanas samazinājums Latvijā, kas ietekmē arī pārējās Baltijas valstis. Martā Latvijā hidroelektroenerģijas ražošana nokritās līdz zemākajam līmenim vairāk nekā trīs gadu laikā.
Pagājušā gada martā Latvija no hidroresursiem saražoja gandrīz 695 GWh elektroenerģijas, savukārt šogad šajā pašā periodā – aptuveni 271 GWh jeb par gandrīz 61 % mazāk. Tāpēc vairāk bija jāpaļaujas uz vēja, saules un fosilās enerģijas izmantošanu. Šī tendence varētu turpināties arī aprīlī, jo hidroelektroenerģijas ražošana joprojām ir zema, radot spiedienu uz cenu augsta elektroenerģijas pieprasījuma periodos.
"Enefit" enerģijas tirgus izpētes un analīzes eksperte Inese Karpoviča prognozē, ka ar cenas svārstībām būs jārēķinās arī turpmākajos mēnešos, jo Baltijas elektroenerģijas tirgu ietekmē divi galvenie faktori: neprognozējama, bet lēta atjaunīgā enerģija un prognozējama, bet dārgāka fosilā enerģija. “Elektroenerģijas importa jauda ir ierobežota elektroenerģijas kabeļa EstLink 2 darbības pārtraukuma dēļ, un Latvijā, kā arī daļēji Lietuvā turpinās zema hidroelektroenerģijas ražošana. Vēja un saules enerģijas ražošana martā Baltijā kopumā bijusi rekordliela – 718 GWh. Šie faktori kopumā radījuši jaunu tendenci Baltijas tirgū – krasas cenas svārstības diennakts ietvaros, kas varētu turpināties arī tuvākajos mēnešos,“ paredz I. Karpoviča.
Paredzams, ka saules enerģijas pieaugošā nozīme aprīlī samazinās cenu dienas gaišajā laikā. Tomēr cenas kāpumu varētu izjust vakaros, jo ar atjaunīgo enerģiju vien nepietiks, lai nosegtu pieprasījumu maksimuma stundās. Aprīlī cena varētu būt līdz pat vienai trešdaļai augstāka nekā tad, ja darbojas EstLink 2, savukārt no maija pat divkāršoties. Risinājums šādām cenas svārstībām un to mazināšanai būtu elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtu jaudas pieaugums.