Materiāli mājas būvniecībai: priekšrocības un trūkumi
Mūsdienās pieejami daudz un dažādi celtniecības materiāli, no kuriem grūti izvēlēties sev piemērotākos. Uzsākot mājas celtniecību, galvenokārt, nepieciešams aprēķināt pieejamo budžetu un saprast savas vēlmes. Jāzina, ka daži materiāli ir viegli izmantojami celtniecības procesā, daži izturīgāki, citi savukārt ir daudz lētāki. Labākajā variantā izvēlētajiem celtniecības materiāliem jāaptver visas iepriekšminētās īpatnības.
Cilvēki ir ļoti dažādi, un līdz ar to arī vēlmes krasi atšķiras – kāds vēlās koka māju, jo šķiet, ka tajā "vieglāk elpot". Citiem prioritāte ir mājas izturība, tādēļ viņš dod priekšroku ķieģeļu mājai. Savukārt betona blokus mājas celtniecībā izmanto cilvēki, kuri vēlas ietaupīt.
Koka mājas
Parasti koka mājas būvē no sekojošiem materiāliem: tēstiem vai noapaļotiem baļķiem, profilētām, līmētām sijām. Visi šie materiāli atšķiras pēc to īpatnībām un, protams, cenas. Viena no lielākajām koka mājas priekšrocībām ir tāda, ka koks "elpo" – tas ir ekoloģisks materiāls. Parasti tie, kuri ir dzīvojuši koka mājās, pēcāk vairs nevēlas būvēt māju no citiem materiāliem, jo uzturēšanās tajā rada pozitīvas sajūtas. Koka mājas būvniecībai nav nepieciešama papildus iekšējā un ārējā mājas apdare. Arī ēkas pamatu izbūve nemaksā dārgi. Runājot par koka mājas trūkumiem, jāsaka, ka viens no tādiem – augsta ugunsbīstamība, taču arī ķieģeļu mājas pēc ugunsgrēka vairums gadījumos vairs nav piemērotas dzīvošanai. Koka māju īpašnieki bieži vien saskaras ar dažādu sugu kukaiņiem, piemēram, ķirmjiem, kā arī sēnītēm. Pret to jācīnās ar dažādiem ķīmiskajiem līdzekļiem. Tāpat koks var sākt plaisāt un deformēties, un ēka var arī nosēsties. No tā var izvairīties, ja tiek izmantotas līmētās sijas, taču tās izmaksās dārgāk.
Ķieģeļu mājas
Ķieģeļu mājas izceļas ar savu izturību, un tās neapdraud kukaiņi vai sēnītes. Arī ķieģeļi ļoti labi "elpo", taču tiem piemīt ne visai augsta siltumizolācija. Pastāv divu veidu ķieģeļi, kas tiek izmantoti mājas celtniecībā: keramiskie un silikāta. Ķieģeļu mājas ir ugunsizturīgas. Tas, vai māja ir salizturīga, atkarīgs no celtniecībā izmantoto ķieģeļu veidiem. Tādēļ ir jāizvērtē, kādi ir ziemas apstākļi vietā, kur ir vēlme uzbūvēt māju. Iekšieni var apdarīt ar vagondēļiem, līdz ar to radīt ekoloģiski tīru vidi mājās.
Trūkums – pamatu izbūve izmaksā diezgan dārgi. Augstas ir arī ēkas apdares izmaksas.Mājas no betona blokiem
Pastāv vairāki šūnu betona veidi – putubetons, gāzbetons, keramzītbetons, polistirolbetons, kas celtniecībā tiek izmantoti bloku veidā. Viens bloks aizstāj 17 ķieģeļus, tādēļ celtniecība rit daudz ātrāk. Šis materiāls ir samērā lēts, tam ir laba siltumizolācija un pamatu izbūves izmaksas ir zemākas nekā ķieģeļu mājai. Katram putubetona veidam ir savi plusi un, protams, arī mīnusi. Taču, ja mājas celtniecībā tiek ievērotas visas prasības un izmantoti augstas kvalitātātes betona bloki, tad materiāla trūkumus var arī neizjust.
Piemēram, gāzes silikāta bloki ļoti labi uzsūc mitrumu un tādēļ parādās plaisas, līdz ar to nepieciešams sekot tam, lai mājas iekšienē nebūtu mitrums. Putubetons ir ļoti jūtīgs pret straujām temperatūras maiņām. Savukārt, polistirolbetons jūtīgs pret saules stariem un ir tvaikus necaurlaidīgs – tātad būs jādomā par ventilāciju. Gadās, ka tiek iegādāti patiesi nekvalitatīvi betona bloki, līdz ar to grunts nosēšanās gadījumā mājai var parādīties plaisas.
Karkasa mājas
Karkasu tehnoloģija – visbiežāk izmantojamā māju celtniecības tehnoloģija. Ātri, lēti, silti, kopumā – nav slikti. Taču šāda veida mājas patīk grauzējiem. Peles un žurkas izgrauž ejas siltumizolācijā (ja tā ir no putuplasta), līdz ar to mājās vairs nav tik ļoti silti kā sākumā. Daži uzskata, ka karkasa mājas nav ekoloģiskas, jo būvniecībā izmantotās plāksnes sastāv no koka skaidām, sintētiskā vaska, borskābes u.c.
Foto: Kārlis Dambrāns/flickr.com; Robert/flickr.com; Stock.XCHNG; Concrete Forms/flickr.com.
Komentāri