Metāla detektors gan darbam, gan piedzīvojumu meklētājiem
Hobiji mēdz būt dažādi un visai neparasti. Viena no oriģinālākām un ļoti intriģējošām nodarbēm ir dažādu priekšmetu meklēšana apvidū – senlaiku monētu, apslēptu mantu, kara laika relikviju, juvelierizstrādājumu, citu neparastu metāla gabalu utt. Ko tik nevar atrast mūsu mežos, pļavās un ūdenstilpju gultnēs! Protams, uziet paslēptas vai sen pamestas lietas tāpat vien, izbradājot apkārtni, diez vai iespējams. Ja piedzīvojumu garša vilina jūs un alkstat pēc rezultāta, ņemiet talkā efektīvu palīgu – metāla detektoru!
Kā tie darbojas? Metāla detektors atgādina radaru ar atšķirību, ka pēdējais nosaka kustīgos objektus, bet pirmais – nekustīgos. Iekārtas ģenerators izstrādā apkārtējā vidē elektromagnētisko starojumu. Ja starojuma zonā atrodas metāliskie priekšmeti, reaģējot tie sāk veidot savu elektromagnētisko starojumu. Signāls tiek atstarots no priekšmeta ar citu frekvenci, ko arī uztver iekārtas antena. Detektora elektroniskā sastāvdaļa pastiprina saņemtos viļņus, apstrādā tos un atspoguļo lietotājam kā skaņas signālus, vibrāciju un/vai attēlu speciālā ekrānā.
Šādā veidā jūs varat atrast tēraudu, varu, sudrabu, zeltu un citus metālus. Atsevišķi modeļi spēj sameklēt arī koka konstrukcijas vai tikai konkrētus metālus, kā arī atspoguļot objekta izmērus un atrašanās vietas dziļumu augsnē. Funkcijas mēdz būt dažādas. Taču tie, kuri jau ir izmēģinājuši detektorus, vienprātīgi uzskata, ka šāda manta vajadzīga katram “piedzīvojumu gariņam”! Ja meklējat sev pirmo vai jauno sabiedroto nākotnes “ekspedīcijām”, mēs pastāstīsim, kādi mēdz būt metāla detektori. Tas palīdzēs izvēlēties savām vajadzībām un budžetam piemērotāko modeli!
Meklēšanas dziļums – būtiskākais parametrs
Noslēptie vai pazaudētie priekšmeti mēdz atrasties grunts augšējos vai dziļākos slāņos, kā arī ūdenī. Katrai no šīm situācijām būs piemērots savs metāla detektora veids.
Vispopulārākais pircēju vidū (un arī ražotāju visplašāk piedāvātais) ir tā saucamais grunts detektors, kas ļauj atrast priekšmetus zemes virskārtā (līdz 2 m dziļumam). Te var slēpties senāku laikmetu artefakti, monētas, kabeļi, sadzīves priekšmeti. Dažas jutīgākas iekārtas spēj sameklēt pat sīkākos zelta izstrādājumus, piemēram, tūristu nozaudētās rotaslietas. Ja izvēlēsieties iekārtu ar frekvenci 6–8 kHz robežās, varēsiet strādāt ar vidēji dziļi ieraktiem priekšmetiem. Ja Jūs interesē tikai zemes virsslāņu apsekošana, turklāt vēlaties pamanīt vissmalkākos priekšmetus (adatas, sīki juvelierizstrādājumi u.tml.), izvēlieties detektoru ar frekvenci 14–20 kHz. Skaidrs, ka dažiem varētu būt grūti izšķirties, kur tad īsti vēlaties meklēt metālu. Šādā gadījumā var izvēlēties augstākās klases detektorus ar regulējamu frekvenci. Ņemiet vērā, ka iekārta prasīs lielākus ieguldījumus un arī pieredzi darbā ar metāla detektoriem. Tādēļ tā drīzāk ir profesionāļu prerogatīva.
Lai meklētu metālu dziļākos zemes slāņos (2–3 m un vairāk), būs nepieciešams dziļuma detektors. Privātajai lietošanai šis modelis nav tik populārs, jo izrakt atradumu no 2–3 m dziļuma ir apgrūtinoši un ne vienmēr izrādās rentabli. Biežāk dziļuma iekārtu lieto celtnieki, glābēji un arheologi. Taču viss ir atkarīgs no jūsu interesēm! Strādā šāda iekārta ar frekvenci 3–5 kHz. Tā spēs sameklēt mucas ar metāliskām detaļām, metāla loksnes u.tml. apjomīgākus priekšmetus. Jārēķinās, ka minētajai darbības frekvencei ir mazāka jutība, tādēļ atrast smalkas lietas (piemēram, monētas) neizdosies.
Lai apsekotu ūdenstilpju gultnes, būs vajadzīgs zemūdens detektors ar ūdensnecaurlaidīgu korpusu. Lieliska iespēja apvienot divus hobijus – metāla meklēšanu un daivingu! Ne kurš katrs dodas “ekspedīcijās” zem ūdens, tādēļ jūsu izredzes uz vērtīgiem un neparastiem atradumiem būs ievērojami lielākas! Jāpiebilst, ka daži grunts detektoru modeļi arī ir aprīkoti ar ūdensnecaurlaidīgu spoli, kas ļauj seklumā pārmeklēt upju, ezeru un jūras krastus.
Izvēlēties ciparu modeli vai analogo?
Pēc informācijas apstrādes un atspoguļošanas principa metāla detektori iedalās divās kategorijās – ciparu un analogajos.
Analogajām iekārtām ir mazākas jaudas signāla apstrādes un atspoguļošanas procesori. Tām parasti ir 1–3 regulēšanas pogas (visprogresīvākajiem modeļiem – 5–6), ar kuru palīdzību varat noregulēt vēlamo signālu skaļumu, jutību, diskriminatoru (konkrēta metāla atpazīšanu) u.c.
Ciparu detektoriem līdz ar jaudīgāku procesoru un vairākām meklēšanas programmām ir displejs. Uz tā jūs redzēsiet signāla spektru, objekta atrašanās dziļumu un tā izmērus. Ciparu modeļi ir attiecināmi pie profesionālām un pusprofesionālām iekārtām. Turklāt pēdējās no tām ir maksimāli adaptētas iesācējiem. Atkarībā no apvidus, varēsiet mainīt meklēšanas režīmus un veidot, kā arī saglabāt atmiņā savas iemīļotākās programmas.
Kuru no iekārtām izvēlēties amatieriem, ir atkarīgs no Jūsu budžeta un vēlmes iedziļināties iestatījumos. Ja vēlaties ieslēgt detektoru un uzreiz ķerties meklējumiem, labāk izvēlēties vienkāršāku ciparu modeli. Ja meklējat lētāku iekārtu un esat gatavi samierināties ar manuālu funkciju regulēšanu, kā arī niecīgāku informācijas vizualizāciju – analogo.
Ko vēl vajadzētu ņemt vēra?
Detektori mēdz būt aprīkoti ar noderīgām papildfunkcijām. Katra no tām, protams, sadārdzina iekārtu, taču sniedz lielāku atdevi. Meklēšana būs rezultatīvāka, komfortablāka un varēs norisināties dažnedažādos apvidos un laikapstākļos.
- Diskriminators. Diemžēl piesārņojuma līmenis mežos un pļavās neiepriecina. Te var mētāties folija no cigarešu pakām, dēļi ar naglām, alumīnija bundžas, stieples u.c. atkritumi. Ja metāla detektors reaģēs uz visiem metāliem, “viltus trauksmju” būs apnicīgi daudz. Tādēļ vēlams izvērtēt iespēju uzreiz iegādāties modeli ar diskriminatoru. Tādu detektoru var noregulēt konkrēta metāla meklējumiem, piemēram, zelta, sudraba, vara. Meklējumi būs precīzāki un patīkamāki!
- PinPointer. Funkcija, kas ļaus noteikt priekšmeta atrašanos ar maksimālu precizitāti – līdz pat centimetram. Tādējādi varēsiet vieglāk un ātrāk izbrīvēt objektu no grunts. Īpaši noderīgi, ja strādājat ar trausliem priekšmetiem, kurus var deformēt ar lāpstu.
Pievērsiet uzmanību arī iekārtas barošanās veidam. Detektors var darboties no AA baterijām, krona baterijas vai akumulatora. Pirmais variants ir visneekonomiskākais. Vienas baterijas pietiek 10 stundām nepārtraukta darba, pēc kā Jums vajadzēs to nomainīt. Kronas ir jaudīgāks elements, atkarībā no modeļa tā nodrošinās 16–24 darba stundas. Izvēloties iekārtu ar akumulatoru, Jūs iegūstat līdz pat 30 stundām nepārtraukta darba un viszemākās ekspluatācijas izmaksas.
Ja vēlaties tikt pie kvalitatīvas iekārtas par izdevīgu cenu, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Te pieejamais metāla detektoru sortiments un cenu diapazons ļaus izvēlēties piemērotāko modeli kā iesācējiem, tā lietpratējiem. Piedāvājumā atradīsiet analogos un ciparu modeļus ar dažādu meklēšanas dziļumu, plašām jutības u.c. parametru regulēšanas iespējām, lietojamus zem ūdens, papildinātus ar noderīgām funkcijām precīzākai un komfortablākai meklēšanai utt. Ienāciet un izvēlieties savu sabiedroto aizraujošiem piedzīvojumiem un iespaidīgam rezultātam!