Metāla izstrādājumi mājai un dārzam
Lai izvēlētos piemērotāko kaluma veidu, metāla konstrukcijas modeli, jāievēro, pirmkārt, objekta atrašanās vieta, apkārtne, kalumam ir jāiederas apkārtējā vidē (lauku teritorijā vai pilsētvidē). Otrkārt, ir jāņem vērā cilvēka raksturs, gaume, jo bieži vien vārti ļoti labi raksturo mājas saimnieku, ja viņš izvēlas augstu, necaurredzamu žogu, vai, tieši otrādi, zemu, ar ieliekumu uz leju, kad vārti it kā izskatās aicinoši, vai arī tiek izvēlēts intensīvs kalums, kas izskatās ļoti grezni. Tradicionālais nožogojums ir vidēji 1,50m augsts, bet, piemēram, Jūrmalā, kur vēl ir saglabājies vecais nožogojums, tas ir tikai 1,20m augsts, un tam būtībā ir simboliska, dekoratīva nozīme.
Ja klients pasūta metāla žogu, vārtus vai balkonu, visbiežāk izvēlas tradicionālo kalumu ar dažādām kaltām detaļām.
Ir svarīgi, lai ap māju esošie metāla izstrādājumi saskanētu, ja mājai fasādes pusē ir balkons (margas), tad žogam vajadzētu būt ansamblī ar balkonu. Ja virs ieejas durvīm ir nojume, metāla balsts, tad šis kalums arī varētu atkārtoties. Bieži vien terase ir mājas otrā pusē, tur kaluma raksts var atšķirties. Margām ir jābūt pieskaņotām visam pārējam, bet tās margas, kas ir ēkas iekšpusē, var droši nodalīt no tiem metāla dekoratīvajiem izstrādājumiem, kas ir ārpusē. Iekšējās margas parasti taisa savādākas, un, ja ārpusē ir pavisam nedaudz kalumu, tad iekšējām margām biežāk izvēlas intensīvo kalumu, lai tās izskatītos grezni, kaut gan arī tā ir gaumes lieta, savukārt izvēloties tradicionālo, vēsturisko stilu, iesaka likt intensīvu kalumu, kas izskatās iespaidīgi.
Lai metāla konstrukcijas ilgāk kalpotu, tās tiek vestas uz karsto cinkošanu, tiek mērktas karstajās cinka vannās, kā rezultātā metāls nerūsē 20, 30 un vēl vairāk gadu, pēc tam to nokrāso, uzstāda, un problēmu vairāk nav. Lai vārti labi kalpotu, ir jāpievērš uzmanība tā saucamajai vārtu furnitūrai, kurā ir vērts ieguldīt līdzekļus. Ir speciālas slēdzenes, kas kalpos vairākus gadus, nevis tādas kā parastās durvju slēdzenes, kas nemaz nav paredzētas vārtiem, jo tām nav tik labs atsperu mehānisms. Ir jāliek regulējamas vārtu eņģes, jo, iebetonējot stabus, betonēšanas dziļums ir par mazu, līdz ar to zemei izsalstot, tā izcilā stabu ārā, un stabi nedaudz "nostaigā" (par 1cm). Tad ir ļoti vērtīgi, ka ir šī eņģe, kuru var pieregulēt, vārti atkal paceļas augšā. Pie stabu uzstādīšanas profesionāļi iesaka pievērst uzmanību, lai staba betonēšanas dziļums nav mazāks par 1,10 m, 1,20 m, vai pat 1,30 m un apakšā būtu paplatinājums.
Šobrīd ir pieejamas kāpņu konstrukcijas, kas sastāv no moduļiem, tas nozīmē, ka zem katra pakāpiena ir detaļa, ar kuru var pieskrūvēt klāt nākamo pakāpienu un tas ļauj izveidot jebkuru kāpņu konstrukciju – liektu, taisnu, "S" veidā , vītņu veidā. Latvijā vēl diezgan reta parādība, kas vairāk ir populāra citur Eiropā un ASV, ir metāla nožogojumi ap dīķiem, puķu dobēm un citām vietām. Šādam, aptuveni 1 m augstam, nožogojumam, kuru apliek apkārt dīķim, ir aizsargfunkcija, kas ir svarīgi, ja mājā ir mazi bērni. Arī šādā nožogojumā var atkārtoties tas kaluma raksts, kas jau iestrādāts pārējos metāla izstrādājumos ap māju.
Visizdevīgākais laiks, lai pasūtītu metāla konstrukcijas, ir ziema, jo metālapstrāde un būvniecība var notikt arī šajā gadalaikā. Cehs, kurā top metāla izstrādājumi, ziemā netiek slēgts, arī uzstādīt dažādas konstrukcijas mājas ārpusē ir iespējams līdz pat 00°C. Izmaksas ir atkarīgas no apjoma, metāla konstrukcijas veida. Vasarā cenas būs augstākas, jo noslogojums ir lielāks, un jebkura kompānija ienākošo darbu plūsmu regulē ar cenu.
Guntis Kalsnavs
SIA "Metāldarbnīca" valdes loceklis
Foto no SIA "Metāldarbnīca" arhīva