MK atbalsta papildus iespējas iedzīvotājiem atjaunojamo energoresursu iekārtu uzstādīšanai
Otrdien, 13. jūnijā, Ministru kabinets (MK) apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādātos grozījumus atbalsta programmā iedzīvotājiem atjaunojamo energoresursu iegādei. Grozījumi paredz atcelt pieslēgumā atļautās elektroenerģijas jaudas ierobežojumu atjaunojamo energoresursu ražošanas iekārtām, kā arī paplašina projektu iesniedzēju loku, kuri varēs saņemt atbalstu atjaunojamo energoresursu iekārtu – saules paneļu, siltumsūkņu, saules kolektoru u.c. iekārtu uzstādīšanai vai pieslēgties centralizētai siltumapgādes sistēmai. Palielināts arī finansējuma apjoms un pagarināts projektu iesniegšanas termiņš un veiktas citas izmaiņas.
KEM norāda, lai arī šobrīd energoresursu cenas tirgū ir stabilizējušās, ģeopolitiskā situācija kopumā ir mainījusi mājsaimniecību paradumus energoresursu izmantošanā. Tādēļ iedzīvotāju vidū interese iegādāties un uzstādīt atjaunojamo energoresursu izmantojošas iekārtas enerģijas ražošanai ir augsta. Lai pēc iespējas vairāk iedzīvotāju varētu saņemt atbalstu šo iekārtu uzstādīšanai, KEM ir paplašinājusi atbalsta saņēmēju loku, palielinājusi pieejamo finansējuma apjomu un pagarinājusi projektu iesniegšanas termiņu, kā arī veikusi citus pilnveidojumus atbalsta programmā. Atjaunojamo energoresursu iekārtu iegāde un izmantošana mazinās ne vien importētās enerģijas apjomu, bet arī siltumnīcefektu gāzu emisijas, turpinot sekmēt energoneatkarību.”
Jaudas ierobežojums elektroenerģijas ražošanas iekārtām vairs netiks piemērots
Līdz šim atjaunojamo energoresursu izmantojošas ražošanas iekārtas jauda nedrīkstēja pārsniegt 50% no pieslēgumā atļautās maksimālās patēriņa slodzes. Šāds ierobežojums vēsturiski balstījies uz sistēmas operatora rekomendāciju. Ņemot vērā energoresursu cenu dinamiku, KEM ieskatā, minētais ierobežojums nav samērīgs.
Piemēram, ja pēc saules paneļu uzstādīšanas mājsaimniecība plānoja lielāku elektroenerģijas patēriņu nekā līdz šim, mājsaimniecībai nācās palielināt pieslēguma atļauto maksimālo patēriņa slodzi, kas attiecīgi radīja papildu izmaksas. Svītrojot šādu nosacījumu lietotājam būs iespēja palielināt savu elektroenerģijas patēriņu, piemēram tām ražošanas iekārtām, kuru darbībai nepieciešama papildu elektroenerģija.
SIA “Vides investīciju fonds” informēs atbalsta saņēmējus par ražošanas iekārtu jaudas ierobežojuma atcelšanu, tostarp par iespējām samazināt esošās pieslēguma jaudas, kuras atbalsta saņēmēji ir palielinājuši, kopš iekārtu uzstādīšanas.
Palielināts pieejamais finansējums un pagarināts projektu iesniegšanas termiņš
Pateicoties izstrādātajiem grozījumiem atbalsta programmā, finansējuma apjoms ir palielināts par desmit miljoniem eiro, attiecīgi kopējais pieejamais atbalsts ir 40 miljoni eiro. Savukārt projektu iesniegšanas (īstenošanas) termiņš ir pagarināts līdz 2024. gada 31. decembrim vai arī līdz brīdim, kamēr pieejams finansējums. Termiņa pagarinājums ļaus iedzīvotājiem (projektu iesniedzējiem) pārdomāti izvērtēt sev piemērotāko risinājumu, iesniedzot projekta iesniegumu.
Projektu iesniegšanas biežums
Projekta iesniedzējs par vienu māju varēs iesniegt vairākus projektu iesniegumus dažādu atjaunojamo energoresursu iekārtu uzstādīšanai, kas ļaus iesniedzējam pretendēt uz atbalsta saņemšanu vairākas reizes. Ja iesniedzējs vēlas uzstādīt dažādas iekārtas, piemēram, saules paneļus, granulu katlu un siltumsūkni, tad par katru no tiem var tikt sagatavots atsevišķs projekta iesniegums. Šāds risinājums ļaus iedzīvotājiem efektīvi plānot izmaksas un pilnveidot mājas energosistēmu pakāpeniski.
Pēdējā gada laikā (no 2022.gada marta līdz šā gada maijam) saņemti vairāk nekā seši tūkstoši projektu atjaunojamo energoresursu iekārtu iegādei vai pieslēguma nodrošināšanai pie centralizētās siltumapgādes sistēmas. Vislielākais atbalstīto projektu skaits ir Rīgas un Vidzemes reģionā, kur iedzīvotāji bijuši aktīvāki projektu iesniegšanā. Visaugstākā projektu iesniegšanas aktivitāte novērota pagājušā gada vasaras un rudens mēnešos, brīdī, kad energoresursu cenas tirgū bija izteikti svārstīgas. Kopumā jāsaka, ka mājsaimniecības dod priekšroku saules paneļu, siltumsūkņu (gaiss-ūdens), kā arī koksnes biomasas katlu uzstādīšanai.