Mobilā pirts: Kā to realizēt?
Pirti latvieši izmantojuši un turējuši godā jau gadsimtiem ilgi, jo tajā plašā saime mazgājās, ar gara mešanas, zālīšu, vārdošanas, pēršanas un braucīšanas, un citu rituālu palīdzību tika veikta ļaužu ārstēšana. Šai mazajai, pēc izskata necilajai ēkai bija vēl vairākas sadzīvē nozīmīgas funkcijas, un savu popularitāti pirts nav zaudējusi vēl šobaltdien.
Latvijā visizplatītākās ir slapjā gaisa pirtis; tajās uz karstiem akmeņiem lej ūdeni jeb "uzmet garu", lai rastos garaiņi un gaiss kļūtu mitrāks. Viena no latviešu tradīcijām, bez kuras nav iedomājama pienācīga došanās pirtī, ir pēršanās ar zaru un zāļu slotām, piemēram, bērza, liepas, ozola un kadiķa zaru slotām, kam var pievienot arī dažādas zālītes veselības stiprināšanai, aromātam un enerģijai.
Tomēr ne katram ir iespēja pagalmā uzbūvēt pirti, tāpēc mūsdienās tam ir laba alternatīva – mobilā jeb pārvietojamā pirts.
Funkcionālas pirtis var būt kompaktas
Ja arī tu esi pirts rituālu cienītājs, tev ir zināms, cik tās ir relaksējošas un terapeitiskas, un sniedz gan fiziskās, gan garīgās veselības ieguvumus. Nu, pateicoties mobilajām pirtīm, no kurām vispopulārākās ir mucveida pirtis, šo pieredzi iespējams izbaudīt savā pagalmā arī gadījumā, ja tas nav visai plašs. Mobilās pirtis ir dažādas: iespējams baudīt gan kā sauso, gan slapjo pirti.
Mucveida pirtis ir vienkāršas, tomēr vienlaikus ģeniālas, pateicoties to formai – nav papildu telpas, ko nepieciešams piesildīt (stūri). Jāņem vērā, ka nelielais izmērs garantē to, ka mucveida pirts var uzsilt līdz pat 80-110 grādu temperatūrai nepilnas stundas laikā arī aukstā ziemas dienā; četrus un vairāk centimetrus biezās sienas nodrošina pienācīgu siltumizolāciju. Jo īpaši vērtīgi ir tas, ka mobilo mirti, kā to paredz apzīmējums, ir iespējams pārvadāt no vienas vietas uz citu ar piekabes palīdzību.
Mobilās pirts kopšana
Jāņem vērā, ka, lai pirts kalpotu vēl ilgi, par to ir pienācīgi jārūpējas, neatkarīgi no tā, kāda ir tās apdare. Tā kā arī pārvietojamās pirts izgatavošanā tiek izmantoti augstas kvalitātes, ekoloģiski tīri kokmateriāli, ir ieteicams izvairīties no ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem, pirts ārpusi nomazgājot ar vieglu zema spiediena ūdens strūklu.
Protams, laika gaitā koks saules gaismas un nokrišņu ietekmē izbalēs un nolietosies, taču tas neietekmē pašas pirts lietošanas īpatnības. Ja ārpusi nepieciešams pārkrāsot, jāizvairās no lakām un ķīmiskām krāsām. Jāatceras, ka ziemā koks uzbriedīs, tādēļ stīpas būtu labi palaist vaļīgāk, savukārt vasarā tas sarausies, – tad stīpas jāsavelk atkal ciešāk.
Tāpat kā lielās "māsas", arī mobilo pirti obligāti jāuzkopj pēc katra pirts rituāla, lai tā kalpotu ilgi. Pirts ir vieta, kur cilvēks attīra ķermeni, kas, savukārt, nozīmē, ka pirts tīrīšanā nevajadzētu izmantot ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus; ķīmija uzsūksies kokā, un nākamajā pirtī iešanas reizē līdz ar karstumu un mitrumu atkal izdalīsies gaisā. Tā vietā var izmantot tīru ūdeni, lai nomazgātu un noskalotu netīrumus, kā arī izmantot smalku smilšpapīru, lai notīrītu stingrākus traipus vai skrambas.