Ir pienācis rudens. Daba un laika apstākļi dod mums nepārprotamus signālus, ka tuvojas ziemas sezona. Būvniecībā tas ir aktīvs laiks, jāpabeidz iesāktie āra darbi līdz zemes sasalšanai. Bet varbūt sezonu ir iespējams pagarināt, izmantojot palīglīdzekļus?
Ar kādam problēmām mēs saskaramies būvniecības laikā, iestājoties salam?
Zemes sasaluma dēļ ir apgrūtināti rakšanas darbi apakšzemes komunikāciju ieguldīšanai, ūdensvada un kanalizācijas caurulēm, elektroapgādes un komunikāciju kabeļu trasēm utt. Betonēšanā pie pazeminātam temperatūrām jālieto speciālas piedevas, kuras sadārdzina celtniecības izmaksas. Izejvielas būvlaukumā, tādas kā smilts, sasalst kaudzēs un kļūst grūti izmantojamas. Daudzi materiāli, piemēram, elektroapgādes kabeļi, nav paredzēti ieguldīšanas darbiem zemās temperatūras, jo izolācija kļūst neelastīga un pastāv tās bojāšanās risks.
Kā risināt šādas problēmas būvlaukumā?
Skandināvijas valstīs jau izsenis izmanto elektroapsildes kabeļus un to risinājumus. Plaši tiek lietoti pārvietojamie jeb mobilie elektroapsildes paklāji.
Elektroapsildes paklājus izmanto grunts atkausēšanai pirms rakšanas darbiem, kā arī plaši izmanto betonēšanas veidņu sildīšanai, lai betonēšanas laikā būtu jālieto mazāks daudzums piedevu.
Pirms kabeļu guldīšanas pazeminātas temperatūras kabeļu saivas tiek uzsildītas ar apsildes paklāju palīdzību, tādējādi panākot kabeļa temperatūru, kurā darbs ar kabeli ir atļauts. Šādi uzsildītu kabeli guldīt kabeļu trasē ir daudz ērtāk un vieglāk.
Mobilos apsildes paklājus plaši izmanto būvlaukumā esošo materiālu, tādu kā smilts, šķembas, augsne utt., atkausēšanai pirms to izmantošanas. Piemēram, smilts un grunts atkausēšanai pirms bruģēšanas darbiem.
Kāda ir mobilā apsildes paklāja uzbūve?
Parasti apsildes paklājus izgatavo ar jaudu 850W un 1400W. Tas izgatavots no izturīgas un nedegošas sintētiskas šķiedras, kura pārklāta ar PVC slāni. Paklāja iekšpusē ievietots apsildes kabelis un alumīnija folijas slānis, kas lieliski novada siltumu nepieciešamajā virzienā. Lai nodrošinātos pret siltuma zudumiem, ierīcē ir iestrādāts 20mm izolācijas slānis. Paklājs ir izgatavots ar elektroaizsardzības klasi IP57, kas nodrošina tā drošu izmantošanu āra apstākļos, kā arī tas aprīkots ar barošanas vadu, elektroenerģijas pievadei. Lai apsildi varētu nodrošināt vertikālām virsmām, iekārta aprīkota ar stiprinājuma elementiem. Produkts ir ātri un ērti uzstādāms, bez īpašiem sagatavošanas darbiem. Tā izmēri atkarībā no jaudas ir 3,0 x 1,0 m/850 W vai 6,0 x 0,8 m/1400W.
Skandināvijā, kur ziemas sezona ir garāka un klimatiskie apstākļi bargāki, šāda veida apsildi lieto ne tikai būvlaukumā, bet arī sadzīvē. Šeit tikai daži piemēri: automobiļu dzinēju apsilde, lai atvieglotu iedarbināšanu aukstajos rītos, gājēju celiņu, trepju un ieejas durvju priekšu atbrīvošanai no apledojuma, ūdensvada un kanalizācijas cauruļu atkausēšanai, lauksaimniecībā – lopbarības krājumu atbrīvošanai no sasaluma, ledus un sniega.
Elektroapsildes mobilie paklāji, kurus plaši lieto Skandināvijas valstīs, Latvijā ir jaunums. Domājams, ka arī Latvijas būvniecības profesionāļi novērtēs šī produkta pielietojuma ērtumu un priekšrocības, kuras tas dod būvdarbiem ziemas apstākļos.
Vairāk informācijas par apsildes kabeļiem Jūs varat saņemt
SIA "ONNINEN"
Dzelzavas 124, Rīga, LV-1021
Tālrunis 67819600
E-pasts: infolatvia@onninen.com