Moduļu mājas celtniecība: Priekšrocības un trūkumi
Ņemot vērā plašās celtniecības iespējas mūsdienās, lai piepildītu sapni par savu ģimenes māju, ir grūti izvēlēties piemērotāko sev un savai ģimenei. Turklāt, ne katrs var atļauties uzcelt pamatīgu ģimenes māju pēc individuāla projekta, piesaistot arhitektus un celtniekus, – tāda veida būvniecībai vajag daudz laika un arī līdzekļus. Moduļu mājas šajā gadījumā ir lieliska alternatīva, jo ir uzceļamas ātri, jebkurā vietā un jebkuros laikapstākļos, turklāt par pieņemamu cenu.
Kas ir moduļu māja?
Moduļu mājas tiek izgatavotas, ražotnē iepriekš samontējot dažādus materiālus un apvienojot tos vienā elementā, kas savukārt var tikt kombinēts ar citu moduļu mājas elementu. Šādā veidā mājai ir iespējams radīt vairākas telpas, kā arī sarežģītākas konstrukcijas. Moduļa mājā iekļauta gan grīda, gan sienas, gan jumts, kas ir savstarpēji savienoti.
Moduļu māju priekšrocības
Lai gan moduļu mājas vēsturiski tiek saistītas ar zemāku kvalitāti, tā vairs nav patiesība. Mūsdienās veidotās moduļu mājas piedāvā dažādus modernus risinājumus ārējā apdarē, telpas ir plašas un maksimāli gaišas. Tiek rūpīgi pārdomāta arī moduļu māju energoefektivitāte, izmantojot, piemēram, pārstrādājamos materiālus, LED apgaismojumu un saules paneļus.
Moduļu mājai tiek piemeklēts funkcionāls telpu plānojums, kā arī logu, durvju un starpsienu izvietojums. Māja tiek komplektēta ar stikla pakešu logiem (koka vai plastmasas rāmji) un durvīm, kas nepieciešamības gadījumā tiek siltinātas. Lai varētu piekļūt augšējiem stāviem, tiek izveidotas iekšējas vai ārējas kāpnes.
Saliekamās mājas tiek gatavotas pa daļām rūpnīcā, pēc tam pārvietotas uz būvniecības vietu un samontētas. Šāda tipa mājas atbilst dažādiem priekšnosacījumiem, kas nodrošina to izturību, energoefektivitāti, kvalitāti un citus būtiskus faktorus. Saliekamo māju ražošanas un uzstādīšanas procesā veidojas mazs atkritumu atlikums, turklāt to būvniecības galējās izmaksas ir mazākas nekā tradicionāli būvētām ēkām.
Moduļu mājas ir gatavas ekspluatācijai uzreiz pēc uzstādīšanas, ko var veikt uz gataviem pamatiem vai tieši uz sablīvētas grunts, kā arī uz reljefainas virsmas. Nepieciešamības gadījumā tās ir viegli demontējamas un transportējamas.
Moduļu māju trūkumi
Viens no moduļu māju trūkumiem ir ierobežotas plānojuma iespējas; protams, tas ir atkarīgs arī no uzņēmuma, ar kuru izvēlēsies sadarboties ēkas veidošanā. Ņem vērā, ka viena moduļa izmērs ir ierobežots, un katrs no tiem ir jātransportē kā vesela vienība. Tas savā ziņā arī noteiks telpu lielumu – nebūs iespēja veidot ļoti plašu, atvērtu plānojumu (piemēram, plaša viesistaba apvienojumā ar virtuvi).
Kā jau minēts iepriekš, moduļu mājas vēsturiski tiek uzskatītas par zemākas kvalitātes ēkām ar lētiem apdares un interjera risinājumiem, kas, savukārt, nākotnē var radīt problēmas tās pārdot. Mūsdienās gan šis uzskats mainās, tāpēc, apsverot moduļu mājas iegādi, vispirms veic izpēti – ne visi uzņēmumi, kas ražo šāda tipa mājas, ir vienādi. Var būt būtiskas atšķirības gan kvalitātē, gan cenā un sniegtajos pakalpojumos.