Moskītu siets paša rokām
Vasarā gan mājokļa atvēsināšanās nolūkos, gan labākam miegam daudzi izvēlas atstāt logus un balkona durvis plaši atvērtas. Lai kaitinošie insekti, papeļu pūkas, dažādi gruži no ielas nenokļūtu mājoklī, logam jābūt aprīkotam ar sietu. Ja ir skaidra montāžas specifika, šādu sietu iespējams izveidot paša rokām, iztiekot ar instrumentiem, kas atrodas gandrīz jebkurā dzīvoklī.
Pirms pašam sākt veidot moskītu sietu loga vai balkona durvīm, noteikti vispirms jāizvērtē šāda risinājuma nepieciešamību. Mūsdienās logu un to aksesuāru tirgus ir ļoti plašs: daudz uzņēmumu ne tikai izgatavo, montē un labo logus – lielākā daļa no tiem ražo arī dažādos veidos stiprināmas moskītu tīklu konstrukcijas.
Kādēļ izgatavot tīklu pašam?
Jau gatava rāmja izmaksas tomēr, ieskaitot uzstādīšanu, var būt salīdzinoši augstas, un, ja sieti nepieciešami vairākiem logiem, jārēķinās arī ar lielāku budžetu. Moskītu tīkli un citas nepieciešamās komponentes nav dārgas, turklāt atrodamas daudzos veikalos, tādējādi, izgatavojot tīklu paša rokām, ir iespēja ekonomēt līdzekļus. Tāpat ne visur iespējams izsaukt speciālistu, kas izmērītu logus un durvis; bieži vien ātrāk būs paveikt darbu pašam.
Projekta uzsākšana
Vispirms ieteicams uzmest projekta skici uz papīra, iekļaujot šādus parametrus: moskītu tīkla rāmja izmērus; precīzu visu detaļu un stiprinājumu skaitu; materiālu, no kura tiks izgatavots rāmis, un siets; veidu, kādā rāmis tiks piestiprināts pie loga. Detalizēts projekts palīdzēs pareizi novērtēt darbam nepieciešamo budžetu, nenokļūdīties ar materiāla daudzumu, kā arī novērst citas neprecizitātes.
Sieta izvēle
Foto: Pekka Nikrus/flickr.com; autors: moskietu_siets_tuvplana
Aizsardzības pret kukaiņiem efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no izmantotā sieta kvalitātes. Mūsdienās tirgū pieejami ļoti daudz un dažādi to veidi, kas atšķiras pēc "acu" (caurumu) lieluma, materiāla un pielietojuma. Ne visi no šiem sietiem ir piemēroti uzstādīšanai uz logiem.
Piemērotākie acu izmēri svārstās no 0,6 līdz 1,2 milimetriem: jo mazāka ir acs, jo mazāks risks, ka kukainis spēs tikt tam cauri. Materiāli ar vēl mazāku acs izmēru, piemēram, 0,25 milimetriem, spēj aizturēt pat putekļus, nepieļaujot to nokļūšanu telpās. Tomēr pārāk nelielas acis samazinās arī materiāla gaismas un gaisa caurlaidību.
Stacionāra sieta izgatavošana
Budžeta ziņā visvienkāršākais un ātrākais veids ir stacionāra sieta uzstādīšana. Nepieciešams izmērīt loga rāmja augstumu un platumu, tad jāizgriež atbilstoša izmēra siets (ar trīs līdz piecu centimetru rezervi katrā malā), tā malas jāpiestiprina loga rāmja ārpusei ar speciālu gumiju vai līmlentes, skavu vai nagliņu palīdzību. Šim veidam gan ir viens būtisks trūkums – to nevar atvērt vai noņemt, ja nepieciešams salabot vai notīrīt. Kad sietu būs nepieciešams mazgāt, visa konstrukcija būs jāizjauc un pēc tam jāuzstāda no jauna.
Noņemams siets
Foto: Mostafa Saghaee/flickr.com; autors: moskitu_tikls_ar_velkro
Vislabākais variants tomēr ir uzstādīt sietu, izmantojot velkro aizdari jeb līplenti (āķveida un cilpveida stiprinājumi). Tā acīmredzamā priekšrocība ir tāda, ka nepieciešamības gadījumā tīklu var nedaudz atvērt vai pilnībā noņemt mazgāšanai. Nepieciešams izmērīt loga rāmja augstumu un platumu, tad jāizgriež atbilstoša izmēra siets (ar trīs līdz piecu centimetru rezervi katrā malā), sieta malās ar speciālas līmes palīdzību pievieno līplenti (āķveida); šādu pašu līplenti (cilpveida) attiecīgi piestiprina arī loga rāmim. Pirms velkro piestiprināšanas rāmi rūpīgi attīra no sārņiem un attauko – tas panāks labāku saķeri.