Nāgels aicina beidzot sākt "Nākotnes nama" būvniecību
Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels aicina izbeigt muļļāšanos ap jautājumu par muzeja piebūves celšanu un sākt plānotā "Nākotnes nama" būvniecību.
Viņš medijiem izplatītā vēstulē norāda, ka Latvijas Okupācijas muzejam ir būtiska loma, skaidrojot Latvijas vēsturi ārzemniekiem un cīnoties pret mankurtismu latviešos, un šodienas apstākļos tieši Okupācijas muzejs ir tā vieta, kur jāved citu valstu vadītāji un vēstnieki.
"Hibrīdkaru vai informācijas karu nav izgudrojuši cilvēki ar vajāšanas māniju - tas ir reāls drauds vairākos līmeņos mūsu tautai, mūsu valstij un mūsu Eiropai. Ne par velti Eiropas Savienība ir izveidojusi stratēģiskās komunikācijas komandu cīņai informācijas karā, un ne par velti Rīgā pagājušā nedēļā atvēra NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru, kura viens no mērķiem ir cīņa pret Krievijas īstenoto propagandu," uzskata Nāgels.
"Bet nezin kāpēc mums cenšas iestāstīt, ka tas viss nav svarīgi un ka drīkst iznīcināt Okupācijas muzeju, lai izglābtu vienu no 400 padomju modernisma arhitektūras objektiem Latvijā," saka Okupācijas muzeja direktors.
Viņš norāda, ka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ir atkārtoti izvērtējusi Okupācijas muzeja esošās ēkas kultūrvēsturisko vērtību ar septiņām ballēm no desmit, kas nozīmē, ka tā nevar pretendēt uz kultūrvēsturiskā pieminekļa statusu.
"Tas nekas, ka ēka nav nedz tāda, kā bija plānota, nedz tāda, ko uzcēla - vēsturisko patiesīgumu iznīcināja jau 1996.gadā, kad nojauca pusi no ziemeļaustrumu spārna, lai netraucētu Melngalvju namam. Tas nekas, ka arhitekta Gunāra Birkerta minimālistiskā koncepcija netraucē esošai ēkai dzīvot, bet ar gaišo piebūvi rāda mūsu attieksmi pret okupācijas periodu, kuru simbolizē pelēkā ēkas daļa. Bija ciešanas, bet mēs pārdzīvojam un esam nolemti apgaismotai nākotnei. Tas nekas, ka esošā ēka ir visjaunākā ēka Latviešu strēlnieku laukumā un ka tā nekādi neiekļaujas Rīgas vēsturiskā centra UNESCO aizsargātajā mantojumā," uzsver Nāgels.
Viņš norāda, ka "Nākotnes nama" būvniecībai atbalstu paudis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V), Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).
LETA jau ziņoja, Latvijas Okupācijas muzeja piebūvi - "Nākotnes namu" - varētu sākt būvēt septembrī. Kā norādīja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) būvniecības projektu vadītājs Aivars Mirkšs, līgumu ar būvnieku, kurš būs uzvarējis konkursā par "Nākotnes nama" būvniecību, plānots noslēgt septembrī, un būvniecība ilgs 14 mēnešus. Okupācijas muzeja rekonstrukcijā pašlaik VNĪ iekļāvušies valdības piešķirto līdzekļu robežās līdz 4,5 miljoniem eiro.
Patlaban tiek gaidīts, kad Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) būs pabeigusi savu izvērtēšanu, lai projektu varētu iesniegt Rīgas pilsētas būvvaldē un iegūt atļauju būvniecības sākšanai. Šķērslis būvniecības sākšanai varētu būt, ja VKPAI Okupācijas muzeja ēkas kultūrvēsturisko vērtību novērtētu augstāk, nekā tas bijis iepriekš. Arī Rīgas pilsētas arhitekta viedoklis varētu būt izšķirošs, lai būvvalde saskaņotu projektu, stāstīja Mirkšs.
Savukārt 20 arhitekti, kuru vidū ir tādi profesionāļi kā Zaiga Gaile, Aldis Sīlis un Uldis Lukševics, iebilst pret Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu. Arhitekti uzsver, ka bijusī Sarkano strēlnieku muzeja ēka atstājama kā modernisma arhitektūras piemineklis, bet Okupācijas muzeja pārbūvei domātie līdzekļi jānovirza Stūra mājai. Toties vēl cita arhitektu-pilsētbūvnieku grupa lūgusi kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) ēku atzīt par aizsargājamu kultūras pieminekli.
LETA
Foto: Edijs Pālens / LETA