Nākotnes ēka – ilgtspējīga, energoefektīva un digitalizēta; aizvadīts forums par ēku ilgtspēju
Ēku būvniecība un to eskpluatācija veido ap 30% no pasaules enerģijas patēriņa. Pie tam, vairāk nekā 30% enerģijas ēkās tiek izmantoti neefektīvi. Gan jaunu, viedu ēku būvniecība, gan veco ēku modernizācija un automatizācija ir veids, kā pasaule var cīnīties ar klimata pārmaiņām, vienlaikus uzlabojot cilvēku produktivitāti, veselību un drošību. Kāda ir situācija Latvijā ar atjaunojamās enerģijas izmantošanu ēku darbināšanā, kāds izskatīsies nākotnes mājoklis un uz kādiem pamatiem to būvēs, diskutēja eksperti 5. aprīlī enerģētikas uzņēmuma "Schneider Electric" un biznesa tehnoloģiju platformas BiSMART rīkotajā forumā “Ēku ilgtspēja”.
Mainot veidu, kā pārvaldām un izmantojam enerģiju, mainīsim arī klimata pārmaiņu virzienu, uzskata "Schneider Electric" pārdošanas vadītājs Igors Golubevs. Viņš norādīja, ka elektrifikācija un digitalizācija ir atslēga uz ilgtspējīgāku un noturīgāku nākotni. Elektrifikācija padara enerģiju zaļu, savukārt digitalizācija - lietu internets, mākslīgais intelekts un lielie dati - viedu. Tas viss veido nākotnes ēkas pamatus, ko raksturo ilgtspēja, noturība, efektivitāte, orientācija uz cilvēku.
"Enefit Green" vadītājs Latvijā Juris Antužs iepazīstināja ar biežāk sastopamajiem vēja enerģijas mītiem, kuri kavē atjaunojamās enerģijas jomas attīstību Latvijā. Viņš atklāja, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta vēja enerģijas ražošanu, taču līdz galam to nevēlas akceptēt. Šeit būtiska ietekme ir mītiem, no kuriem izplatītākie - vēja enerģija ir dārga, kā arī vēja elektrostacijas rada lielu troksni. Kā ir patiesībā, skaidroja J. Antužs.
Ar vairākiem padomiem, kas jāņem vērā, vēloties uzstādīt saules elektrostacijas, dalījās AS "Sadales tīkls" vecākais korporatīvo klientu attiecību vadītājs Jurģis Vinniņš. Viņš norādīja, ka, plānojot saules elektrostaciju uzstādīšanu, jāsāk ar jaudu izvērtēšanu. Te palīdzīgu roku sniedz "Sadales tīkls", kura pašapkalpošanās portālā var iepazīties pēdējo 24 mēnešu patēriņu. Savukārt brīvo jaudu karte palīdzēs saprast, cik daudz ģenerācijas varam paņemt pretī.
Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags iepazīstināja ar piecām tendencēm nekustamā īpašuma attīstīšanas jomā. Nekustamā īpašuma attīstību pēdējā laikā ir ietekmējusi pandēmija, Krievijas iebrukums Ukrainā, nekustamo īpašumu nodokļu atlaides sevišķi ilgtspējīgām ēkām, neskaidrība ar Rīgas teritoriālo plānojumu, kā arī jaunais īres likums.
VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) nekustamo īpašumu tehniskās uzturēšanas daļas vadītājs Uģis Šulcs pastāstīja par VNĪ šī brīža fokusu un nākotnes plāniem saistībā ar ilgtspējīgām, viedām un energoefektīvām ekām. “Ēku var pārvaldīt efektīvi un pilnvērtīgi, ja tā ir automatizēta,” uzskata U. Šulcs, piebilstot, ka ir jāmāk izmantot tās tehnoloģijas un risinājumus, kuri šodien pieejami.
Foruma noslēgumā dalībnieki diskutēja par zaļās enerģijas attīstību Latvijā, cik perspektīva ir mikroģenerācija uzņēmumu un mājsaimniecību kontekstā, kādi viedie risinājumi būtu jāintegrē jaunajās ēkās, lai tās kļūtu ilgtspējīgas un energoefektīvas un citiem jautājumiem. Uģis Šulcs skaidroja, ka, lai varētu dzīvot energoefektīvāk, ir jāmaina domāšana un ikdienas ieradumi. Savukārt Mārtiņš Vanags norādīja uz tendenci, ka cilvēku prasības pret darba vidi mainās un patērētāji arvien vairāk pieprasīs ilgtspējīgas un energoefektīvas ēkas.