NCC Housing jaunajos projektos - vislielākā energoefektivitāte
Panākumu ķīla – skrupuloza tehnoloģiju ievērošana
"Daudz kas atkarīgs no iedzīvotāju ieradumiem un prasībām, bet vislielākā nozīme tomēr ir tam, kā māja uzbūvēta", runājot par šoziem īpaši aktuālo siltuma rēķinu tēmu, uzsver viens no lielākajiem Rīgas namu, arī NCC Housing celto namu, apsaimniekotājiem, uzņēmuma Namu apsaimniekošana valdes loceklis Jānis Gailāns. Kā liecina Namu apsaimniekošana apkopotie dati, starp tā apsaimniekotām vairāk kā 120 jauno projektu mājām vislielāko energoefektivitāti jaunuzceltajos namos ir panācis attīstītājs NCC Housing. Šo namu iedzīvotāji šajā ziemā mājokļu apsildīšanai patērēja vidēji par 30% mazāk siltumenerģijas kā citu jauno projektu iemītnieki.
"Šķiet mēs esam atraduši savu optimālo formulu, lai varētu piedāvāt iedzīvotājiem dzīvokļus ar iespējami zemām apsaimniekošanas izmaksām," saka NCC Housing valdes loceklis Mareks Kļaviņš. "Pirmkārt, mūsu panākumi ir balstīti uz precīzas celtniecības tehnoloģijas ievērošanu. It kā nekas sevišķs - neliela sprauga siltuma izolācijā, bet rezultāts ziemā var būt bēdīgs," skaidro valdes loceklis Kļaviņš. "Sava nozīme ir arī tam, kā mūsu namos ir risināts komunikāciju novietojums. Visi siltuma padeves un siltā ūdens vadi mūsu celtajos namos ir novietoti vienā šahtā, kas atvieglo gan apsaimniekošanu, gan rada mazākas izmaksas ūdens cirkulācijai. Otrkārt, uzņēmums savus projektus veido pilnībā apzinoties, ka Latvijā mēdz būt arī ļoti aukstas ziemas, tāpēc izmantojam nedaudz biezākas siltumizolācijas kārtas, nekā to prasa normatīvi, un jaunajos objektos plānojam izmantot arī biezākus logu stiklus." Tā kā iedzīvotājiem ir iespēja regulēt siltuma padevi savā dzīvoklī un katram dzīvoklim ir savs siltuma skaitītājs, iedzīvotāji var sekot līdzi siltuma patēriņam, kā arī kontrolēt un optimizēt apkures izmaksas.
Ar celtnieku kļūdām jācīnās apsaimniekotājam
Protams, vislielākās izmaksas par apkuri ir vecajās, neatjaunotajās ēkās, mazākas – siltinātās, renovētās ēkās, bet vismazākās – jaunajos projektos.[*] "Taču arī tad iedzīvotāju ieradumi un rocība atšķiras – tiem, kas izvēlēsies dzīvokļus ar lielākiem logiem ekskluzīvākos projektos, siltuma izmaksas varbūt arī nebūs tik svarīgas. Savukārt, tiem, kas vēlas nepārmaksāt, būs svarīgi, lai māja būtu uzcelta un ekspluatējama tā, lai apsaimniekošanas izdevumi, tai skaitā arī apkures izmaksas, ir pēc iespējas mazākas," skaidro Gailāns. "Ja māju ceļ nepieredzējuši celtnieki, kas cenšas ekonomēt, viņi pieļauj kļūdas, ar kurām pēc tam jācīnās apsaimniekotājam," savā pieredzē dalās Gailāns. Viņš gan piebilst, ka profesionāļi, kas ceļ māju pēc mājas jau daudzus gadus, tehnoloģiskās kļūdas pieļauj reti.
Kā liecina akcijas Karstie rēķini apkures rēķinu karte, NCC Housing projektā Biķernieku ielā 160 apkures rēķini iedzīvotājiem daudz neatšķiras no Karsto rēķinu lētāko rēķinu TOP līderiem.
* Rīgas pašvaldības aģentūras Rīgas enerģētikas aģentūras dati liecina, ka siltumenerģijas patēriņš apkures un karstā ūdens vajadzībām nerenovētās mājās Rīgā vidēji ir 213 kWh/m², renovētās mājās – 90 – 110 kWh/m², un jaunajos projektos – 90 – 150 kWh/m² gadā.
Informāciju sagatavoja Dita Kļaviņa-Lauberte, NCC sabiedrisko attiecību konsultante.
Foto: Stock.XCHNG