Nelūgtie viesi pie mājas – vārnas: Kā pret tām cīnīties?
Vārnas miskastē, koku zaros, pagalmā un arī dārzā: šie melnie un ārkārtīgi saprātīgie putni ir izplatīti gan laukos, gan piepilsētās, gan – aizvien vairāk – arī pilsētās. Vārnas ir gudras, jo tās, tāpat kā cilvēki, ir ļoti sabiedriskas, un to bari tavā sētā, visticamāk, ir plašas ģimenes, kas savā starpā dalās ar ēdienu un pieskata cita citu. Bieži vien jaunās vārnas palīdz saviem vecākiem rūpēties par jaunākiem brāļiem un māsām, un šie putni darbojas kopā, lai atvairītu plēsējus vai citas – saimei nepiederīgas – vārnas, kas ielauzušās to teritorijā.
Kas vārnas vilina cilvēku apdzīvotās teritorijās?
Izplatoties lauksaimniecībai un urbanizācijai, laika gaitā savairojās arī vārnas. Tāpat kā citiem bieži sastopamiem savvaļas "kaimiņiem", arī vārnām patīk apmesties uz dzīvi cilvēku radītajā dzīvotnē. Tuvumā ligzdojošas vārnas var būt ļoti traucējošas cilvēkiem, it īpaši pilsētās, kur tās dzīvo lielākos baros. Proti, troksnis un haoss, ko tās rada, var sagādāt galvassāpes ne vienam vien.
Kāpēc vārnas ir veikušas šo savas dabiskās vides maiņu? Galvenokārt tāpēc, ka mēs – cilvēki – esam izveidojuši izcilu vārnu biotopu ar daudz pārtikas. Ir arī citi faktori, kas var veicināt to skaita pieagumu. Pilsētās un bieži vien arī citās apdzīvotās vietās vārnas netiek izšautas. Garu, kuplu koku grupas, kas derīgas ligzdošanai, urbānā vidē ir sastopamas biežāk nekā lauksaimniecības zemēs.
Ēkas un bruģis padara pilsētas siltākas nekā lauku teritorijas. Mākslīgais apgaismojums vārnām ļauj justies vairāk pasargātām no pūcēm, kas ir viens no to galvenajiem dabiskajiem ienaidniekiem – nakts plēsējiem. Bet kā pret tām cīnīties? Par laimi šo problēmu var atrisināt arī humānā veidā.
Kā pret tām cīnīties?
Lai atrisinātu ieilgušo konfliktu ar vārnām vai novērstu to jau saknē, tev jāparūpējas, lai teritorija, kurā vārnas nav vēlamas, būtu tām mazāk pievilcīga. Vārnas ir visēdāji. Tām vilinoši šķitīs gan atvērti atkritumu konteineri, tāpat arī pārtikas atliekas nenosegtā kompostā, mājdzīvnieku barība un barība, ko tu vai kāds cits aiz laba prāta ir izlicis citiem savvaļas dzīvniekiem. Pats pirmais un svarīgākais noteikums: samazini vai atņem iespēju vārnām piekļūt šāda veida pārtikas avotiem.
Vienmēr aizver miskasti vai atkritumu konteineri, un izvairies no to pārpildīšanas! Cieši nosedz kompostu vai arī kompostē tikai dārza atkritumus (nopļautā zāle, lapas, utt.), ne ēdiena atliekas. Baro savu mājdzīvnieku vai mājdzīvniekus iekštelpās vai arī uzmani to, ja tas ēd ārpus telpām; tūlīt pēc mīluļa ēdienreizes noņem pārtiku. Mazākiem putniem barību izvieto tiem paredzētās barotavās, kurās lielāki putni nevarēs iekļūt, kā arī operatīvi un regulāri savāc uz zemes izbārstīto barību zem barotavām.
Veiksmīgi nostrādā arī dažādu tehniku apvienošana, kas signalizē vārnām, ka konkrētā ligzdošanas vai uzturēšanās vieta nav droša. Var, piemēram, izmantot uztrauktu vārnu ķērcienu ierakstus un putnu aizbiedēšanai paredzētus gaismas lāzerus. Efektīva būs arī mākslīgi izgatavotas, dekoratīvas plastmasas vārnas, kas izskatās kā nedzīva, iekāršana, piemēram, koka zarā netālu no tavas dzīvesvietas. Vai arī jau iepriekš minētās pūces figūra, ko, starp citu, iespējams iegādāties dažādos saimniecības preču veikalos. Arī āra apgaismojuma samazināšana var padarīt dzīvojamo zonu šiem putniem mazāk pievilcīgu.