abc.lv skaitļos

Lietotāji online61
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2312
Ekspertu atbildes3041
Neogotika arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Neogotika arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā

Neogotika arhitektūrā: Vēsture un mūsdienās izcilākie piemēri Latvijā
Foto: Aris Jansons/flickr.com

Neogotika, arī Viktoriāņu gotika, ir stilistiskais virziens historisma arhitektūrā, kas radies 18. gadsimta vidū Anglijā un kam raksturīgas gotikas stila iezīmes – aizraušanās ar gotikas elementu izmantošanu un atdarināšanu. Latvijā neogotika sevišķi populāra kļuva 19. gadsimta beigās, īpaši muižu celtniecībā, no kurām zināmākās ir Bīriņu pils, Vecauces pils, Mežmuižas (Augstkalnes) pils, Alūksnes Jaunā pils un Gārsenes muižas pils, kā arī citu ēku arhitektūrā.

Neogotiskais stils arhitektūrā

autors: vestminsteras_pils_londona_neogotika
Foto: Ghulam Rasool/flickr.com; autors: vestminsteras_pils_londona_neogotika

Neogotika kā retrospektīvs stilistiskais virziens izplatījās un spēcīgi ietekmēja arhitektūru un mākslu visā Eiropā un arī ASV 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. 19. gadsimtā stils daudzveidīgi un plaši bija pārstāvēts dievnamu arhitektūrā, kā arī guva izplatību laicīgajā – pārvaldes un izglītības iestāžu ēku un savrupnamu – arhitektūrā.

Attīstoties romantismam, tādi kultūras darboņi kā, piemēram, angļu rakstnieks, mākslas vēsturnieks un arhitekts Horācijs Volpols (Horace Walpole) un estēts Viljams Bekfords ļoti ietekmēja sabiedrības domu par viduslaikiem, viduslaiku mākslu un jauno estētisko kvalitāti jeb gleznainību. Volpols neogotikas stilā uzcēla un iekārtoja savu Londonas privātmāju – Stroberihilas namu. Neogotika tika pasludināta par Lielbritānijas nacionālo arhitektūras stilu brīdī, kad Vestminsteras pils arhitektūras projektu konkursā tika izvēlēts arhitekta Čārlza Berija neogotikas stila projekts.

Banner 280x280 Banner 280x280

Pēc Franču revolūcijas, kad tika gāzta absolūtā monarhija, radikāli ierobežotas aristokrātu, kā arī Romas Katoļu baznīcas tiesības, tika saārdītas arī saites ar kristīgo un monarhisko pagātni, radot dziļu sociālo un kultūras traumatismu. Atšķirībā no Lielbritānijas un Vācijas, attieksme pret viduslaiku arhitektūru Francijā nebija sentimentāla, bet drīzāk empīriska. Jaunu ēku projektēšana neogotikas stilā Francijā sākās 19. gadsimta 40. gados.

Neogotika Latvijā

autors: birinu_pils_neogotika
Foto: S M/flickr.com; autors: birinu_pils_neogotika

19. gadsimta otrajā pusē neogotika kļuva līdzsvarotāka būvmasu kārtojumā, bet daudzveidīgāka arhitektoniskās apdares detaļu klāstā, un šajā laikā šis stils kļuva sevišķi populārs arī Latvijā. Izcils neogotikas piemineklis un viens no krāšņākajiem J. D. Felsko celtajiem dievnamiem ir Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca Ģertrūdes ielā 8 (1863–1869).

Variējot dažādus arhitektoniskos risinājumus un apvienojot elementus, tapa ne tikai dievnami, bet arī sabiedriskās ēkas, dzīvojamie nami un muižu pilis. Neogotikas stila iezīmes redzamas virknē muižu piļu visā Latvijā, no kurām zināmākās ir Bīriņu pils, Vecauces pils, Mežmuižas (Augstkalnes) pils, Alūksnes Jaunā pils un Gārsenes muižas pils, kā arī citas. Tiek uzskatīts, ka Kurzemē vairākas pilis tapušas pēc Berlīnes arhitekta Teodora Zeilera projektiem, kaut arī dokumentāru pierādījumu tam nav. 

Latvijas teritorijā neogotikas stilā būvētas arī sabiedriskās ēkas, piemēram, Baltijas vācu izcelsmes arhitekta Vilhelma Bokslafa (Wilhelm Bockslaff) projektētā Rīgas Biržas komercskola (mūsdienās – Latvijas Mākslas akadēmija). Ļoti izteikts un uzskatāms neogotikas piemērs ir bijušais īres nams, tagad Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Rīgā, Raiņa bulvārī 15. Vairākas neogotiskas ēkas Rīgā tapušas pēc pirmā akadēmiski izglītotā latviešu arhitekta Jāņa Fridriha Baumaņa (1834–1891) projektiem; tāpat neogotisma stila arhitektūra ir sastopama arī citās Latvijas pilsētās, piemēram, Kandavas latviešu biedrības nams Kandavā, Lielajā ielā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.