Nils Josts: Rīdzinieki nav cērpjami auni!
Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdē Rīgas namu pārvaldnieka (RNP) valdes priekšsēdētājam Ivo Lecim pajautāju, vai RNP vadītājs saskata savā un citu valdes locekļu darbā kādas nepilnības. Uz ko Ivo Lecis atzina, ka esot par nepārtrauktu pilnveidošanos, tādēļ atzīmi 10 sevis vadītajai iestādei neliktu. Drosmīgi un paškritiski, jo vērtējums izcili šoreiz izpalika, un, Lečaprāt, droši vien jāaprobežojas ar necilo deviņi, tātad teicami.
Ja Rīgā tiktu veikta aptauja, kādu atzīmi rīdzinieki, kas dzīvo RNP mājās, liktu apsaimniekotājam, visdrīzāk uzņēmums būtu nesekmīgs. Tomēr Rīgā lielākais ēku pārvaldnieks , kura atbildībā ir 4300 ēkas, kurš apkalpo aptuveni 170 000 cilvēku, nav nekāds skolas puika, kura nesekmība uztrauc vecākus un iespējams nedaudz arī pašu. Šis uzņēmums ar savām izdarībām vai neizdarībām ietekmē lielāko daļu rīdzinieku, atstāj iespaidu uz šo cilvēku labsajūtu, veselību un dzīves kvalitāti kopumā, tādejādi sekmē vai arī grauj Rīgas ekonomiku un pilsētas attīstību kopumā. Cik gan efektīvs var būt rīdzinieka darbs, kura smadzenes nepārtraukti nodarbina mājās tekošs jumts, plaisas ēkas sienās, aizsprostota kanalizācija vai auksti radiatori ziemā?
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments nesen dienesta vēstulē pauda neapmierinātību ar RNP darbu. Piemēram, neskatoties uz gadiem ilgo rīdzinieku satraukumu par vējā izmestu naudu, apmaksājot ūdens zudumus, departaments atklāj, ka ūdens starpību veidošanās iemesli netiek pietiekami kontrolēti. Cits secinājums - dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki netiek informēti par konstruktīvo elementu un inženiertehnisko iekārtu tehnisko stāvokli, lai tos savlaicīgi labotu. Kā lai ēkas iedzīvotājs zina, ka kādā mājas stūrī, iespējams ārēji neredzamā vietā brūk kopā siena, ja par to neinformē pārvaldnieks. Tomēr pārvaldnieks var arī nezināt, jo departaments secinājis, ka dzīvojamo māju ikgadējie vizuālās apsekošanas akti tiek sagatavoti formāli, tātad, iespējams, bieži apskate nemaz nenotiek.
Tomēr vissatraucošākie ir divi sistēmiski pārkāpumi, kurus Mājokļu un vides departaments min savā vērtējumā: nepietiekama darbinieku kompetence un labas pārvaldības principu neievērošana. Tie ir kā pārkāpumu saknes, no kurām izdīgst nu jau konkrētas neizdarības, kļūdas un, iespējams, arī ļaunprātības. Gan Mājokļu un vides komitejas sēdē, gan citās auditorijās, atbildot par tām vai citām neizdarībām un pārkāpumiem, RNP vadības pārstāvji parasti aizbildinās ar nemaksātājiem. Ir parādi, nevar veikt remontus, ēkas drūp, kamēr sabrūk. It kā likumsakarīga virzība, tomēr vienā ēkā visbiežāk parādnieku ir mazāk nekā godprātīgo maksātāju, tātad lielākā daļa cietēju ir tie rīdzinieki, kuri kārtīgi, bieži ar grūtībām, bet tomēr samaksā pārvaldīšanas maksu. Arī Mājokļu un vides departamenta pārstāve norādīja, ka pārvaldīšana darbi ir jāveic jebkurā gadījumā, bet ar parādniekiem "jāstrādā" atbilstoši likumdošanai, nevis jāpārtrauc jebkāda ēkas uzturēšana un jāgaida kārtējā sabrukšana.
Šobrīd pēc RNP kapitāldaļu turētāja, domes priekšsēdētāja rīkojuma uzņēmuma darbību izvērtē domes Audita un revīzijas pārvalde. Tomēr ir šaubas, vai šī Nilam Ušakovam pakļautā institūcija publiskos kādus tiešām nopietnus pārkāpumus, bet, ja tā notiks, vai kaut kas pašvaldības kapitālsabiedrībā mainīsies? RD Audita un revīzijas pārvalde jau 2013.gadā veica RNP darbības pārbaudi un atklāja virkni nepilnību. Priekšlikumu sadaļā teikts, ka nepieciešams nodrošināt grāmatvedības uzskaiti normatīvo aktu noteiktajā kārtībā. Tātad uzņēmums, kura apgrozījums 2012.gadā bija aptuveni 60 miljoni eiro, bet 2014.gadā vairāk nekā 64 miljoni, nenodrošina likuma prasībām atbilstošu grāmatvedību! Turklāt pēc šī ziņojuma sagatavošanas RNP neveica darbības, lai grāmatvedību sakārtotu, ja reiz šogad revīzijas ziņojumā nu jau Valsts Kontrole secina, ka sabiedrības veiktais aprēķins par dzīvojamo māju pārvaldīšanas maksu 2014.gadam nav izsekojams un salīdzināms ar faktiskajiem izdevumiem. Rīdzinieku maksātā nauda vēl divus gadus pēc Audita un revīzijas pārvaldes ziņojuma netiek uzskaitīta atsevišķi apsaimniekošanai un remonta darbiem, bet nonāk kopējā katlā, no kura var pasmelties visdažādākajiem mērķiem, un neviens "nesit pa pirkstiem", ja nauda tiek ņemta ar apsaimniekošanu nesaistītām vajadzībām. 2013.gada ziņojumā Audita un revīzijas pārvalde aicina nodrošināt precīzu darba laika uzskaiti, bet 2015.gadā Valsts Kontrole atklāj, iespējams, 13 personu fiktīvu nodarbināšanu, atlīdzībā samaksājot 191 649 eiro. To vidū - Nila Ušakova partijas biedrene, deputāte Svetlana Savicka, un partijas biedru Ruslana Pankratova un Jefimija Klementjeva sievas. Kā lai tic, ka pēc šā gada Audita un revīzijas pārvaldes pārbaudes RNP būs kādi uzlabojumi!
Valsts Kontrole atklāja, ka dzīvokļu īpašnieki, maksājot par sava īpašuma pārvaldīšanu, ir seguši gandrīz visus ar māju pārvaldīšanu nesaistītos izdevumus. Tātad, ja nepamatotās summas atskaitītu no pārvaldīšanas maksas, tai jābūt mazākai. Tomēr RNP valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis runā tieši pretēji, par šīs maksas palielināšanas nepieciešamību. Kādēļ? Nepietiek biznesa pusdienām un degvielai personiskajos auto? Ar Valsts Kontroles revīzijas ziņojumu ir pietiekami, lai atbrīvotu no darba RNP valdes locekļus, kā to ārkārtas domes sēdē, kā arī Mājokļu un vides komitejā pieprasīja Vienotības un Nacionālās apvienības deputāti.
Iespējams, ka daļa vainas jāuzņemas mums pašiem, ja to visu pieļaujam, noskatāmies un nereaģējam, izlasām kādu tāmi, kuru nesaprotam, un iemetam vēstuli atkritumu kurvī, nepadomājot, ka šī tāme var veidot nevajadzīgu robu mūsu maciņos, un nepamatotus ieņēmumus apsaimniekotājam, ka, iespējams, tāmē norādītā nokrāsotās sienas kvadratūra ir lielāka nekā tā ir patiesībā un ka nomainīto logu skaits pārsniedz reālo ciparu. Iesākumā rūpīgāk izpētīsim mums iesniegtos rēķinus un tāmes, un, atklājot pārkāpumus, vērsīsimies pašvaldības vai tiesībsargājošās institūcijās, nebūsim cērpjami auni!
Foto: Ieva Lūka/LETA