abc.lv skaitļos

Lietotāji online10
Aktīvie uzņēmumi25011
Nozares raksti1165
Ekspertu atbildes3041
No 2. oktobra siltumenerģijas tarifs Rīgā pieaugs teju divas reizes : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

No 2. oktobra siltumenerģijas tarifs Rīgā pieaugs teju divas reizes

No 2. oktobra siltumenerģijas tarifs Rīgā pieaugs teju divas reizes

Ar šā gada 2. oktobri spēkā stāsies jauns AS “Rīgas siltums” siltumenerģijas tarifs, ko izvērtējusi un apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Līdz ar to siltumenerģijas tarifs Rīgā būs teju divas reizes lielāks –170,59 EUR/MWh –, salīdzinot ar šobrīd piemēroto. Mājsaimniecību lietotājiem rēķinos ar 1. oktobri automātiski tiks piemērots valsts noteiktais atbalsts.

Kopš šā gada 15. augusta AS “Rīgas siltums” piemēro SPRK apstiprināto tarifu 85,45 EUR/MWh. Jaunā siltumenerģijas tarifa, kas spēkā stāsies šā gada 2. oktobrī, pieaugums saistīts ar iepirktās siltumenerģijas un kurināmā izmaksu pieaugumu - iepirktās siltumenerģijas izmaksas komersantam pieaugušas vairāk nekā 2,5 reizes, bet  kurināmā (dabasgāzes) izmaksas – par 79%.

Jau ziņots, ka aptuveni 45% no kopējā AS “Rīgas siltums” lietotājiem nodotā siltuma nodrošina tieši iepirktā siltumenerģija no AS “Latvenergo”. No 1. oktobra spēkā stāsies jauni tās ražotnēs TEC-1 un TEC-2 saražotās siltumenerģijas tarifi, kurus izvērtējusi un šā gada 30. augustā apstiprinājusi SPRK. Attiecīgi tie arī atstāj lielāko ietekmi uz AS “Rīgas siltums” jauno tarifu no šā gada 2. oktobra.

AS “Rīgas siltums” ir lielākais siltumapgādes uzņēmums Latvijā, kas saviem lietotājiem 27% no kopējā apjoma piegādā pašu saražoto siltumu (ko ražo, izmantojot šķeldu un dabasgāzi) un 73% no kopējā apjoma – neatkarīgo siltumenerģijas ražotāju saražoto siltumu.

Banner 280x280

“Ņemot vērā, ka AS “Rīgas siltums” būs nepieciešams nodrošināt papildu šķeldas krājumu iepirkšanu, kā arī tarifu izmaiņas prognozējamas arī pārējiem neatkarīgajiem siltumenerģijas ražotājiem, no kuriem AS “Rīgas siltums” iepērk siltumenerģiju, sagaidāms, ka drīzumā AS “Rīgas siltums” varētu vērsties  SPRK ar jaunu tarifa iesniegumu,” uzmanību vērš SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

SPRK atgādina, ka komersanti, kuriem SPRK piešķirta atļauja pašiem noteikt tarifus (ja mainās kurināmā cena, iepirktās siltumenerģijas izmaksas vai pārdotās elektroenerģijas cena) var iesniegt SPRK izvērtēšanai tarifu projektu vairākkārtīgi. Līdz ar to gada laikā tarifi vienam komersantam var mainīties vairākas reizes – gan pieaugt, gan samazināties. Vienlaikus piešķirtā atļauja nozīmē to, ka tiklīdz kurināmā cena vai iepirktā siltuma izmaksas ir zemākas par piemērotajā tarifā iekļautajām, komersantam ir pienākums noteikt zemāku tarifu.

SPRK vērš uzmanību, ka mājsaimniecību lietotājiem rēķinos ar šā gada 1.oktobri automātiski tiks piemērots valsts noteiktais atbalsts. Šā gada 27. septembrī valdība apstiprināja papildu atbalsta pasākumus energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai, tostarp siltumapgādē, ko vakar, 29. septembrī, plenārsēdē atbalstīja Saeima.

Siltumenerģijas tarifiem līdz 150 EUR/MWh valsts kompensē 50% no tarifa, kas pārsniedz noteikto slieksni – 68 EUR/MWh. Savukārt no tās daļas, kas pārsniedz 150 EUR/MWh valsts kompensē 90%. Šajā gadījumā, ja SPRK apstiprinātais AS “Rīgas siltums” tarifs ir 170,59 EUR/MWh, ar valsts atbalstu lietotājam tiks piemērots tarifs 111,06 EUR/MWh apmērā.  Vairāk par plānotajām izmaiņām šeit.

Ar visiem atbalsta mehānismiem energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājumam, tostarp mājokļa pabalstiem, SPRK aicina iepazīties Labklājības ministrijas tīmekļvietnē publicētajās infografikās.

Noteikto (piedāvāto) siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu un pamatojumu AS “Rīgas siltums” iesniedza SPRK šā gada 2. septembrī. SPRK, izvērtējot komersanta iesniegto pamatojumu, secināja, ka noteiktie (piedāvātie) tarifi ir pamatoti un atbilstoši metodikai.

Kopumā SPRK (uz 30.09.2022.) izskatīšanā ir vairāk nekā 40 siltumapgādes tarifu projekti Latvijā.

Ar aktuālajām spēkā esošajām tarifu vērtībām Latvijā pārskatāmā veidā iespējams iepazīties SPRK tīmekļvietnē publicētajā siltumenerģijas interaktīvajā tarifu kartē un siltumenerģijas interaktīvajā tabulā, kur atspoguļoti tarifi uz šā gada septembri.

SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), norādītie tarifi ir bez PVN.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

Mūsdienās piedāvājumā var atrast dažādus margu risinājumus, un katram no tiem piemīt savas pozitīvās īpašības. Šoreiz uzzināsim vairāk par vienu no margu elementiem – par PVC uzlikām!

Aktualitātes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

No 2. decembra uz Vidzemes šosejas (A2) sāks darboties mainīgās elektroniskās ceļazīmes, kas ir daļa no satiksmes vadības sistēmas, kas tiek veidota projekta SMART E263/E77 ietvaros uz valsts galvenā autoceļa Rīga–Sigulda–Veclaicene (A2) posmā no 14,7.km līdz 191.5. km.

Pielaiko telpu, māju, dārzu