No “sanitārā mezgla” līdz modernam interjeram: Kas jāņem vērā, iekārtojot vannas istabu?
Pēdējo 10 gadu laikā cilvēku attieksme pret vannas istabu interjeru ir teju vai radikāli mainījusies. Pēc speciālistu domām, viena no svarīgākajām telpām mājoklī vairs netiek uzskatīta tikai par "sanitāro mezglu", tāpēc liela uzmanība tiek pievērsta tās interjeram un uzstādītā aprīkojuma – tualetes poda, ūdens noskalošanas un citu mehānismu kvalitātei, kā arī izskatam.
Kā liecina interjera dizaineru pieredze, pēdējos gados mājokļu īpašnieki vannas istabai pievērš arvien lielāku uzmanību, izturoties pret telpas dizaina veidošanu un funkcionalitātes nodrošināšanu tikpat rūpīgi kā pret jebkuras citas telpas iekārtošanu.
“Kādreiz cilvēki vannas istabas dizainam īpašu uzmanību nepievērsa, telpa bieži tika veidota tā, lai tur varētu uzglabāt nepieciešamos tīrīšanas līdzekļus un aprīkojumu, higiēnas preces. Laikam ejot, cilvēkiem rodas arvien jaunas iespējas iedvesmoties no internetā atrastām bildēm, kurās redzams, cik patiesībā gaumīgu vannas istabu var iekārtot, tāpat arī iedvesmu var smelties moderni aprīkotos SPA centros,” stāsta interjera dizainere Silvija Grase.
Runājot par santehniku vannas istabās, interjera dizainere vērš uzmanību uz cilvēku nepieciešamību pēc ērtībām un komforta. Pārsvarā vienmēr, izvēloties telpā mūsdienīgu santehniku, palielinās telpa, ļaujot izmantot visas tās piedāvātās iespējas. Mājīga vide tiek radīta arī ar krāsu palīdzību, piemēram, tualetes poda noskalošanas pogu var veidot kā dizaina elementu, kas pielāgots flīzēm, izvēloties tai atbilstošu krāsu.
Funkcionalitāte kā prioritāte
Būtiskākais, ko uzsver interjera dizaineri, ir santehnikas ierīču funkcionalitāte un praktiskums. "Vienmēr esmu teikusi, ka nevajag pirkt tikai to, kas acīm šķiet saistošs, svarīga ir arī nopirkto lietu funkcionalitāte. Pērkot jaunu santehniku, uzmanība ir jāpievērš vairākām lietām, lai gala rezultātā telpa būtu vizuāli simpātiska un ērta – santehnikas izskatam, kvalitātei, praktiskumam, funkcionalitātei un izmēram,” saka eksperte.
Tāpat uzskata arī sanitāro sistēmu ražotāja “Geberit” pārstāve Pārsla Sauka: "Mūsdienu patērētājam svarīgs ir ne tikai santehnikas dizains, bet arī praktiskums. Līdz ar to arī mums ir svarīga piedāvāto santehnikas preču kvalitāte un ilgtspēja vairāku gadu garumā, lai tās nevainojami kalpotu un ne tikai pildītu savas primārās funkcijas, bet arī integrētos dizainā un viedā mājas sistēmā.”
Bez šaubām, kvalitāte joprojām ir vissvarīgākā - tualetes podam jābūt ne tikai ar skaistu dizainu, lielai daļai cilvēku ir svarīgi, lai no tā varētu viegli nomazgāt netīrumus un lai tas būtu viegli kopjams.
Ilgtspēja – viens no svarīgākajiem faktoriem
Izvēlēties pareizo santehniku nav grūti. Pēc sanitāro sistēmu ražotāja pārstāves teiktā, kvalitāti bieži vien atspoguļo ražotāja nosaukums. Uzticama ražotāja izstrādājumos jebkurā laikā būs iespējams uzstādīt papildu funkcijas, piemēram, ūdens noskalošanas poga var ne tikai pildīt savu pamatfunkciju, bet tajā iespējams integrēt arī sanitāro stienīti, kas veic sistēmas atkaļķošanu un dezinfekciju, piešķirot skalojamajam ūdenim patīkamu smaržu. Tāpat iespējams uzstādīt filtra moduli nepatīkamo smaku likvidēšanai, kā arī nakts apgaismojuma funkciju.
Speciāliste stāsta: "Mūsdienās ir aktuāla santehnikas ierīču integrācija viedo māju sistēmās, papildu funkciju uzstādīšana, kuras var regulēt ar viedtālruņiem. Piemēram, augstas kvalitātes tualetes pods var izskatīties kā standarta, bet tam būs mazgāšanas un citas funkcijas. Iepriekš šādam produktam bija daudz lielāks izmērs, tā izskats nodeva, ka tas ir citāds, taču šodien tā vairs nav.”
Par produktu uzticamību liecina arī ražotāju sniegtās garantijas. "Ja garantija tiek dota 10 vai pat 25 gadus, tehnika iegūst pavisam citu vērtību, un mājokļu īpašnieki var būt droši, ka tā pildīs savas funkcijas ļoti ilgu laiku neatkarīgi no tā, cik bieži tehnika tiks lietota," norāda eksperte.
Arī resursu taupīšana vannas istabā ir būtiska. Piemēram, agrāk tualetes poda noskalošanai bija nepieciešami vairāk nekā 10 litri ūdens, bet tagad tādu pašu rezultātu var sasniegt, izmantojot tikai trīs vai četrus litrus. Tualetes podi ar mazgāšanas funkciju ļauj atteikties no tualetes papīra, kā rezultātā samazinās vides piesārņojums, atkritumu daudzums, kā arī lieki netiek tērēti dabas resursi.
Eksperte vērš uzmanību arī uz izstrādājuma materiāla nozīmi. Mūsdienās mājokļu īpašnieki vēlas, lai būtu iespēja izvēlēties ne tikai plastmasas virsmas, bet arī dabīgā akmens, koka, dažādu metālu sakausējumu vai stikla izstrādājumu funkcionālās virsmas, kurām jābūt pieejamām arī dažādās krāsās.
Pārmaiņas vairs nav biedējošas
Ir novērots, ka iedzīvotājus no pārmaiņām vannas istabās bieži vien attur nevēlēšanās nojaukt sienas un iekšējās apdares pārveide. Gandrīz katrs otrais, kurš domā par remontu, izvairās no pārmaiņām nojaukšanas darbu dēļ.
Pēc interjera dizaineres domām, viens no iespējamiem risinājumiem ir parastā tualetes poda nomaiņa, uzstādot pie sienas stiprināmu tualetes podu. Šajā gadījumā viens no piemērotākajiem risinājumiem būs sanitārais modulis, kura uzstādīšana neprasīs nekādus nojaukšanas darbus, jo mehānisms ir uzstādīts pie sienas, nevis iebūvēts sienā. Telpā būs vairāk vietas, kā arī pieejams plašāks funkciju klāsts.
"Man šķiet, ka cilvēki vēl pārāk maz interesējas par inovācijām, bet, uzzinot par tām, viņi daudz biežāk nolemj veikt pārmaiņas savā mājoklī," saka interjera dizainere.