"No sirds Latvijai" balsos pret Okupācijas muzeja konkrēta pārbūves projekta apstiprināšanu ar likumu
Šodien, 9.martā, Saeimas frakcijas "No sirds Latvijai" (NSL) deputāti pēc arhitektes Zaigas Gailes uzklausīšanas un Latvijas Okupācijas muzeja likuma grozījumu projekta apspriešanas nolēma rīt, 10.martā, balsot pret likuma grozījumu projektu par muzeja konkrēta pārbūves projekta apstiprināšanu ar likumu, aģentūru LETA informēja NSL pārstāvis Valdis Freidenfelds.
NSL neiebilst pret to, ka muzejam kā padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksam tiek piešķirts nacionālo interešu objekta statuss. Taču frakcija uzskata, ka nav pieņemams ar likumu apstiprināt konkrētu projektu muzeja pārbūvei un piebūves celtniecībai. "Jautājumos par apbūvi, un jo sevišķi par Rīgas vēsturiskā centra apbūvi, lēmumi nav jāpieņem politiķiem, bet jāpaļaujas uz profesionāļiem - arhitektiem, pilsētbūvniekiem un citiem," frakcijas viedokli pauž priekšsēdētāja Inguna Sudraba.
Kā ziņots, tā kā līdz šim Saeima nav nodarbojusies ar likumu radīšanu par konkrētiem projektiem, NSL deputāti šodien uzklausīja arhitektes viedokli, kura līdz šim iebildusi pret izstrādāto muzeja pārbūves projektu.
Jau vēstīts, ka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija iepriekš konceptuāli izskatīšanai pirmajā lasījumā atbalstīja nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksam.
Kā komisijā norādīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), nacionālo interešu objekta statusa piešķiršana ļaus operatīvāk rīkoties saistībā ar projekta īstenošanu.
Grozījumi Latvijas Okupācijas muzeja likumā nepieciešami, lai nodrošinātu memoriāla kompleksa būvniecības projekta īstenošanu atbilstoši plānotajiem termiņiem, kā arī ievērojot to, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts būtu pabeidzams līdz Latvijas valsts simtgadei 2018.gada 18.novembrī.
Grozījumi tāpat paredz, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts ietver muzeja ēkas Strēlnieku laukumā 1 pārbūvi, tostarp jaunas piebūves - Nākotnes nama - būvniecību, un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.
Likumā paredzēts iekļaut pielikumu ar Okupācijas muzeja ar piebūvi novietojuma plānu.
Kā ziņots, pret piebūves īstenošanu iestājušies tādi arhitekti kā Gaile un Andis Sīlis, uzsverot Okupācijas muzeja ēkas kultūrvēsturisko vērtību.
LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA