Noliktavu plaukti un to sistēmas efektīvai preču un krājumu apritei
Uzņēmums, kuram noliktava ir svarīgs pamatdarbības posms, var būtiski uzlabot uzņēmuma darba efektivitāti, iegūt papildus lietderīgo platību, samazināt preču bojājumus un palielināt peļņu, izvēloties atbilstošus noliktavu plauktus. Lai pieņemtu pareizu lēmumu, svarīgi ņemt vērā telpu (grīdas) platību, preču vai materiālu specifiskās īpašības un tūlītējas piekļuves iespēju gadījumā, ja kāda lieta vai materiāls ir vajadzīgs tūlīt un nekavējoties.
Ja noliktavā tiek uzglabātas liela izmēra preces vai materiāli, visatbilstošākais risinājums var būt palešu plauktu sistēma, savukārt, ja uzņēmums strādā ar precēm, kauras visērtāk pārvietot manuāli, vispiemērotākie būs mazāki vai pat mobilie plaukti.
Liela nozīme ir plauktu izgatavošanas materiālam, jo dažiem plauktiem “ir daudz grūtāka dzīve” nekā citiem, jo tiem jāspēj izturēt lielas slodzes un ļoti smagas kravas.
Vadošo noliktavu aprīkojuma ražotāju pārstāvis Latvijā SIA “Laadur Baltic” labi pārzina jaunākās tendences noliktavu aprīkojumā un konsultē uzņēmumus par katra plauktu veida un sistēmas priekšrocībām un trūkumiem, lai katra klienta noliktava būtu maksimāli efektīva.
Palešu plaukti
Palešu plauktu sistēmas ir viens no visizplatītākajiem noliktavu plauktu veidiem, jo tie ir daudzveidīgi, tajos iespējams novietot gan lielas, gan mazas preces, un tie ir izcili efektīvi izmaksu ziņā. Ir vairāki palešu plauktu veidi, un pieredzējuši noliktavu vadītāji tos prasmīgi kombinē.
Brīvās piekļuves plaukti
Šie plaukti ir viegli uzstādāmi, vienkārši izmantojami un modulējami, un tiem viegli var pievienot vai noņemt sekcijas, atkarībā no noliktavas vajadzībām un piepildījuma. Šis ir ideāls plauktu risinājums uzņēmumiem, kuru darbību ietekmē sezonalitāte, jo ir iespējams atbrīvot grīdas platību laikā, kad apgrozījums ir mazāks, savukārt intensīvās sezonas laikā atkal uzstādīt plauktus.
Brīvās piekļuves plaukti ieguvuši savu nosaukumu, pateicoties tam, ka nodrošina nevainojamu piekļuvi pacēlāja operatoram, kurš var izcelt jebkuru paleti bez nepieciešamības pārvietot pārējās. Ierobežotas platības gadījumā šos plauktus iespējams uzstādīt ļoti augstā vertikālā krāvumā, ievērojami palielinot noliktavas ietilpību.
Palešu iestumšanas plaukti
Palešu iestumšanas plauktos, kas ir ļoti blīva un ietilpīga plauktu sistēma, ļoti ierobežotā vietā iespējams uzglabāt lielu preču apjomu. Platformas ar riteņiem ir novietotas uz ieslīpām vadotnēm, un iekraušanas laikā pacēlāja vadītājs novieto paleti uz platformas, pēc tam to iestumjot ar nākamās paletes palīdzību. Šajos plauktos parasti iespējams novietot sešas paletes, tādēļ tie ir īpaši lietderīgi, kad platībai ir izšķiroša nozīme.
Plaukti darbojas pēc principa “pirmais iekšā, pēdējais ārā” (FILO). Pārvietojot paleti, nākamā palete gravitācijas rezultātā virzās pa noliektajām vadotnēm uz priekšu. Šī metode ir optimāla mazumtirdzniecības vai vispārējā noliktavā, tomēr noliktavas pārzinim izcili jāzina un jāorganizē preču vai materiālu aprite, lai nodrošinātu uzņēmuma darbības nepārtrauktību.
Plūsmas plaukti
Šī veida plaukti līdzinās palešu iestumšanas plauktiem, jo tiek izmantotas slīpas vadotnes, taču darbojas pēc principa “pirmais iekšā, pirmais ārā” (FIFO) – kā slīdkalniņš. Novietojot paleti plaukta aizmugurē, tā pārvietojas virzienā uz priekšu un uz leju, tādējādi ļaujot personālam izkraut preces. Lai arī tā joprojām ir augsta blīvuma plauktu sistēma, tā ir īpaši izdevīga tiem, kuri strādā ar produktiem, kas ātri bojājas, piemēram, pārtikas nozarē.
Atkarībā no uzglabājamo palešu skaita, iespējams pievienot moduļus, lai vienā līmenī uzglabātu līdz pat 20 paletēm. Šī plauktu sistēma, salīdzinājumā ar citiem plauktiem, ir daudz vienkāršāka, jo darbinieki precīzi zina, kura palete seko kā nākamā. Neskatoties uz to, vienmēr jāpārliecinās, ka paletes ir novietotas atbilstošajā secībā, lai izvairītos no lieka darba.
Iebraukšanas/caurbraukšanas plaukti
Iebraukšanas plauktu sistēmai vienā pusē parasti ir siena, savukārt, caurbraukšanas plauktu sistēmai pacēlāja vadītājs var iebraukt iekšā vienā pusē un izbraukt otrā pusē ārā. Uzglabājot preces, darbinieks novieto paletes uz plauktu sijām, izbraucot cauri starp rāmjiem. Tādējādi iespējams ietaupīt laiku, taču tas nozīmē, ka plaukti nejauši var tikt bojāti, pacēlājam ar tiem saskaroties. Lai izvairītos no šāda veida sadursmēm, ir vērts ieguldīt līdzekļus kolonnu aizsargu iegādei.
Preču uzglabāšanas plaukti
Šīs plauktu sistēmas ir pieejamas dažādos variantos, un šajos plauktos iespējams uzglabāt dažādas formas un izmēra preces. Ir pieejami pret lielu slodzi izturīgi plaukti, viegliem produktiem piemēroti plaukti un to mobilās versijas, atkarībā no produktu veida. Tie var papildināt palešu plauktus, nodrošinot vietu materiāliem, ko iespējams pārvietot manuāli.
Sīkpaku plaukti
Ja tiek uzglabātas salīdzinoši vieglas preces, šis ir ideāls risinājums. Sīkpaku plauktus noliktavā var uzstādīt, izjaukt un pārvietot, atkarībā no mainīgajām preču uzglabāšanas prasībām. Plaukti tiek pievienoti rāmjiem ar vienkāršiem savienojumiem, un tiem ir viegli piekļūt, lai paņemtu konkrēto paku.
Mobilie plaukti
Mobilie plaukti parasti ir novietoti uz riteņiem vai vadotnēm, un ir lielisks risinājums ātrai preču pārvietošanai noliktavā vai uzņēmumā no vienas vietas uz otru. Šādi ir iespējams pārvietot veselu plauktu ar visu saturu, ietaupot laiku gadījumos, kad uzreiz nepieciešams pārvietot daudz preču vai materiālu.
Konsoļu plaukti
Konsoļu plaukti ir ideāls risinājums ļoti liela izmēra vai neregulāras formas materiālu uzglabāšanai, ko nav iespējams novietot uz paletēm un kas ir pārāk smagi, lai tos novietotu citās plauktu sistēmās. Šie plaukti bieži vien tiek izmantoti kuģubūves, kokapstrādes un būvniecības nozarē, lai uzglabātu baļķus, tērauda stieņus un citus vienā dimensijā izstieptus materiālus.
Plaukti ir izgatavoti no izturīgām vertikālām tērauda kolonnām, pie kurām piestiprināti horizontāli nesošie elementi materiālu novietošanai. Elementu virsmas ir nedaudz slīpas, lai novērstu materiālu nokrišanu. Turklāt iespējams izvēlēties nesošos plauktus vienā vai abās pusēs. Lai arī šie plaukti bieži vien ir vienīgā iespēja konkrētu materiālu uzglabāšanai, tie ir salīdzinoši dārgi un aizņem ievērojamu noliktavas platību.
Materiāli un papildpiederumi
Plauktu dizainam un veidam ir ļoti liela nozīme, taču ir jāņem vērā arī izgatavošanas materiāls un piederumi preču uzglabāšanas uzlabošanai. Vairums plauktu ir izgatavoti no tērauda, taču arī tērauds var būt dažāds. Noteiktas plauktu sistēmas, piemēram, iebraukšanas plaukti, ir izgatavoti no ļoti izturīga tērauda, kas iztur bojājumus, taču cita veida plauktiem var būt nepieciešams daudz vieglāks tērauds.
Plānojot budžetu, iespējams apsvērt tērauda cauruļu izmantošanu. Ražotāji izmanto tērauda velmēšanas iekārtas, lai izgatavotu versijas, kas ir lētākas par ierasto dizainu un joprojām nodrošina izturību un atbilstību visām darba drošības prasībām.
Noliktavu plauktu papildpiederumi ir lielisks veids, kā nodrošināt noliktavas ilgtspēju un pasargātu investīcijas.
Tā kā darbinieku drošība ir pats svarīgākais, noder arī brīdinājuma uzraksti un spilgti marķējumi. Papildinot plauktus ar režģi vai tērauda pārklājumu, var novērst materiālu noslīdēšanu vai krišanu un izvairīties no nelaimes gadījumiem vai vērtīgu preču sabojāšanas. Vertikālos elementus no bojājumiem var pasargāt, izmantojot kolonnu aizsargus.
Iekaramie plauktu sadalītāji un ar krāsām marķētas platformas ir lielisks risinājums gadījumos, kad tiek pārvietotas preces ar dažādiem SKU kodiem, uzlabojot darba efektivitāti un novēršot darbinieku kļūdīšanos pareizo produktu izvēlē.
Par noliktavu plauktu veidiem, sistēmām un visām niansēm vispusīgu informāciju sniegs SIA “Laadur Baltic”, nodrošinot atbalstu uzņēmumiem gan jaunu noliktavu celtniecībā, gan jau esošo noliktavu efektivitātes uzlabošanā. Uzņēmums ar lielu atbildību realizē gan mazus, gan liela apjoma projektus - no pirmās idejas līdz pēcpārdošanas servisam.