Nomaksas pirkums un īre ar izpirkumu: Būtiskākie riski un risinājumi

Nomaksas pirkums un īre ar izpirkumu: Būtiskākie riski un risinājumi

Lai iegūtu mājokli savā īpašumā, dažkārt tiek izmantotas nomas pirkuma iespējas vai dzīvokļa izīrēšana ar izpirkuma tiesībām. DNB bankas dzīvesstila bloga "Dzīve notiek!" eksperte, "Eversheds Sutherland Bitāns" juriste Zanda Zaļuma dalās ar ieteikumiem, kam noteikti būtu jāpievērš īpaša uzmanība, slēdzot šādus darījumus.

Līguma saturs

Ņemot vērā, ka gan nomaksas pirkuma, gan īres ar izpirkumu gadījumā attiecības starp pircēju un pārdevēju turpināsies vairāku gadu garumā, īpaši svarīgi ir precīzi atrunāt pušu savstarpējās attiecības, tiesības un pienākumus rakstiski. Gan situācijas, gan personas un to pārstāvji mēdz mainīties, un atsaukšanās uz mutisku norunu vai savstarpēji pieņemtu izpratni strīda gadījumā nelīdzēs.

Īpašumtiesību pāreja

Viens no būtiskākajiem jautājumiem šāda veida darījumos ir atrunāt, kurā brīdi notiks īpašumtiesību pāreja. Īpašumtiesības uz pircēja vārda tiks reģistrētas jau darījuma sākumā vai tikai beigās? Vai pārdevēja tiesību nodrošināšanai tiks reģistrēta hipotēka? Kura no darījuma pusēm un ar kādiem nosacījumiem ir tiesīga iesniegt dokumentus zemesgrāmatā īpašumtiesību reģistrācijai? Jo tālāk no darījuma noslēgšanas brīža ir noteikts īpašumtiesību pārejas laiks, jo būtiskāk pircējam atrunāt īpašumtiesību pārejas nosacījumus.

Pušu tiesības rīkoties ar īpašumu

Ja īpašumtiesības saglabā pārdevējs, pircēja tiesības rīkoties ar nekustamo īpašumu būs visai ierobežotas - lielākās daļas darbību, piemēram, būvniecības veikšanai būs nepieciešama īpašnieka piekrišana. Šādā gadījumā līgumā vēlams paredzēt nepieciešamo saskaņojumu sniegšanas kārtību un termiņus.

Tāpat juriste norāda, ka būtu vēlams arī ierobežot pārdevēja tiesības rīkoties ar nekustamo īpašumu līdz īpašumtiesību pārreģistrācijai. To iespējams atrunāt līgumā vai reģistrēt zemesgrāmatā, lai pasargātu pircēju no nepatīkamiem pārsteigumiem, piemēram, apgrūtinājumiem un ilgtermiņa nomas līgumiem.

Risku pāreja

Ar īpašumtiesību pāreju saistīts aspekts ir arī jautājums par risku pāreju. Pat, ja īpašumtiesības vēl saglabā pārdevējs, bet īpašums jau tiek nodots lietošanā pircējam, ļoti iespējams, ka pārdevējs uzstās, ka no šī brīža pircējs atbild arī par visiem ar nekustamo īpašumu saistītajiem riskiem. Šeit noderēs attiecīga nekustamā īpašuma risku apdrošināšana.

Maksājumu kavējums - risks palikt bez nekustamā īpašuma

Tāpat abām pusēm būtu svarīgi saprast, kādas sekas gaidāmas situācijā, ja pircējam nākas kavēt maksājumu veikšanu. Tā, piemēram, Civillikums paredz, ja nomaksas pirkuma gadījumā pircējs nokavējis vismaz divus maksājumus, pārdevējs var prasīt līguma atcelšanu, pieprasot atlīdzību par īpašuma lietošanu un zaudējumu kompensāciju.

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kā siltināt dzīvojamo ēku jumtus, nodrošinot zemas apkures izmaksas 

Kā siltināt dzīvojamo ēku jumtus, nodrošinot zemas apkures izmaksas 

Akmens vates izolācijas ražotājs PAROC radījis virkni izstrādājumu un kvalitatīvu risinājumu, kas paredzēti energoefektīvu ēku siltināšanai jebkuram jumtu veidam. Kā izvēlēties nepieciešamos materiālus un kā veikt jumtu siltināšanu biežāk izmantotajos veidos, konsultē PAROC speciālisti.

Aktuālie piedāvājumi

Onninen Santehnikas dienas Valmierā!

Onninen Santehnikas dienas Valmierā!

Onninen Express veikalā Valmierā nedēļas ietvaros, no 23. līdz 27.aprīlim, varēsit sastapt vadošo santehnikas ražotāju pārstāvjus, saņemt konsultācijas par produkciju un piedalīties loterijas izlozē! Katru dienu vērtīga balva un īpašie piedāvājumi santehnikas precēm!

Aktualitātes

"ABLV Bank" piederošās "New Hanza Capital" zaudējumi pirmajā ceturksnī - 18 000 eiro

Rīga, 25.maijs, LETA. "ABLV Bank" grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos "New Hanza Capital" apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bija 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bija 18 024 eiro, liecina kompānijas sniegtā informācija biržai "Nasdaq Riga".

Uzņēmējs runā

Stikla studija, darbnīca. SIA "Vilords GM"

sienaspan

Virtuves sienas paneļi ir lielisks risinājums, kā padarīt virtuves interjeru krāšņāku, spilgtāku un interesantāku, tajā pašā laikā samazinot laiku, kas nepieciešams virtuves sienu kopšanai.