Normu par īpašnieka maiņu tikai pēc NĪN nomaksas plāno neattiecināt dalītā īpašuma gadījumos
Rīga, 18.sept., LETA. Lai nekavētu zemes atpirkšanu dalītā īpašuma gadījumos, paredzēts nepiemērot normu par iespēju mainīt īpašnieku tikai pēc nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) parāda nomaksas.
Saeimas Valsts pārvaldes komisija šodien otrajā lasījumā skatīja dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu, diskutējot par vairākiem jautājumiem, kas vēl jāatrisina. Piemēram, Finanšu ministrija (FM) iebilda pret normas par NĪN iekļaušanu dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektā, bet rosināja to noteikt likumā par NĪN.
Komisijas deputāti diskutēja par šo ierosinājumu, un Viktors Valainis (ZZS) skaidroja, ka šāda norma nepieciešama, lai zemes īpašnieki nevarētu kavēt darījumus, nemaksājot NĪN. Nodokļa parāds gan netikšot norakstīts. Līdz ar to Valsts pārvaldes komisija vienojās konceptuāli atbalstīt FM ierosinājumu.
Deputāti diskutēja arī par terminoloģiju, par to, ka tikai dzīvokļa īpašniekiem, nevis valdītājiem ir tiesības iesaistīties procesā, kā arī vairākiem citiem jautājumiem. Deputāti vēl nenoslēdza darbu pie šī likumprojekta un turpinās to nākamajās sēdēs.
Iepriekš priekšlikumus likumprojektam vērtēja darba grupa. Tā rosina mainīt likumprojekta nosaukumu uz privatizētas daudzdzīvokļu dzīvojamām mājas un zemes apvienošanas procedūras likumu, kā arī precizēt terminus un citus jautājumus.
Likumprojekts nosaka kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.
Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido 110 970 dzīvokļi, liecina komisijai sniegtā informācija. Šīs mājas ir uz 7354 citām personām piederošās zemes.
Jau vēstīts, ka normas, kas no 2018.gada 1.janvāra samazina piespiedu nomas maksas apmēru, neatbilst Satversmei, lēmusi Satversmes tiesa.
Apstrīdēto likuma normu spēka zaudēšanas termiņš noteikts 2019.gada 1.maijs. Tādējādi likumdevējam dots laiks atrast citu risinājumu piespiedu zemes nomas maksai, kas būtu taisnīgs gan pret zemes īpašniekiem, gan daudzdzīvokļu namu īpašniekiem.