abc.lv skaitļos

Lietotāji online60
Aktīvie uzņēmumi24796
Nozares raksti1114
Ekspertu atbildes3041
Notekūdeņu apsaimniekošana virtuvēs : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Notekūdeņu apsaimniekošana virtuvēs

Notekūdeņu apsaimniekošana virtuvēs
Foto: aco

Rūpes par kanalizācijas sistēmas tīrību balstās uz uzņēmēju godaprātu
Komerciālajiem uzņēmumiem, kas izvada notekūdeņus, ir pienākums nodrošināt, lai taukvielas tiktu atdalītas no notekūdeņiem un nenokļūtu kopējā notekūdeņu sistēmā. Taukvielas var būtiski apdraudēt notekūdeņu sistēmas darbību, jo, taukvielām atdziestot, tās sacietē un pielīp pie notekūdeņu cauruļu sienām. Taukvielām uzkrājoties uz cauruļu sienām, ar laiku var rasties situācija, ka caurules ir pilnībā nobloķētas un notekūdeņu tālāka aizplūšana uz attīrīšanas iekārtu nav iespējama. Šādā situācijā var tikt ietekmēta ne tikai konkrētā uzņēmuma vai uzņēmumu, kas atrodas ēkā, saimnieciskā darbība, bet arī apkārtējo māju kanalizācijas sistēmas darbība. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, uzņēmumiem, kas iegūst taukainus notekūdeņus, ir jāuzstāda tauku atdalītāji, lai nodrošinātu efektīvu tauku un organisko eļļu atdalīšanu no notekūdeņiem. Rīgā normatīvo aktu ievērošanu uzrauga un kontrolē SIA “Rīgas ūdens”, tādēļ, ja kāda uzņēmuma bezdarbības rezultātā tiek traucēta pilsētas kanalizācijas sistēma, ir jārēķinās, ka uzņēmumam var nākties segt kanalizācijas tīrīšanas darbu izmaksas vai arī var tikt piemērotas soda naudas, ja izvadāmie notekūdeņi pārsniedz pieprasītos normas kritērijus. Diemžēl šobrīd normatīvajos aktos nav noteikta viena konkrēta iestāde, kas Latvijā kontrolē un uzrauga šīs normas, tādēļ uzraudzība un kontrole tiek veikta katrā pašvaldībā atšķirīgi, vadoties pēc pašvaldības kapacitātes un pieejamajiem cilvēkresursiem, lai veiktu šo normu uzraudzību, tādēļ nereti veidojas situācija, ka mazie uzņēmumi gadiem strādā bez šādām tauku atdalīšanas iekārtām un novada tos pilsētas kanalizācijas sistēmā.

Uzņēmumiem individuāli piemeklēti risinājumi

 
Vadoties pēc uzņēmuma lieluma, telpām, ražošanas specifikas un taukvielu daudzuma, ko uzņēmums ikdienā novada kanalizācijas sistēmā, ir iespējams izvēlēties vairākus risinājumus – tauku ķērājus, tauku atdalītājus un mobilās iekārtas tauku atdalīšanai.
Tauku ķērāji būs piemēroti nelieliem uzņēmumiem, tos novieto zem izlietnes, un to uzstādīšana ir ļoti vienkārša. Klients pats spēj sekot līdzi tvertnes piepildījumam un veikt tvertnes regulāru tīrīšanu, taukus pārlejot tam speciāli paredzētās hermētiskās plastikāta mucās. Kad muca ir pilna, uzņēmums sazinās ar apkalpojošo dienestu un vienojas par taukvielu savākšanu, kā arī ir iespējams taukus nodot otrreizējai pārstrādei, nododot tos lietošanā uzņēmumam, kas veic taukvielu uzpirkšanu. Viens no galvenajiem tauku ķērāja plusiem ir tā mobilitāte – uzņēmumam mainot lokācijas vietu, tauku ķērāju ir viegli noņemt, pārvest un uzstādīt jaunajā uzņēmuma atrašanās vietā. Tauku ķērāja transportēšanai nav nepieciešams īrēt speciālu transportu, jo tas brīvi ietilpst vieglā auto bagāžas nodalījumā.


Tauku atdalītāji ir paredzēti lieliem uzņēmumiem, komerctelpām un tirdzniecības centriem, kuros atrodas vairāki uzņēmumi, kas kanalizācijas sistēmā novada taukvielas. Tauku atdalītāju uzstādīšanai ir nepieciešama speciāli tam paredzēta vieta ēkas ārpusē vai ēkas pagrabstāvā, tā, lai tai varētu ērti piekļūt apkalpojošais dienests, kas regulāri veic tauku atdalītāja iztukšošanu un tīrīšanu. Tauku atdalītāju apkope notiek caur vāku, un ir jārēķinās, ka šādu iekārtu tīrīšanas procesa laikā izplatās nepatīkama smaka. Atbilstoši Eiropas normai (EN1825), kas atbild par tauku atdalītāju aprēķinu, uzbūvi un apkopi, iekārtu tīrīšana ir jāveic reizi 2 nedēļās vai vismaz 1 reizi mēnesī atkarībā no iekārtas piepildījuma ātruma. Iekārtas apkopes laikā ir jāveic tās iztukšošana un skalošana, pēc tam iekārta vēlreiz ir jāiztukšo un jāpiepilda ar ūdeni. Jāpiebilst, ka ne vienmēr var paļauties uz to, ka iekārtas apkope tiks veikta atbilstoši ražotāja norādījumiem, jo praksē ir gadījumi, ka apkalpojošais dienests laika ekonomijas dēļ iztukšo iekārtu, bet neveic tās skalošanu,  atkārtotu iztukšošanu un piepildīšanu ar ūdeni. Šāda nepilnīgi veikta apkope var veicināt tauku uzkrāšanos uz iekārtas sienām un iekārtas tilpuma samazināšanos, kas savukārt noved pie iekārtas pareizas funkcionēšanas traucējumiem. Ja uzņēmumam ir būtiski, lai tauku atdalītāja tīrīšana neradītu diskomfortu uzņēmuma klientiem un būtu pārliecība, ka iekārtas tīrīšana notiek atbilstoši iekārtas ražotāja norādījumiem, vislabākais risinājums būs iekārtas ar automātisku skalošanas sistēmu – iekārtas iztukšošanas laikā tā pati veiks skalošanu un piepildīsies ar ūdeni, process būs ātrs, un apkopes laikā neizplatīsies nepatīkama smaka.  
Gadījumos, kad uzņēmumam ir ierobežota platība un nav iespējams uzstādīt tauku atdalītāju, kā alternatīvu ir iespējams izvēlēties mobilo tauku atdalītāju. Mobilās iekārtas ir pavisam nelielas un kompaktas, paredzētas mazām telpām ēdienu gatavošanai vai pārvietojamām ēdināšanas iestādēm un lauku tūrisma viensētām.

Maksimāli droša kanalizācijas sistēma!?
Tirdzniecības centros un komerciālajās ēkās ir ieteicams vienlaicīgi izmantot gan tauku ķērājus, gan atdalītājus, lai neveidojas situācija, ka notekūdeņu aizdambējums veidojas ēkas iekšējā notekūdeņu sistēmā, nemaz nesasniedzot tauku atdalītāju, kas parasti atrodas ēkas ārpusē.


SIA Aco Nordic piedāvā iegādāties tauku ķērājus, atdalītājus un mobilās iekārtas tauku atdalīšanai, palīdzēsim izvēlēties jūsu uzņēmuma specifikai un ražošanas jaudām atbilstošu risinājumu, izskaidrosim tās darbības principus un apkopes īpatnības. Vairāk informācijas par tauku atdalītājiem meklē SIA Aco Nordic mājaslapā.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Betona kāpņu, terases pārklājumi

Betona kāpņu, terases pārklājumi

Betonam.lv piedāvā tirdzniecībā ārējo, iekšējo, betona kāpņu un terases pārklājumus / hidroizolācijas materiālus ar neslīdošu, dekoratīvu virsmu. Ir pieejami dažādi kvarca akmentiņu toņi.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu