abc.lv skaitļos

Lietotāji online47
Aktīvie uzņēmumi25212
Nozares raksti1295
Ekspertu atbildes3041
Novērošanas kameras mājai – kā izvēlēties? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Novērošanas kameras mājai – kā izvēlēties?

Novērošanas kameras mājai – kā izvēlēties?

Mājas, mantas un ģimenes drošības – lūk, galvenie iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas uzstādīt savā mājoklī un/vai piemājas teritorijā videonovērošanas kameras. Taču zagļu atbaidīšana un identificēšana nav vienīgais iemesls. Bieži vien kameras tiek uzstādītas arī iekšpusē, lai sekotu notikumiem prombūtnes laikā, piemēram, uzzinātu, ko dara bērni, mājdzīvnieki vai arī vienkārši pārliecinātos, ka ir izslēgtas visas ierīces, normāli darbojas apkures sistēma u.tml. Novērošanas kameru uzstādīšanas prakse kļūst arvien izplatītāka, īpaši privātmāju sektorā. Tas ir izskaidrojams gan ar cilvēku augošo vēlmi nodrošināt sevi pret jebkādām nelaimēm un nelikumīgām darbībām (ierīce kļūst par sava veida papildus "acīm" un "ausīm"), gan ar kameru augošo piedāvājumu un arvien pieejamākām cenām. Ja arī jūs apsverat domu par videonovērošanas ierīkošanu, taču tirgū piedāvātais plašais sortiments rada apjukumu, apskatiet tālāk minētos svarīgākos kritērijus kameras izvēlē.  

IP kameru priekšrocības
Līdz tirgū neparādījās IP jeb tīkla kameras, kuras nodod videoplūsmu digitālā formātā – caur IP protokolu, izvēle aprobežojās vien ar analogajiem modeļiem (AHD, TVI, CVI). Pašlaik mūsdienīgās IP ierīces ne vien konkurē ar analogajiem "kolēģiem", bet lielākoties pārspēj tos. Tam ir vairāki iemesli. Pirmais un svarīgākais – attēla augstāka kvalitāte un detalizācija. Ar IP kameru jums ir daudz lielākas iespējas saskatīt nelūgto viesu mašīnas numurus un arī sejas, kas kalpos par neapgāžamu pierādījumu iebrukuma gadījumā. Analogajām kamerām bieži vien rodas dažādi vizuālie traucējumi, kuri var ievērojami apgrūtināt redzamību. Turklāt katra kamera savienojas ar ieraksta ierīci ar atsevišķa kabeļa palīdzību, bet gadījumā ar IP ierīcēm kabeļu ir krietni mazāk (signāls no vairākām kamerām var tikt nodots ar viena kabeļa starpniecību) vai arī to vispār nav. Darbu bez jebkādiem vadiem nodrošina kompaktās Wi-Fi kameras – teicams risinājums, ja pieslēgt kabeli ir problemātiski, piemēram, ja liksiet kameru pie ēkas fasādes. Kā vēl vienu būtisku IP kameru priekšrocību var minēt noderīgu papildfunkciju klāstu, kuru starpā ir attēla palielināšana (arī tiešsaistes režīmā), apstrāde, ierīces analītiskās spējas, piemēram, seju, mašīnas numuru atpazīšana, uzvedības analīze utt. No trūkumiem – augstāka cena, salīdzinot ar tādas pašas izšķirtspējas analogo modeli. Taču kāda būs jēga no lētākas kameras, ja tā skaidri neatspoguļo notiekošo?

IP ierīce patiešām izceļas ar skaidru, kvalitatīvu attēlu. Tā nodrošinās jums tiešraides video straumēšanu, lai kur jūs atrastos. Varēsiet datorā, planšetdatorā vai viedtālrunī redzēt, kas notiek pie mājas un/vai tās iekšpusē reālajā laikā. Tāpat attālināti varēsiet pārvaldīt ierīci, piemēram, pagriezt to, pamainot filmēšanas virzienu, vai arī pārskatīt pēdējo dienu videomateriālu, jo lielākoties kameras veic arī datu ierakstīšanu par kādu noteiktu laika periodu. Priekšrocības ir acīmredzamas – jāizvēlas vien sev piemērotākais modelis.

Autors: noverosanas_kameras2
Autors: noverosanas_kameras2

Svarīgākie izvēles parametri
Kā jau minēts, IP kameras iedalās vadu un bezvadu. Ja jums ir stabils wi-fi savienojums (ja starpsienas u.tml. šķēršļi nemazina datu pārraides spējas), bezvadu ierīce no montāžas viedokļa ir vienkāršākais risinājums. Ja šaubāties par savienojuma kvalitāti, labāk izvēlēties vadu kameru (ņemot vērā ieraksta ierīces savienojamību ar kameru). Apsveriet arī citus svarīgus izvēles kritērijus, kas palīdzēs tikt pie savām vajadzībām un budžetam atbilstošākā modeļa.

Korpusa tips. Cieši saistīts ar pielietojuma vietu. Kupola modeļus parasti izvēlas iekštelpu lietošanai, kur montē tos pie sienām vai griestiem. Kupolkameras nodrošina plašu apskates leņķi. Slepenai videonovērošanai telpās lieto diskrētas mini kameras. Tās palīdzēs sekot līdzi, piemēram, bērnu drošībai. Kas attiecas uz teritorijas novērošanu, ar šo uzdevumu lieliski tiks galā cilindriskās un rotējošās ierīces. Cilindriskos modeļus parasti izvēlas, ja nepieciešams sekot līdzi konkrētai šaurai zonai, turklāt tā, lai būtu saskatāmas smalkākās detaļas. Piemēram, tie varētu būt ieejas vārti vai garāžas durvju zona. Rotējošo jeb panorāmas modeļu priekšrocības ir plašs aptveres leņķis (līdz 360°) un iespēja pamainīt filmēšanas virzienu. Noderīgi, ja teritorija ir liela vai kāds konkrēts sargājamais objekts tās robežās periodiski tiek pārvietots. Ja pērkat kameru ārtelpām, noteikti pievērsiet uzmanību arī tās korpusa izturībai. Tam jābūt hermētiskam un izturīgam pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Piemēram, ierīces ar apzīmējumu IP54 (aizsardzība pret putekļiem), IP 66 un IP67 (pret putekļiem un samirkšanu) būs lieliski piemērotas uzstādīšanai ārā un lietošanai arī stipra lietus un sala laikā. Ja uztraucaties, ka nelabvēļi var izdemolēt kameru, vēlams pirkt modeli metāliskajā korpusā.

Izšķirtspēja. No šī rādītāja ir atkarīga attēla detalizācija un pietuvināšanas iespējas. Augsta izšķirtspēja ļauj saņemt detalizētu informāciju pat no liela attāluma. Augstākā pilotāža ir 12 megapikseļu kameras, kas jau atbilst mūsdienu 4K formātam. Taču šāda ierīce izmaksās prāvu naudas summu un drīzāk nepieciešama speciāliem drošības dienestiem. Privātai lietošanai no cenas un kvalitātes viedokļa populārākā izvēle ir 2 megapikseļu (jeb Full HD, jeb 1080 p.) kameras. Tās ļauj saņemt pietiekami detalizētu attēlu attālumā līdz pat 20 m un dažu metru attālumā saskatīt mašīnas numurus, sejas un citas būtiskas detaļas. Augstāka izšķirtspēja noderēs, ja bieži nepieciešams pietuvināt konkrētas novērošanas zonas.

Skata leņķis un fokusa attālums. Tikpat būtisks kritērijs kā izšķirtspēja. Skata leņķis ir cieši saistīts ar korpusa tipu. Gan pirmā, gan otrā izvēle ir atkarīga no tā, cik platu teritoriju vēlaties novērot. Atcerieties, jo lielāks ir objektīva fokuss, jo mazāks ir apskates leņķis. Piemēram, ja nepieciešama precīzs fokusējums jeb detaļu izcelšana, ar to labāk tiks galā kameras ar šauru skata leņķi, piemēram, 45°. Plašas teritorijas novērošanai izvēlieties ierīci ar lielāku apskates leņķi (piem., 90° un 8 mm objektīvu) vai rotējošo. Ja vēlaties pielāgot fokusu atkarībā no konkrētās situācijas, jums vajadzīga kamera ar mainīgu fokusa attālumu. Tas var tikt mainīts manuāli vai motorizēti.

Nakts redzamība. Novērošana ir īpaši vajadzīga naktīs. Ja piemājas teritorijā naktīs nav mākslīgā apgaismojuma, pievērsiet uzmanību, lai kamerā būtu iebūvēts infrasarkanais apgaismojums (IR). Tas nodrošinās skaidru attēlu arī tumšajā diennakts laikā un slikti apgaismotas telpās, ja ierīce tiek uzstādīta mājas iekšpusē. Protams, attēls nebūs tikpat perfekts kā dienas laikā, taču būs pietiekams, lai redzētu notiekošo. Ja infrasarkanais apgaismojums ir papildināts ar SMART un EXIR funkcijām – tā ir neatsverama priekšrocība. SMART regulēs spilgtumu, atkarībā no attāluma, kurā atrodas kustīgais objekts, – pat pieejot objektīva tuvumā, seja nepārvērtīsies par baltu plankumu. EXIR sniegs efektīvāku apgaismojumu un skaidrāku bildi nepietiekama apgaismojuma apstākļos.

Papildopcijas. Svarīgākā un noderīgākā no tām ir iebūvēts kustības sensors. Tas nodrošinās videoierakstu tikai tad, kad novērošanas zonā ierīce pamanīs kustību. Tādējādi tiks ekonomēta arhīva vieta datu nesējā un jūsu laiks videoieraksta apskatei. Apsveriet arī citas ražotāju piedāvātās papildfunkcijas – skaņas sensors (reaģēs uz asām skaņām ārpus novērošanas zonas, piemēram, plīstoša stikla skaņu), attēla palielināšana tiešsaistes režīmā, analītiskās funkcijas (seju, mašīnas numuru atpazīšana, apmeklētāju skaita uzskaite utt.). Katra no tām sadārdzina ierīci, taču konkrēti jūsu gadījumā var izrādīties noderīga.

Cena. Videonovērošanas sistēmu cenas kļūst arvien pieejamākas. Arī līdz 100 eiro jūs varat tikt pie pietiekami kvalitatīvas ierīces, kas, iespējams, nākotnē aiztaupīt jums ievērojamu materiālo un morālo kaitējumu. Iegādāties novērošanas kameru īpaši izdevīgi jūs varat interneta veikalā 220.lv! Tieši te āra un iekštelpu kameras pieejamas plašā sortimentā un cenu diapazonā. Varēsiet sakomplektēt sistēmu patstāvīgi (kamera + ieraksta ierīce), izvēlēties kompaktu Wi-Fi kameru, ar kuras montāžu tiks galā arī nepieredzējušie, vai arī iegādāties pilnu novērošanas kameru komplektu. Maksimālam drošības efektam papildiniet sitēmu ar butaforijām, kuras arī atradīsiet 220.lv. Ienāciet, izvēlieties un esiet soli par priekšu iespējamām nelaimēm! 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sasniedz vairāk kopā ar Onninen e-veikalu!

Sasniedz vairāk kopā ar Onninen e-veikalu!

Onninen piedāvā klientiem aizvien jaunākus risinājumus, kā padarīt viņu uzņēmējdarbību efektīvāku. Viens no šādiem risinājumiem ir Onninen e-veikals, kur ir pieejamas dažādas noderīgas funkcijas, kas ne tikai atvieglos iepirkšanās procesu, bet arī būs noderīgas ikdienā, veidojot projekta tāmes, sniedzot atskaites par padarītajiem darbiem vai meklējot konkrētas produktu grupas, kuras klients jau kādreiz ir sūtījis. 

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai