abc.lv skaitļos

Lietotāji online27
Aktīvie uzņēmumi26420
Nozares raksti2307
Ekspertu atbildes3041
Obligātie daudzdzīvokļu ēku apsekošanas darbi, kas jāveic regulāri: Atgādina būvvalde : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Obligātie daudzdzīvokļu ēku apsekošanas darbi, kas jāveic regulāri: Atgādina būvvalde

Obligātie daudzdzīvokļu ēku apsekošanas darbi, kas jāveic regulāri: Atgādina būvvalde

Arvien biežāk īpašnieki interesējas par pienācīgu ēku apsaimniekošanu. Visbiežāk jautājums ir tieši par daudzdzīvokļu ēkām. Lai labāk saprastu, kā parūpēties par savu īpašumu, lai tas būtu tehniski atbilstošā stāvoklī, Liepājas pilsētas būvvalde atgādina par ēkas apsekošanas, tehniskās apkopes un kārtējo remontdarbu prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos.

Ēku īpašnieku vai pārvaldnieku pienākums ir reizi gadā veikt ēkas vizuālo apskati, bet divas reizes gadā – jumta konstrukciju apskati. Savukārt reizi desmit gados jāpasūta ēkas tehniskā apsekošana. Laicīga, regulāra un rūpīga īpašumu apsekošana ir būtiska, lai laikus fiksētu un veiktu nepieciešamos remontdarbus, tādējādi nodrošinot, ka ēka ir atbilstošā tehniskā stāvoklī un ir novērsti apstākļi, kas to var pasliktināt.

 

“Gatavojoties nākamajai ziemas sezonai, jāatceras, ka “ragavas jātaisa vasarā”. Tas nozīmē, ka dzīvojamās mājas pārvaldniekam obligāti ir jāveic ēkas konstrukciju vizuālā apskate, jārūpējas, lai bēniņos būtu pietiekoša ventilācija, jāveic plaisu monitorings, ja tādas konstatē, jānomaina bojātās lietusūdens teknes un notekas vai jāveic to attīrīšana no vēja sanestiem gružiem, jāatjauno betonētā josla ap ēku, kā arī jāveic visas citas darbības, ko nosaka normatīvie akti ēku apsaimniekošanā,” norāda Liepājas pilsētas būvvaldes galvenais būvinženieris Jurijs Strižņovs.

Liepājas pilsētas būvvaldes speciālisti aicina daudzdzīvokļu māju pārvaldītājus un apsaimniekotājus, pēc aizvadītās ziemas veikt ēku vizuālo apskati. Periodiskais sasalums un atkusnis, ilgstošais mitrums un nokrišņi var ietekmēt ne tikai jumtu konstrukcijas, bet arī ēku pamatu, sienu un pārseguma tehnisko stāvokli. Klimata svārstību ietekmē cieš arī šuvju hermetizācija paneļu mājās, iekšējās un ārējās lietusūdens noteces, jumta līmētie segumi – tā rezultātā, piemēram, parādās ūdens notecējumi fasādēs vai dzīvokļu griestos un sienās. Tāpat konstrukcijās var parādīties lielākas vai mazākas plaisas, kā arī sākt drupt tik nepieciešamā betonētā josla ap māju, kas no pamatiem novada lietus ūdeni.

Banner 280x280 Banner 280x280

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 907 “Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi un kārtējo remontu”, pārvaldniekam reizi gadā jāorganizē ēkas pamatu, nesošo sienu, pārsegumu, kāpņu, kā arī iekštelpu grīdu, griestu un sienu vizuālā apskate. Bet divas reizes gadā vizuālā pārbaude jāveic jumta konstrukciju, jumta seguma, jumta pārkares, ūdensnoteku sistēmas, kā arī koplietošanas inženiertīkliem.

Savukārt pēc būvju tehniskās apsekošanas būvnormatīva LBN 405-21 prasībām visām publiskajām ēkām un daudzīvokļu dzīvojamām mājām ne retāk kā reizi 10 gados jāveic tehniskā apsekošana, ko veic sertificēts būvspeciālists. Tehniskās apsekošanas laikā tiek konstatēts konstrukciju un inženiertehnisko komunikāciju stāvoklis, uz kā pamata ēkas īpašnieks var lemt par turpmākajiem darbiem.

Šī prasība būvnormatīvā tika noteikta 2021. gadā, kas paredz, ka publiskajām būvēm apsekojums jāveic līdz 2024. gada 31. oktobrim, bet daudzdzīvokļu ēkām – līdz 2031. gada 31. oktobrim. Tomēr speciālisti aicina šo darbu neatlikt un ieplānot jau laikus, ņemot vērā būvspeciālistu pieejamību un noslodzi. Vienlaikus ēkas iedzīvotājiem tas radīs papildu skaidrību par mājas stāvokli un darbiem, kas jāieplāno tuvākā vai tālākā laikā.

Būvvalde atgādina, ka par pienācīgu dzīvojamās mājas pārvaldīšanu atbild paši dzīvokļu īpašnieki – tā to paredz Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas likums. Ja apsaimniekošana uzticēta pārvaldniekam, joprojām kontrole par pārvaldītāja darba veikšanu ir dzīvokļa īpašnieku rokās. Tāpēc būvvalde aicina iedzīvotājus apskatīt mājas lietā vai vērsties pie pārvaldnieka, lai noskaidrotu, kad pēdējo reizi ir veikta vizuālā apskate un/vai tehniskā apsekošana, kādi ir to rezultāti un noskaidrot, kādi ir plānotie darbi. Kā norāda speciālisti – svarīgi ir ēku pienācīgi apsaimniekot, tādējādi var pagarināt sākotnējo ekspluatācijas laiku divas vai pat trīs reizes.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

BIOVIDE: Pielaiko telpu, māju, dārzu

BIOVIDE: Pielaiko telpu, māju, dārzu

BIOVIDE izbūves darbus veic jau 10 gadus. Jebkurai situācijai spēj atrast risinājumu. Augsti gruntsūdeņi vai šaura teritorija BIOVIDEI nav šķērslis.