abc.lv skaitļos

Lietotāji online44
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
Okupācijas muzejs - valstiska nepieciešamība : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Okupācijas muzejs - valstiska nepieciešamība

Okupācijas muzejs - valstiska nepieciešamība

Būt Okupācijas muzeja piebūvei Latviešu Strēlnieku laukumā Rīgā vai nebūt? Šāda diskusija sabiedrībai izvirzīta pēdējā pusgada laikā. Virmo kaislības par arhitektoniskām formām, muzeja pārcelšanu uz Stūra māju u.c.. Tās aizēnojošas svarīgāko - valstisko nepieciešamību, lai Latvijas Okupācijas muzejs varētu attīstīties nākotnē.

Lai gan muzejs ir privāta institūcija, valsts tai ar īpašu Saeimas likumu ir devusi konkrētus uzdevumus - vākt, saglabāt un pētīt dokumentālās un kultūras vērtības par Latvijas valsts un tautas likteni Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas laikā no 1940.gada līdz 1991.gadam, par okupācijas priekšvēsturi un okupācijas radītajām sekām. Muzejam jābūt pieejamam sabiedrībai kā zinātniski pētnieciskam un izglītojošam informācijas centram. Tajā skaitā rādot jauno ekspozīciju, kuras izveidei privātpersonas un organizācijas ir saziedojušas 1,5 mlj. eiro, un kuras realizēšanai izlietoti jau 500 000 eiro. Latvijas Okupācijas muzejs ir iekļauts arī valsts oficiālā protokola pasākumos, apkalpo ārvalstu delegācijas un amatpersonas, kuras pie mums ierodas oficiālās vai darba vizītēs.

Līdzšinējā valsts politika muzeja atbalstam ir bijusi konsekventa. 2011.gada 8.jūlijā Ministru kabinets ar rīkojumu paredzēja Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukciju Latviešu strēlnieku laukumā, tā piebūves "Nākotnes nams" un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla celtniecību. Valdības rīcības plāns paredz to veikt līdz 2017.gada 1.jūlijam. Apņēmību solīto īstenot, atbildot uz 23 Saeimas deputātu vēstuli, šī gada jūnijā vēlreiz apliecināja premjere Laimdota Straujuma. Šovasar notika Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomes sēde, kura atbalstīja jau iepriekš padomes pieņemtos lēmumus par to, ka muzeja piebūve ceļama. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija savukārt par muzeja ēku deva savu atzinumu, kas nedod tiesības pašreizējo muzeja ēku uzskatīt par kultūrvēsturisku pieminekli. Opozīcijā ir nelielas arhitektu grupas ar Zaigu Gaili priekšgalā akcija, vācot parakstus pret muzeja piebūves celtniecību. Tā sākta laikā, kad jau sen bija izdiskutēta piebūves nepieciešamība, par valsts (nodokļu maksātāju) izstrādāts tehniskais projekts celtniecībai, un VAS Valsts nekustamie īpašumi jau bija aptaujājuši celtniecības firmas par dalību konkursā.

Neiztur kritiku dažu arhitektu iebildes, ka Latvijas Okupācijas muzejs var attīstīties bez rekonstrukcijā paredzētās piebūves. Muzejs nav tikai jauna moderna ekspozīcija. Muzejam ēkas piebūvē jāizvieto krātuve, jāveic skolēnu un pieaugušo izglītošanas darbs, jāizvieto mainīgā izstāžu zāle, bibliotēka, tajā nepieciešamas darbavietas muzeja darbiniekiem. To visu nevar izvietot, paplašinot muzeja pagrabus. Dienasgaismas neapspīdētajos pagrabos drošības un antisanitāro apstākļu dēļ nevar atrasties apmeklētāji un strādāt darbinieki. Z.Gailes ieteiktā jaunā projekta izstrāde, paplašinot un labiekārtojot pagrabtelpas, teorētiski prasītu daudzus gadus, bet, visticamāk, nekad netiktu realizēta. Muzejam par visai sabiedrībai nepieciešamā nodrošināšanu, ko garantēs piebūve, jāskaidro vēl un vēlreiz. Strīdu par arhitektūru ēnā, muzeja attīstības vajadzības sabiedrībai līdz šim pārāk maz zināmas.

Lai gan sabiedrības daļā izskanējusi, taču realizēt neiespējama, ir ideja par muzeja pārvietošanu uz tā saukto Stūra māju Rīgā, Brīvības ielā 61. Izgatavojot muzeja jauno ekspozīciju, tā pielāgota rekonstruētajai muzeja ēkai Latviešu strēlnieku laukumā un nekur citur. Konfigurācijas dēļ tā nekādi nav ietilpināma ļoti sliktā tehniskā stāvoklī esošajā bijušajā LPSR KGB ēkā Brīvības ielā. Stūra mājas pagrabi un daļa pirmā stāva kā kultūrvēsturisks piemineklis simbolizē padomju represijas. Tas prasa stāstu par padomju represijām konkrētajā mājā, nevis par plašo okupācijas periodu kopumā, ieskaitot nacistisko okupāciju un holokaustu. Par valsts finansējumu visas Stūra mājas atjaunošanai, izņemot deklaratīvas finanšu ministra Jāņa Reira frāzes, neviens Saeimā un Ministru kabinetā nopietni nav domājis. Valstij izvirzot svarīgu mērķi - 2018.gadā palielināt izdevumus aizsardzībai 2% no nacionālā kopprodukta apjomā, nav pamata domāt, ka nauda vēl atliks Stūra mājai.

Valsts uzdevums nav samierināt dažādus arhitektu viedokļus. Muzeja piebūves projekts vieniem arhitektiem ir paticis, otriem nē. Katram arhitektam bija savi argumenti. To pierādīja arī viedokļu dažādība 2.septembra Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas sēdē. Šovasar, kad no arhitektiem-projekta noliedzējiem izskanēja runas par piebūves koriģēšanu un nepieciešamiem kompromisiem, neviens priekšlikums par piebūves uzlabošanu tā arī nav ieraudzījis dienasgaismu. Valsts uzdevums ir konsekventi īstenot pašas izvirzītos mērķus. It sevišķi ja tiek tērēta budžeta nauda. Valsts mērķis - nodrošināt modernu muzeju un piemiņas memoriālu ir sabiedrības informēšanas, izglītošanas un vēsturiskās atmiņas glabāšanas labā. Un absurdi skan apgalvojumi par nodokļu tērēšanu muzeja piebūvei. Latvijas Okupācijas muzejs pierādījis sevi kā rentablu institūciju. Tas valstij vairāk samaksājis naudu nodokļu veidā, nekā saņēmis valsts dotācijas.

Runājot par Z.Gailes vadīto parakstu vākšanu pret muzeja piebūvi un muzeja vāktajiem piebūves atbalsta parakstiem, tie tiešām ļauj uzzināt sabiedrības viedokli. Taču jau pašā vākšanas sākumā bija skaidrs, ka vienas mazas arhitektu grupas savāktie paraksti nebūs liekami svaru kausos ar tūkstošiem politiski represēto balsīm, kuri vēl cer redzēt muzeja piebūvi un memoriālu, tūkstošiem muzeja jaunās ekspozīcijas ziedotāju - t.sk. latviešu diasporas ārvalstīs organizāciju biedru, skaitu un 23 dažādu frakciju Saeimas deputātu vēlētāju tūkstošiem. Tāda ir demokrātijas aritmētika. Vērojot, ka tik daudz pūles un nauda tiek veltīta, lai apturētu pilnā gaitā ejošu valsts atbalstītu projektu, rodas pārdomas. Iespējams, ka patiesie pret muzeja piebūvi vērstās kampaņas iemesli ir pavisam citi. Tā Z.Gaile emociju uzplūdā ir izteikusies, ka muzeja piebūve taču atradīsies uz tik dārgas zemes! Savukārt Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis 1.jūlija Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomes sēdē padomei norādīja - ja tā atbalsta muzeja piebūves celšanu, tad jārēķinās, ka vēsturisko apbūvi tajā vietā atjaunot vairs nevarēs.

Neveicot Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju un neuzceļot arhitekta Gunāra Birkerta plānoto muzeja piebūvi "Nākotnes nams", tiks zaudēta muzeja ziedotāju uzticība. Līdz ar to muzejs, kura budžeta absolūto vairākumu sastāda privātie ziedojumi, nevarēs izpildīt Latvijas Okupācijas muzeja likumā uzdoto uzdevumu – kalpot sabiedrībai, un savu darbību būs spiests beigt. Atsakoties no paredzētās rekonstrukcijas un piebūves uzcelšanas, valsts zaudētu projektā jau ieguldītos 400 000 eiro, muzejs ap 500 000 eiro, bet tā ziedotāji prasītu atpakaļ saziedoto naudu. Tas novestu pie muzeja likvidēšanas. Jauna celtniecības projekta izstrāde būtu ilggadīgs process, kura finansēšana šobrīd nav garantējama.

Rīgas pilsētas būvvalde līdz 10.septembrim solījusi sniegt administratīvo aktu Latvijas Okupācijas muzeja piebūves lietā. Atliek cerēt, ka būvvalde nevadīsies pēc dažu arhitektu "patīk - nepatīk" principa, bet kompetenti spriedīs par valstij un Rīgai vajadzīgās muzeja piebūves projekta attīstību.

Foto: Ieva Lūka/LETA

Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.